אביה מגן מזרחי: "תחום השכרת הדירות חייב לעבור הסדרה"

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
מנכ"לית רשת מלונות פתאל, מגיבה על הביקורת שספגה הרשת עקב פעילותה בתחום השכרת דירות נופש במקביל למאבקה ב-Airbnb: "פתאל פועלת עפ"י כל החוקים הקיימים". ועל דירוג החובה שמוביל שר התיירות, היא אומרת: "זה מיושן ולא עדכני". ראיון עם המלונאית הכי בכירה בישראל

רשת מלונות פתאל ובפרט העומד בראשה, דוד פתאל, היו נתונים באחרונה תחת מתקפה של כלי התקשורת. הסיבה: חשיפת העובדה שפתאל מתנהלת בשני כובעים: מצד אחד, מנהלת מאבק אל מול תופעת Airbnb המשגשגת, ומצד שני, פועלת בדיוק כמו Airbnb: משכירה עשרות דירות לתיירים בשני בניינים בתל אביב (בכרם התימנים ובנווה צדק).

אביה מגן-מזרחי, מנכ"לית הרשת, מגנה על פתאל: "פעילות החברה בתחום היא על פי כל החוקים הקיימים לרבות תשלומי מיסים ומע"מ כחוק". עוד לדבריה, "תחום השכרת הדירות לטווח קצר חייב לעבור הסדרה. כיום התחום פועל באופן לא מוסדר מתחת לרדאר של רשויות החוק, לא רגולטורית ולא מיסוי. הסדרת התחום חייבת להתקיים בהקדם. במידה וכולם היו פועלים כמונו, המדינה הייתה מרוויחה הרבה יותר".

לדברי מגן-מזרחי, "רשת פתאל היא רשת בינלאומית שרואה את השינויים שעובר הענף בצורה גלובאלית ולא רק מקומית. כבר עכשיו רשתות בתי המלון הגדולות בעולם פועלות בזירה זו ומציעות השכרת דירות לטווח קצר. אחד מערכי החברה הוא חדשנות ויצירתיות, וככזו היא בוחנת את החדשניות שיש בענף בכל תחום".

האם הממשלה צריכה להילחם ב-Airbnb, שפוגעת במלונות?
"הרגולטור צריך להתערב במקומות שבהן אין אכיפה ואין חוקים. יש כלכלה שחורה שאינה מדווחת לאף רשות ושם צריכה להיות התערבות ממשלה".
יצוין כי שר התיירות יריב לוין, דרש באחרונה מהנהלת Airbnb לבטל את ההחלטה המפלה להסיר מהאתר דירות מיישובים ביהודה ושומרון. לוין הדגיש כי מדובר בהחלטה מבישה ואומללה ובכניעה מחפירה של החברה והנחה את משרדו לגבש צעדים מידיים להגבלת פעילות החברה בכל הארץ ובמקביל לעודד לינה בדירות נופש בכל רחבי יהודה ושומרון.
חזית אחרת שפתאל מתמודדת מולה בימים אלה: דירוג החובה של בתי המלון שמוביל שר התיירות, יריב לוין. מהלך שמגן-מזרחי לא מהססת לתקוף: "זה מיושן ולא עדכני. מספיק טוב להשאיר את זה וולונטרי. מי שרוצה שידרג".

"מגיעה לסיורים במלונות. בכאלה שנקבעו מראש ובכאלה שלא"

אם לפני 18 שנים, כשרק החלה לעבוד כפקידת קבלה בבית מלון ברשת פתאל, היו אומרים למגן-מזרחי שהיא תהפוך למנכ"לית הרשת, היא הייתה אומרת: "התחלתי כחיילת משוחררת עם הרבה שאיפות, אבל ברור שלא כיוונתי לתפקיד המנכ"ל ולכן הייתי מחייכת ואומרת לעצמי, תתמידי ותגיעי הכי רחוק שאפשר".

הופתעת שדוד פתאל נתן לך את המושכות אחרי עזיבתו של ראובן אלקס, המנכ"ל הקודם?
"בעיקר התמלאתי גאווה עצומה והרגשתי זכות גדולה".

איך היחסים שלך עם דוד פתאל?
"דוד מכיר אותי כבר 20 שנה ולאורך כל הדרך האמין בי וידע לפרגן ולקדם אותי. בתפקיד הנוכחי אנחנו עובדים בשיתוף פעולה יעיל יחד, בפתיחות, בהמון כבוד הדדי ובעיקר באמון האחד בשני".

אתם מדברים כל יום?
"אנחנו יושבים האחד ליד השני ומדיניות הדלת הפתוחה קיימת בכל רגע. יש ימים שמדברים מספר פעמים ביום וישנם ימים שלא מדברים – באם אחד מאיתנו בחו"ל וכדומה".

מה את לקחת ממנו בעיקר?
"לפני הכל, דוד הוא בן אדם. החיבור לאנשים. ההקשבה לאנשים שאיתך חשובה להצלחה".

פתאל זו אימפריה שמעסיקה אלפי עובדים. איך זה לנהל קונצרן כזה?
"אין ספק שזו אחריות גדולה מאוד. המפתח להצלחה בעיניי הוא שדרת ניהול חזקה ואמון שלי בהם ושלהם בי".

איזה דגשים את שמה כמנכ"לית?
"יישום של ערכי החברה, לשמור על חיבור לשטח, למלונות ולאנשים".

את עושה ביקורי פתע במלונות או ישנה בהם כדי לבדוק ולהתחכך עם האורחים-עובדים ?
"בהחלט. אני משתדלת להגיע לסיורים במלונות – גם כאלה שנקבעו מראש וגם כאלה שלא. אני מתאמת פגישות יזומות עם צוות מהמלונות – להקשיב לשטח, לבעיות קיימות ולנקודות ראויות לציון. להתארח במלונות ולחוות חוויית אירוח, זה חשוב מאוד."

איזה שינויים הכנסת בשנה וחצי שאת בתפקיד?
"אני מאוד מאמינה בפיתוח ההון האנושי ברשת, בפיתוח מנהלים ועתודה ניהולית. אני יכולה להיות גאה שרוב הקידומים הניהוליים שהיו השנה ברשת אלו אנשים שצמחו מלמטה".

איך זה להיות המלונאית הבכירה בישראל?
"ללא ספק, ממלא בתחושת גאווה".

פרצת דרך פעמיים: היית המנהלת הצעירה בישראל וכיום את מנכ"לית הרשת הגדולה בישראל המונה 38 בתי מלון ומעסיקה 7,200 עובדים. איך זה מרגיש?
"לא חשבתי או הרגשתי אף פעם פורצת דרך. תמיד היה לי חשוב לעבור כל מכשול ולא לוותר והתכונה הזו של התמדה, לדעתי מאפיינת מאוד את הדרך שלי".

פתאל הונפקה השנה בבורסה לפי שווי של מעל 5.5 מיליארד שקל. איך ההרגשה להוביל רשת בסדר גודל כזה?
"זו גאווה גדולה מאוד וזו תחושה שעשינו את זה כולנו יחד. יחד עם זאת, לשמור על הספינה הזאת ולהיות ממקבלי ההחלטות שלה, זאת אחריות גדולה מאוד".

עד כמה קשה להיות מלונאי בישראל? הרגולציה ממשיכה להקשות?
"רגולציה אכן מקשה מאוד גם בענף שלנו. תמיד כשיש רגולציה יש מי שנהנה. כשאנחנו משווים בין המלונות בארץ לעומת גרמניה, למשל, אנו רואים שההוצאות בישראל גבוהות הרבה יותר."

דעתך על מחירי הלינה היקרים במלונות בארץ?
"כולם אומרים שמחירי הנופש בישראל יקרים באופן משמעותי, אבל לא כולם באמת מבינים שהסיבה העיקרית היא עודף רגולציה. ברגע שיהיה ביטול עלויות עודפות למלונות, החיסכון בסופו של דבר יתגלגל לצרכנים .בעזרתו של שר התיירות, אנו עובדים יחד עם התאחדות המלונות לצמצום רגולציה קיימת".

איך שיתוף הפעולה של פתאל עם סוכני הנסיעות? או שאת מאמינה רק בשיווק ישיר?
"אנחנו משתפים פעולה נהדר עם סוכני הנסיעות. יש קהל גדול שמעדיף להזמין את החופשה שלו בצורה הזאת וזה מבורך. עם זאת, אנחנו מחזקים את ערוצי ההזמנות שלנו. צמחנו באופן אדיר בדיגיטל, אנחנו מייצרים קמפיינים ייעודיים כמו 'פתאל על הזמן' פעמיים בשנה למקדימים להזמין חצי שנה קדימה. השנה גם יצאנו עם קמפיין מאוד מיוחד לאפליקציה שלנו yala להזמנות בטווח של 24-48 שעות".

עד כמה סגירת שדה דוב עלולה לפגוע בפתאל?
"כמובן שזה יפגע מכיוון שגם נתב"ג עמוס מאוד ויהיה קושי להטיס משם אנשים".

האם לדעתך העיר אילת במצב טוב וראוי מבחינת תשתיות תיירותיות?
"תמיד יש מה לשפר. אילת היא עיר שמבקרים בה המוני תיירים, ישראלים וזרים, במהלך השנה ומן הסתם התשתיות מתבלות. עיריית אילת, בתמיכה של משרד התיירות, עושה ומשקיעה לטובת שיפור העיר וצריכה להמשיך כל הזמן לחדש ולהשקיע בתשתיות ובחזות העיר על מנת לאפשר לתת למלונאים שירות טוב יותר לתיירים".

אחרי 39 שנים באילת עברת לגור באזור השרון. איך המשפחה קיבלה את השינוי?
"הייתה זו שנה לא פשוטה לילדים וגם לי. לעבור מאילת לאזור המרכז זה מאוד מאתגר. הילדים בגיל שללמוד ולהכיר חברויות חדשות זה מורכב. ההבדל הוא בעיקר שבאילת הכל נגיש וקרוב וכאן במרכז הכל גדול. היום די התרגלנו והפלוס הגדול שהם הרבה אחים ויש להם תמיכה אחד של השני. אנחנו מתגעגעים לאילת. היא המקום החם בו גדלתי ותמיד תישאר כך".

תאמינו או לא

אביה מזרחי-מגן היא תולעת ספרים. גם כשמאוד לחוץ בעבודה היא מוצאת זמן לקריאת ספרים. הספר האחרון שקראה הוא "אשתו של מגדל התה" של דיינה ג'פריס'.

"אל תהיי עם נקיפות מצפון בגלל שבחרת בקריירה תובענית"

הטיפ הראשון של אביה מגן-מזרחי לנשים שרוצות לעשות קריירה הוא "להיות במקום שאת נמצאת עם כל הלב". ולא לשכוח, לדבריה, "בבית – להתנתק מהעבודה ככל שאפשר, ובעבודה – לא להרגיש נקיפות מצפון שבחרת בקריירה תובענית".

כאם ל-6 ילדים, איך את מצליחה לשלב בית ועבודה?
"לא תמיד אתה מספיק ויכול לעשות הכל. למזלי זכיתי בבן זוג שמגבה ותומך מאוד בבית ובי. יחד עם זאת, אני משתדלת לסיים פעם בשבוע מוקדם יותר ואת יום שבת להקדיש לכולם. פעמיים בשנה אנחנו יוצאים לחופשות משפחתיות בהם אני מתנתקת מהעבודה".

האם בגלל שאת מסתכלים עליך אחרת?
"אני רוצה להאמין שלא. כמו שאני כמנהלת לא אגייס בהתאם למגדר אלא בהתאם ליכולות" .

מהי עמדתך בנושא MeeToo?
"אני חושבת שהעלאת המודעות לכך בשנה האחרונה חשובה מאוד. קשה לשמוע על סיפורים שעולים שוב ושוב מניסיונן של נשים מהעבר״.

איך אתם מטפלים ברשת בדבר הזה?
"אנחנו ארגון גדול ומסודר שיש בו נאמן הטרדות מיניות על פי חוק. אנחנו פועלים על פי החוק אם קורים מקרים כאלה".

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

פרסומים נוספים מאותה קטגוריה

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.