אמדאוס: שיטה חדשה לסריקה ביומטרית בנמלי תעופה

בפיילוט מוצלח בנמל התעופה של ליובליאנה בסלובניה המחישה אמדאוס הליך של עלייה מהירה ויעילה לטיסה באמצעות שימוש באפליקציה בסמארטפון

צילום: Shutterstock

קיצור הליכי הבידוק בנמל התעופה והעלייה המהירה לטיסה הן בראש סדר העדיפויות של חברות התעופה והנהלות נמלי התעופה ברחבי העולם, בשאיפה לקצר את התורים, את הדוחק ואת הצפיפות, ובעיקר את משך השהייה של הנוסעים בטרמינלים ההומים.

הפתרון נעוץ, כמובן, בשיפור ובקיצור הליכי הצ'ק אין, הבידוק הביטחוני והעלייה למטוס, שאמורים להתבצע יותר ויותר באמצעים טכנולוגיים במקום בבדיקה אנושית מסורבלת וממושכת. ברחבי העולם בנמלי תעופה שונים ובנהלי חברות תעופה מובילות מתבצעים זה מכבר הליכי בידוק וזיהוי טכנולוגיים המתבססים בעיקר על סריקה ביומטרית.

אל מגוון השיטות ומכשירי הסריקה הביומטריים, שבמקרים רבים הם עדיין בשלבי ניסוי, מצטרפת עתה גם אמדאוס, חברת הטכנולוגיה התיירותית, המציעה שיטת סריקה ביומטרית חדשנית.

בפיילוט, שקיימה החברה בנמל התעופה בליובליאנה שבסלובניה, בשיתוף פעולה עם אדריה הסלובנית ולוט הפולנית, לקחו חלק 175 נוסעים.

השיטה מתבססת על אפליקציה ייחודית של אמדאוס בסמארטפונים האישיים של הנוסעים, בה הם מזינים, לצד צילום הדרכון הקבוע והבורדינג פאס, תמונת סלפי שלהם, המזוהה ע"י הסורק בשער היציאה למטוס, ומיידית מתקבל אישור מעבר.

ההליך נמשך כשתי שניות בלבד, במקום כ-5-10 שניות, כשדיילת בודקת את הדרכון וסורקת את הבורדינג פס, והליך היציאה מהשער והעלייה למטוס מהיר, פשוט ובטוח.

ברונו ספאדה, סגן נשיא אמדאוס העולמית לטכנולוגיות נמלי תעופה, אמר: "הניסוי המוצלח שלנו מהווה ציון דרך בתחום הסריקה הביומטרית…הפתרון שלנו משתלב עם החזון של יאט"א, One ID, ומוכן להפעלה בכל נמלי התעופה ועבור כל חברות התעופה, כשהנוסעים יכולים להגיע לנמל התעופה מוכנים לטיסה".

הפיילוט של אמדאוס כלל רק את הליך העלייה לטיסה, אך הוא מתוכנן להפעלה באופן דומה בכל שלבי הזיהוי בנמל התעופה: הצ'ק אין, הבידוק הביטחוני, כניסה לטרקלינים ועלייה לטיסה.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה