באליגם: ספקי התיירות מתבקשים לעשות "תספורת" של 50%

כונסי הנכסים מציינים כי ישנן טיסות וחבילות תיירות שטרם הגיע מועד הספקתם בסכום של כ-3.4 מיליון שקל, והם רוצים שספקי התיירות יקבלו תשלום של כ -50% מהסכום אותו היו אמורים לקבל. סך הכול חייבים לסיטונאי התיירות כ-6.5 מיליון שקל

 

בדו"ח שהוגש לבית המשפט המחוזי בת"א ביום חמישי האחרון, ע"י כונסי הנכסים של חברת השוברים "באליגם", עולה שכונסי הנכסים של החברה רוצים שחברות התיירות יבצעו "תספורת" של 50% מהחוב שיש לחברה כלפיהם ויספקו את ההתחייבות שיש להם כלפי לקוחות החברה.

לפי הדו"ח  של הכונסים, עורכי הדין, אהוד גינדס ושלומי פיליבה, החובות לספקים של החברה מסתכמים בסך של כ-11 מיליון שקל, מתוכם  כ-6.5 מיליון שקל הנם לסיטונאי תיירות, ומתוכם  כ-3.4 מיליון שקל הנם בגין טיסות יוצאות וחבילות  תיירות שטרם הגיע מועד הספקתם.

מי  שהגישה כזכור את בקשת הפירוק לחברה היא קרן קוגיטו שהלוותה לחברה כ-10 מיליון שקל וכעת רוצה להציל למעשה את הסכום הכספי הזה, ולכן ביקשה את פירוק החברה והפעלתה ע"י כונסי נכסים.

המפרקים טוענים כי: "מבחינת הלקוח, מרגע שבוצעה עסקה באמצעות אתר "באליגם", נרכש ונמסר לידיו שובר הרכישה מהספק, נוצרה בכך התחייבות ישירה של הספק כלפי הלקוח לספק לו את המוצר, ללא כל תלות בקיומה של מערכת ההסכמים שבין הספק והחברה. על פי תנאיו, השובר שבידי הלקוח איננו מותנה בפירעון התמורה מהחברה לידי הספק".

הכונסים מציינים בדו"ח שהוגש לנשיא בית המשפט, איתן אורנשטיין כי הם קיימו  "פגישות ושיחות עם ספקים, שהם סיטונאי תיירות (דיזנהאויז, השטיח המעופף, קשרי תעופה ועוד). הפתרון שהתגבש עם חלק מהם הנו, כדלקמן" :

"ספקי התיירות יאפשרו לכל הלקוחות, שלא ביטלו את עסקאות החיוב של כרטיסי האשראי, לצאת בטיסות יוצאות ולקבל את חבילות התיירות, שטרם הגיע מועד הספקתם, וזאת בהתאם לשוברים שבידם. (על פי נתוני החברה הערך הכספי של הנ"ל הנו כ-3.4 מיליון שקל).  הכונסים יגבו לקופתם את התשלומים העתידיים מכרטיסי אשראי של הלקוחות הנ"ל בסה"כ צבר מוערך של מעל כ-3 מיליון שקל. בגין כיבוד העסקאות הנ"ל, בתקופה שממועד אישור בית המשפט ואילך. (בתקופת כינוס  הנכסים), ספק התיירות יקבל תשלום בסך 50% מהסכום אותו היה אמור לקבל  בהתאם להסכם שבינו לבין החברה . (בס"כ צבר של כ-3.4 מיליון שקל, שעלות 50% ממנו הנו כ-1.7  מיליון שקל, ככל שמתווה זה ימומש  עם כל ספקי התיירות)".

הכונסים טוענים כי : "הפתרון הנ"ל הוא טוב ללקוחות, שיוכלו לקבל  את הטיסות שהזמינו, הוא טוב לספקים שירפאו מחלק מנזקם בגין טיסות יוצאות  וחבילות תיירות שטרם  הגיע מועד הספקתם.  הוא טוב לספקים  ולאתר "באליגם" כי הוא מקטין  את הפגיעה בשביעות רצון הלקוחות והנזק למוניטין של שניהם. והוא טוב לכינוס הנכסים כי הוא מגדיל את הסיכוי שכרטיסי האשראי  יפרעו ולא יבוטלו  על ידי הלקוחות באופן גורף ואף משאיר עודף כספי בקופת הכינוס".

ידוע כי למעשה לא כל ספקי התיירות מוכנים לקבל את ההצעה של הכונסים, שהם יעשו "תספורת" של כ-50%, להמשך פעילות החברה שיוכלו למכור אותה, ולהחזיר את החוב לקרן קוגיטו שהיא זו למעשה שביקשה את פירוק החברה בשל החוב הכספי הגדול אליה. ספקי תיירות עוד טוענים כי הזמינו מהם חבילות מבאליגם גם כאשר בחברה ידעו שהיא עשויה להגיע למצב של פירוק.

מחר (ראשון) אמור להתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בפני הנשיא אורנשטיין לגבי המשך כינוס החברה.