אליטליה: מועד החזר ההלוואה צפוי להידחות בחצי שנה

תכנית חדשה להצלת החברה מתבססת על רכישת מניות ע"י הממשלה ועל שותפות של חברות איטלקיות, ובראשן חברת הרכבות, שיחזיקו יחד את מניות הרוב של אליטליה, ואילו חברות תעופה זרות תוכלנה לרכוש אחזקה חלקית במניות החברה

אליטליהצילום: 123rf

עפ"י ידיעות בעיתונות האיטלקית, ממשלת איטליה שוקדת על תכנית הצלה לחברת התעופה הלאומית, אליטליה, המצויה בהליך של ניהול מיוחד בעקבות פשיטת הרגל, שהכריזה לפני כשנה וחצי.

במסגרת הליך הניהול המיוחד התפרסמו כמה מכרזים למכירת החברה, שמועד סגירתם נדחה מדי פעם, ועתה עומד המכרז להיסגר ב-31 באוקטובר.

בינתיים, כידוע, קמה באיטליה ממשלה חדשה בעלת נטיות לאומיות מובהקות, שהכריזה בהזדמנויות שונות, כי היא מעוניינת לשמור על חברת התעופה הלאומית בידיים איטלקיות.

ממשלת איטליה, גם הקודמת וגם הנוכחית, תמכה בחברה פושטת הרגל באמצעות הלוואות גישור לפעילות שוטפת בסך כולל של 900 מיליון אירו. החברה אמורה להחזיר את ההלוואות עד ה-15 בדצמבר, ועפ"י הפרסומים, ממשלת איטליה מתכוונת להאריך את מועד ההחזרה בעוד 6 חודשים, וכשהחברה תחזיר את ההלוואה, הממשלה מתכוונת להשקיע חלק מהכסף לרכישת אחזקה של 15% בחברה.

תכנית ההצלה הכוללת של הממשלה מסתכמת בהשקעה של כשני מיליארד אירו, ובנוסף להשקעה הממשלתית הישירה, גם חברות ממשלתיות וציבוריות יתרמו לשמירה על אליטליה, ובראשן חברת הרכבות, Ferrovie dello Stato, שכבר הביעה נכונות לשיתוף פעולה עם חברת התעופה, וגם בנק ההלוואות הממשלתי, שיסייע ברכישות חדשות.

כדי להשלים את תכנית ההצלה, ממשלת איטליה צריכה להגיע להסכם עם חברת תעופה זרה, שתהיה מוכנה לרכוש 20 עד 30 אחוז ממניות החברה. כידוע, מספר חברות תעופה, וביניהן: לופטהנזה, איזי ג'ט ו-וויזאייר, הביעו עניין לפחות ברכישה חלקית של אליטליה.

יתר על כן, נציגי ממשלת איטליה, שסיירו בסין בחודש שעבר, הציעו לחברות התעופה אייר צ'יינה וצ'יינה איסטרן איירליינס לרכוש עד 49% ממניות אליטליה, אך עדיין לא זכו לתגובה ממשית.

היומון האיטלקי 'איל מאסאג'רו' מציין כי לממשלה יש כבר תכנית סדורה, והיא מתכוונת אף להציע לאחד משלושת מנהלי החירום של החברה, לואיג'י גוביטוסי, את תפקיד מנכ"ל החברה המתחדשת.

שר התעשייה של איטליה, לואיג'י די מאיו, מתכנן פגישה עם נציגי איגודי העובדים של החברה בסוף השבוע הקרוב, ודובר משרדו הודיע, כי בשבוע הבא יתבהרו הדברים ותתפרסם הודעה מסודרת על תכניות הממשלה בנושא אליטליה.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה