אסטרטגיית יציאה, גרסת המלונות: “גלגל הצלה עכשיו לפני שיהיה מאוחר מדי”

אופרן גם ב...
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
ענף המלונאות מהראשונים להיפגע ממשבר הקורונה. אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, חיבר תכנית ליציאה מהמשבר שבבסיסה אישור מידי של מיליארד שקל מהמדינה לתעשיית התיירות. חייק: "מצפים לקבלת החלטות וביצוע כבר השבוע, לפני שיהיה מאוחר מדי". מה כוללת תכנית היציאה?
גלגל הצלה
גלגל הצלה. צילום: 123rf

המלונאים גיבשו תכנית יציאה ממשבר הקורונה. התכנית שחיבר אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, הוצגה לשרי האוצר, משה כחלון, והתיירות, יריב לוין,

חייק ציין בין השאר במסמך התכנית כי: “קרן הלוואות בערבות מדינה, הסתברה כלא רלבנטית לענף המלונאות, בשל חוסר נכונותם של המלווים לקחת עליהם את סיכוני הענף ובכך, הבטחות הממשלה כי כלי סיוע זה יעזור לבתי המלון לעבור את התקופה הקרובה, התבררו כריקות מתוכן”.

למרות זאת, חייק מגלה אופטימיות, “יחד עם זאת, אנו מאמינים כי הענף יעמוד שוב על רגליים איתנות אם יקבל את התמיכה הממשלתית המתאימה. לאור זאת, אנו מעריכים כי אישור מידי של מיליארד שקל לתעשיית התיירות כבר היום עבור סיוע ישיר, יבטיח את שרידות הענף ויכולתו לצאת מהמשבר”.

 

אמיר חייק. צילום: אלוני מור
“כיסוי הוצאות קבועות למלונות סגורים”. נשיא התאחדות המלונות, אמיר חייק. צילום: אלוני מור

חייק מציין כי על הממשלה לאמץ אסטרטגיה ארוכת טווח לטיפול בענף, בהתאם לשלושה שלבים:

שלב 1 – הישרדות: סיוע מידי לענף המלונאות לתמיכה בהפסדים השוטפים לרבות סיוע מיוחד לעיר אילת.

“א. כיסוי הוצאות קבועות למלונות סגורים מוערך בכ-150 מיליון שקל לחודש: ארנונה, ביטוח, תחזוקה של מערכות, שמירה ובטחון, גינון, ניקיון ואחזקה, שמירה של גרעין בסיסי של עובדים שלא ניתן להוציא לחל”ת או לפטר. הוצאות מימון של כ-3%4% מפדיון רגיל. שכירות (כ-25% מהענף פועל בנכסים מושכרים). לפיכך יש לאשר לענף המלונאות סיוע מידי של 450 מיליון שקל לחודשים מרץ-אפריל-מאי עם דגש על המילה מידי מכיוון שסיוע שיגיע מאוחר, יכול להיות מאוחר מידי.

ב. ביצוע פיילוט להחזרת הפעילות של בתי המלון בעיר אילת. יש לנצל את יתרונותיה הגאוגרפיים של העיר, המרוחקת מהמרכז הארץ ולהגדיר בשיתוף ראש העיר ומשרד הבריאות תכנית לפתיחת העיר אילת לתיירות ולינה בבתי המלון בעיר, החזרת העובדים לבתי המלון תוך סיוע של המדינה בעלויות העסקה של העובדים, במקום המשך תשלום דמי אבטלה במסגרת החל”ת וכן תמיכה בהתאמת פעילות בתי המלון להוראות משרד הבריאות”.

שלב 2 – הפעלה: תמיכה בחזרה הדרגתית של הענף לפעילות , עם התבהרות השינויים הנדרשים על ידי משרד הבריאות והשלכותיהם. בסמוך לאחר סיכום שלב 1

“תחילת החזרה של המשק לפעילות אינה כוללת פתיחת בתי מלון. עם אישור לפעילות בתי המלון, צפויות עלויות ההתאמות, וככל הנראה גם עלויות התפעול, לגדול משמעותית על צפי ההכנסות ולכן אין כדאיות כלכלית לפתיחת בתי המלון ללא מנגנוני סיוע במימון המדינה. אנו רוצים לכלול בסיוע מנגנון להקטנת ההוצאות השוטפות ולתמיכה בהוצאות החורגות עקב ההתאמה למגבלות, לפחות לשנה לאחר תום המשבר ותמריצים להאצת ההתאוששות בתי המלון בארץ, לרבות תמיכה ממשלתית בעידוד תיירות פנים ותיירות נכנסת, כמאמץ עיקרי להחזרת של התיירות לישראל”.

שלב 3 – שיקום : מסלול פיצויים לבתי המלון לפי מסלולי סיוע שיוגדרו בהמשך

“אנו מעריכים כי פעולות נכונות בשלבים המוקדמים יקטינו משמעותית את ההפסדים העתידיים של בתי המלון. עם תחילת הפעלת בתי המלון והחזרה לשגרה יש לבחון את הפסדי הענף בעקבות משבר הקורונה לאחר הסיוע בשלב 1 ושלב 2 , ולבחון מודלים שפעלו בעבר כגון פיצוי לפי מחזורים. אנו מצפים לקבלת החלטות וביצוע כבר השבוע, לפני שיהיה מאוחר מדי”.

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר וגם, באפליקציה

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

2 מחשבות על “אסטרטגיית יציאה, גרסת המלונות: “גלגל הצלה עכשיו לפני שיהיה מאוחר מדי””

 1. אביהו

  אין למדינה שום סיבה להציע פיצוי למלונאים. אפס סיבות. לא מדובר על עסק עתיר ידע או כזה המעסיק כ”א ייעודי בתנאים טובים. במחירים שגבו בתי המלון בישראל אין שום סיבה שחלקם הגדול לא ישרדו חצי שנה אפילו של סגר. שבעלי המבנים יעלו כמה חורים בחגורה.

  אם למדינת ישראל יהיו עודפי תקציב אז שיתנו אותם לצוותים רפואיים ועובדי מקומות חיוניים שהמשיכו לעבוד גם בזמן המגיפה. סגירה של סדר גודל של אלפיים חדרי מלון בתל אביב, נניח, רק תיטיב עם האזרח הישראלי.

  1. אתה מדבר שטויות אתה אפילו לא מבין כמה הוצאות יש בענף הזה
   ולא פלא שבתי המלון בארץ ובעולם מלאים כי לאנשים כייף לקחת אויר מהשגרה המטורפת
   אז אל תסיק מסקנות שווא
   רוב האנשים בעולם צריכים את זה נפשית את החופשה וזה מפצה הרבה

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

 • תא לחץ
 • flying sport 2020

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.