כל מה שקורה בתיירות ובתעופה

בום תיירותי עלול גם להטריד

תושבי ערי תיירות מרכזיות בדרום אירופה, וביניהן: ברצלונה, דוברובניק ורומא, מתלוננים על העומס והגודש התיירותי המשבש את חייהם והרשויות מתחילות לנקוט אמצעים להגבלת התיירות

ברצלונה: עסקים כרגילברצלונה: עסקים כרגיל

תיירות היא לא רק ברכה. במוקדי תיירות פופולאריים באירופה היא הופכת גם למטרד המעורר את מחאת התושבים המקומיים ומוביל את הרשויות לנקוט אמצעים נגד התיירות הגואה.

התופעה בולטת במוקדי תיירות בדרום אירופה, כשהבולטים ביניהם: ברצלונה בספרד, ששדרת הרמבלאס שלה הפכה זה מכבר לפקק תנועה של הולכי רגל, ודוברובניק בקרואטיה, שאניות הקרוזים שופכות אל סמטאותיה ועתיקותיה אלפי תיירים מדי יום, והופכים את חיי התושבים לבלתי נסבלים, כפי שהם טוענים.

מחאות התושבים, שהחלו בכתובות גרפיטי ונמשכו בהפגנות פומביות ובפגיעות ממשיות, כמו ניקור צמיגים של אוטובוסים מובילי תיירים, מאלצות את הרשויות לנקוט אמצעים. עיריית ברצלונה מתכננת מס תיירות חדש, נוסף לזה הקיים. עיריית דוברובניק מתכננת להגביל את עגינת אניות הקרוזים בנמל שלה. רומא שוקלת להגביל את מספר המבקרים באטרקציות עמוסות במיוחד, כמו מזרקת טרווי, ומתגברת את סיורי הפקחים במוקדי התיירות, וגם בוונציה שוקלים להיענות לתלונות התושבים על העומס הבלתי נסבל של המוני התיירים.

הבום התיירותי במדינות דרום אירופה הולך ומתגבר בשנתיים-שלוש האחרונות גם עקב הירידה הדרמטית בתיירות האירופית למדינות הים התיכון, הסובלות מפיגועי טרור ואי יציבות, כמו מצרים או טוניסיה.

יחד עם זאת, לא בכל מוקדי התיירות בדרום אירופה רואים בתיירות מטרד. פורטוגל צופה השנה לשיא של 27 מיליון מבקרים, יוון מצפה לשיא של 28 מיליון תיירים, וצרפת, מדינת התיירות המובילה בעולם, בה ביקרו ב-2016 83 מיליון תיירים – גם ביעדים העמוסים ביותר במדינות אלה אין כל מחאה של המקומיים נגד התיירות.