כל מה שקורה בתיירות ובתעופה

מפריח את הנגב

בין אדמות הלס של ירוחם למצוקת הפריפריה מצליח מלון ''אירוס המדבר'' להוות נקודת אור אופטימית ולמצב עצמו על מפת התיירות בארץ. יצאנו לבחון מקרוב את המלון החברתי הראשון מסוגו בישראל שלמעלה מ-50% מרווחיו מועברים לטובת חינוך ילדי ירוחם

צילום אסף פינצ'וק

בואו נודה על האמת. אם היינו מציעים לכם לבחור בין מספר יעדים בישראל עבור חופשה, כנס או סתם ללילה, סביר להניח שירוחם לא הייתה נכללת בין רשימת האופציות האטרקטיביות שלכם. אולם הרשו לנו להפתיע אתכם. עיירת הפיתוח שנחשבה במשך שנים לסמל הפריפריה עם סממנים של עוני, הגירה שלילית וניהול קלוקל, מצליחה להתעורר לחיים בשנים האחרונות.

בהקשר התיירותי אחת העדויות המוכחות להתפתחות העיר הדרומית מקורו במלון "אירוס המדבר" שמצליח כאמרתו של בן גוריון להפריח את השממה וליישב את הנגב. אז קחו לכם כמה רגעים והכירו את המלון החברתי הראשון מסוגו בישראל, כזה שלמעלה מ-50 אחוזים מרווחיו מועברים ישירות לטובת חינוך ילדי העיר. מעניין, לא?

ראשית, נעשה לכם קצת סדר. לאחר מינויה של ועדה קרואה לעיר, התמנה ב-2006 ראש עיריית חיפה לשעבר, עמרם מצנע לתפקיד ראש העיר. בתקופתו החל תהליך של צמיחה, שאחד מהם התממש בסיועם של המשקיעים ג'ימי וסם פינטו. השניים בשיתוף הקרן לפיתוח ירוחם הסבו מבנה שהשתרע על שטח של דונם וששימש במקור כמבנה משרדים, ופעלו תוך דגש על החזון הציוני להקים לראשונה בתולדות העיר מלון אורחים אשר יסייע בהבאת תושבי חוץ אל ירוחם ובמקביל יספק תעסוקה לתושבי העיר והסביבה.

בנובמבר 2014 החלום התגשם. בהשקעה של למעלה מ-20 מיליון שקלים ותחת ניהולה של חברת "טארה", חברת הניהול של אלי גונן וקלמן הובר, שערי המלון נפתחו בקול תרועה רמה. "פספורטניוז" יצא דרומה כדי לנסות ולהבין מקרוב את הקונספט של המלון המסקרן ואת פשר הבחירה ביעד הייחודי, המסקנות לפניכם.

עם הפנים קדימה

מתחם מלון "אירוס המדבר" הממוקם בחלק המזרחי של ירוחם מכיל 47 סוויטות מעוצבות בגדלים של 20-40 מ"ר. תוכלו למצוא בהן סלון, חדר שינה, חדר אמבט מרווח ומרפסות פרטיות הצמודות לכל סוויטה. כמו כן תוכלו ליהנות ממטעמים ומשקאות במסעדה-בר שבמתחם הלובי, להירגע על גבי המדשאות רחבות הידיים, וכן לנצל מתקנים נוספים אותם מציע המלון כדוגמת חדר כנסים, טרקלין, מועדון ילדים במעגל סגור, חדר כושר אינטימי ובריכת שחייה מקורה בחורף.

המלון בהגדרתו הינו ייעודי למשפחות המחפשות אחר נופש איכותי ושובר שגרה, ובאותה נשימה גם עבור אירועים וכנסים מצומצמים המתקיימים בו לעיתים תכופות.

את המלון מנהל בשנה וחצי האחרונות דניאל עמיחי (37), תושב דימונה הסמוכה, שנושא על כתפיו משימה מאתגרת במיוחד – למצב את המלון כמקום בילוי מועדף בין מאות האופציות המוצעות לתייר הישראלי/הזר באזור הדרום בפרט ובישראל בכלל.

"כשקיבלתי על עצמי את התפקיד לראשונה, הרבה אנשים הרימו גבה נוכח הבחירה שלי במלון בירוחם", סיפר עמיחי. "אין ספק שהמיקום של "אירוס המדבר" מהווה אתגר, אולם דווקא מהנקודה הזו מצאתי את עצמי נמשך ליעד ייחודי שבפוטנציאל שלו מסוגל למשוך לא מעט תיירים ומבקרים. אנחנו נמצאים הרי בדרך לאילת ובסמיכות לאטרקציות תיירותיות כגון המכתש הגדול, פארק אגם ירוחם, ערים עתיקות, טיולי גמלים, אתרי מורשת והיד עוד נטויה. תוסיפו לכך מלון מושקע עם חומר אנושי שמנסה לענות על צרכי האורחים עד לרמת הפרט, והרי קיבלתם מקום קסום ששווה לבקר בו".

אגב, על פי שאיפות חברת הניהול והבעלים, כבר בימים אלו שוקדים על השלב הבא בהתפתחות המלון. בחודשים הקרובים עתיד להיפתח מתחם ספא מפנק לקהל האורחים, אשר ירחיב את יריעת האטרקציות המוצעות בו.

וכמה תעלה לכם החופשה ב-"אירוס המדבר" ? אם כן, המחירים המוצעים בתקופת הקיץ נעים באמצע השבוע בין 600-800 ₪ ובסופי שבוע בין 800-1000 ₪ לזוג ע"ב לינה וארוחת בוקר.

אז בפעם הבאה שמתחשק לכם לתור אחר מקום חדש ומעניין, אולי כדאי שתדרימו ותבחרו בירוחם?. טרם ברור האם מדובר ביעד תיירות חדש ואטרקטיבי שיצליח למשוך את הישראלים, אולם כמו שכולנו יודעים גם את רומא לא בנו ביום אחד.

צילום אסף פינצ'וק