כל מה שקורה בתיירות ובתעופה

המטה ללוחמה בטרור: אזהרות מסע מעודכנות לפני החגים

המטה ללוחמה בטרור מחדד את אזהרות המסע ומציין כי "נשמרת המוטיבציה הגבוהה למימוש פיגועי טרור ברחבי העולם", בדגש על מדינות המזה"ת הסמוכות לאזורי הלחימה: תורכיה, ירדן ומצרים. במטה קוראים להגברת ערנות במדינות צפון ומערב אירופה בשל החשש מפיגועי ארגון ה"מדינה האסלאמית"

אזהרת המסע לסיני של המטה ללוט"ר הינה ברמת האיום החמורה ביותר. צילום: 123rfאזהרת המסע לסיני של המטה ללוט"ר הינה ברמת האיום החמורה ביותר. צילום: 123rf

המטה ללוחמה בטרור מפרסם היום (שני) לקראת עונת תיירות "חגי תשרי" 2017 תמונת מצב מעודכנת של אזהרות המסע לישראלים.

מבין 194 המדינות, ישנן כיום 28 אזהרות מסע למדינות ברמות איום שונות, איסור יציאה ע"פ החוק למניעת הסתננות ל-6 מדינות אויב ו-10 אזהרות מסע לחבלי ארץ מסוימת.

מהמטה ללוחמה בטרור נמסר כי "בתקופה הנוכחית נשמרת המוטיבציה הגבוהה למימוש פיגועי טרור ברחבי העולם של גורמי ג'יהאד עולמי ובראשם ארגון ה"מדינה האסלאמית" וגורמים הפועלים בהשראתו, בדגש על מדינות המזרח התיכון הסמוכות לאזורי הלחימה: תורכיה, ירדן, מצרים, להן יש אזהרת מסע, ומדינות המערב בדגש על צפון ומערב אירופה"

במטה מציינים את חצי האי סיני בעל איום מצד "מחוז סיני" של המדינה האסלאמית ונמשך האיום החמור למימוש פיגועי טרור נגד תיירים בסיני ובמצרים גופא, לרבות ישראלים. "אזהרת המסע לסיני של המטה ללוט"ר הינה ברמת האיום החמורה ביותר (רמה 1) – רמת איום קונקרטי גבוה מאוד, וההמלצה לצידה הינה להימנע בתוקף מכל ביקור, ולשוהים שם לצאת לאלתר. אזהרת המסע למצרים הינה ברמת איום קונקרטי בסיסי (רמה 3) – וההמלצה הינה להימנע מביקור".

בטורקיה, מציינים במטה ללוחמה בטרור כי "נמשך האיום לפיגועים נגד יעדים תיירותיים מערביים ובכללם גם כנגד יעדים ישראליים בכל רחבי תורכיה. על אף מאמצי הסיכול והמניעה שמשקיעה תורכיה בהתמודדות מול כוונות הפיגוע של המדינה האסלאמית וגורמים נוספים, האיום במדינה עדיין גבוה".

ולגבי שכנתנו ממזרח: "על רקע האיום הבסיסי הקיים מצד גורמי טרור בירדן במתווספת מתיחות הגבולות בעוינות כנגד ישראל ברחוב הירדני (ברקע גם היעדר שגרירות ישראלית מאוישת) במדינה עדיין גבוה".

בנוסף לכך, באי מינדנאו וקבוצת איי סולו שבדרום הפיליפינים שוררת רמת איום גבוהה מאוד. "בחודשים האחרונים נמשכים האירועים האלימים בהובלת גורמי המדינה האסלאמית במרחב, לאורך תקופה זו אף השתלטו (ושולטים לפרקים) על חלקים מסוימים בעיר מראויי באי מינדנאו".

במטה ללוחמה בטרור מדגישים ומבקשים "לחדד את תשומת הלב בדבר הצורך בערנות ותשומת לב שהייה במוקדים אזרחיים הומי אדם, דוגמת אלו שמהווים יעדים לפיגועים, ובכלל זה – מוקדי תיירות, בעיקר במהלך חגים, אצטדיוני ספורט, אתרי תרבות כדוגמת מוזיאונים, מרכזי קניות ובילוי, בתי מלון, שדות תעופה ויעדי תחבורה ציבורית. בתי תפילה (כנסיות, בתי כנסת ומסגדים) ואירועים רבי משתתפים".

"פיגועי ארגון ה"מדינה האסלאמית" ותומכיו שבוצעו במהלך השנה האחרונה במתווים עיקריים של דקירה, דריסה, ירי מנשק קל, הפעלת מטעני נפץ ופיגועי הקרבה באמצעות חגורות נפץ. הפיגועים בוצעו ע"י מפגעים בודדים או ע"י חוליות של מספר פעילים. לאור זאת, נבקש את תשומת לב הציבור לכל גורם חשוד או התנהלות חשודה בסביבתם ונקיטת אמצעי זהירות בהתאם. לצד זאת נדגיש את המאמצים המרכזיים של מדינות המערב ומדינות נוספות בהתמודדות עם אתגר הטרור הסלפי, אשר יש לו השפעה ניכרת בהיקף תשתית הטרור שנחשפו, כמו גם על מספר הפיגועים אשר סוכלו בעת האחרונה", אומרים במטה ללוחמה בטרור.