אונסקו: אתר מורשת עולמית חמישי באזרבייג'ן

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
המרכז ההיסטורי של שאקי וארמון קאן באזרבייג'ן הוכנס לרשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסקו. הארמון כבר קיבל הכרה בלתי רשמית ב-2001. ועכשיו קיבל את החותמת הסופית ביחד עם העיר עצמה

אזרבייג'ן מסמנת "וי" גדול עם הודעתה של  אונסקו UNESCO על הכללת המרכז ההיסטורי של שקי (Sheki) וארמון קאן (Khans Palace) לרשימת אתרי המורשת העולמיים. ההכרזה זו תאפשר לאזרבייג'ן להמשיך להציג בגאווה את המורשת העשירה שלה, את התרבות הייחודית ואת ההיסטוריה המיוחדת שלה. העיר שקי היא אחת מהערים הציוריות ביותר, עמוסה במדרכות מרוצפות ובארכיטקטורה של ימי הביניים ומהווה גיחה מרהיבה ומעניינת מעיר הבירה התוססת. גם הארמון הוא יעד פופולרי למטיילים מרחבי העולם אשר מחפשים הארכיטקטורה מרהיבה.

 

ארמון קאן. צילום: לשכת התיירות של אזרבייג'ן

 

את העיר שקי (Sheki), למרגלות הרי הקווקז חוצץ נהר הגורז'אנה (Gurjana), הארמון קאן (Khan), הוא מבנה ארכיטקטוני ייחודי בצורת מגדל, שנבנה בשנת 1762, על-ידי חוסיין קאן. מסביב למבנה המרשים מלבלבים עצי כותנה אשר מסמלים את דרך המשי. הארמון כבר קיבל הכרה לא רשמית כאתר מורשת מ-UNESCO בשנת 2001, אך עכשיו קיבל את החותמת הסופית עם התווספותו לרשימה המכובדת של אונסקו.

העיר עצמה היוותה נקודת דרך חשובה על דרך המשי העתיקה שחיברה בין המזרח למערב. עד למאה ה-19, הייתה העיר מרכז הסחר הבינלאומי של כותנה. בעוד החלק הצפוני העתיק יותר של העיר ממוקם בהרים, חלקה הדרומי מגיע עד לעמק הנהר.

האומנות העתיקה של ה'שבקה' (Shebeke), נראית בכל רחבי העיר. דוגמא מצוינת לכך, הינה פסיפס זכוכית צבעוני אשר יושב בתוך מסגרת עץ, אשר הורכב ללא שימוש בברגים או בדבק כלל. זה הוא הייחוד של ה'שבקה', 5,000 חתיכות עץ וזכוכית אשר מרכיבות מראה יפיפה.

 

שבקה בארמון. צילום: לשכת התיירות של אזרבייג'ן

 

UNESCO לא מפסיקה לעודד שימור של תרבויות שונות מכל רחבי העולם, אשר להן הייתה השפעה על האנושות. ניתן לראות עובדה זו דרך אתרי מורשת עולמית אחרים של UNESCO ברחבי אזרבייג'ן כמו ההירוגליפים בגובוסטאן (2007), והעיר העתיקה של באקו, התחומה בחומה ובתוכה ארמון שירוואנשה ומגדל הבתולה (2000). בנוסף, גם לשטיח המקומי, מקום של כבוד במורשת המדינה. מוזיאון השטיחים הלאומי של באקו מחזיק באוסף השטיחים הגדול בעולם וגם לו ישנו מקום של כבוד ב-UNESCO.

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

פרסומים נוספים מאותה קטגוריה

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.