בדרך לסגירה: אושרה להפקדה התכנית המפורטת הראשונה בשדה דב

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור אישרה להפקדה את תכנית רשות מקרקעי ישראל – התכנית המפורטת ראשונה ברובע שדה דב - 'מתחם אשכול'. "מדובר בתכנית אשר מוסיפה אלפי יחידות דיור בתל אביב, בניצול קרקע גבוה ובצפיפויות מגורים גבוהות תוך הקפדה על עירוניות ועירוב שימושים"התכנית כוללת 4,800 יחידות דיור, 45,000 עבור שטחי מסחר, 145,000 עבור שטחי תעסוקה וכ-680 חדרי מלון

הדמיה- מתחם אשכול שדה דב. צילום: משרד 'מנעד' אדריכלים

 

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), החליטה להפקיד היום (רביעי, 15.5.19) תכנית להקמת שכונת מגורים חדשה במתחם אשכול בתחום רובע שדה דב בתל אביב. מדובר בתכנית המפורטת הראשונה ברובע, והיא אחת משלוש תכניות המקודמות במתחם.

התכנית שקודמה ע"י רשות מקרקעי ישראל ונערכה על ידי משרד 'מנעד' אדריכלים, כוללת הקמת 4,844 יח"ד בבנייה עירונית מעורבת שימושים, אשר מייצרת סביבה עירונית פעילה בתמהיל בינוי מגוון המתאים לאוכלוסיות שונות וכולל בינוי מרקמי, בנייה גבוהה ומגדלים, ובצפיפות גבוהה המותאמת ללב המטרופולין של כ 54 יח"ד לדונם בממוצע. התכנית ממוקמת בצפון העיר תל אביב על שטח כולל של 341 דונם.

בנוסף ליחידות הדיור, התכנית כוללת שטחי מסחר בהיקף של 45,000 מ"ר, תעסוקה בהיקף של 145,000 מ"ר וכ- 680 חדרי מלון.

עוד כוללת התכנית תוואי רחובות ושטחים ציבוריים פתוחים, היוצרים רצף עירוני בצפון העיר תל אביב, אשר מקשר באופן מלא בין שכונות העיר, שכונות חדשות וחוף הים.

התוכנית החדשה כוללת תשתית ידידותית לרוכבי אופניים והולכי רגל. בתכנון השכונה ניתן דגש מרכזי לקיימות כך שהשכונה המוצעת מבוססת על ההתאמה להצללות הצפויות ולמשטר הרוחות וכוללת פתרונות תשתית מתקדמים ואנרגיה מתחדשת. התכנית נשענת על הקו הירוק של הרכבת הקלה, העתיד לעבור באבן גבירול,

יו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר: "מדובר בתכנית אשר מוסיפה אלפי יחידות דיור בתל אביב, בניצול קרקע גבוה ובצפיפויות מגורים גבוהות תוך הקפדה על עירוניות ועירוב שימושים. כל אלה יחד עם תכנון חדשני ופורץ דרך המתבסס על אנרגיה חלופית וקיימות וכולל תשתיות פניאומטיות לפינוי אשפה, מערכות לניצול מים אפורים ובניה לפי תקן בניה ירוקה".

כזכור,  על רקע הכוונה לסגור את שדה דב כבר בתחילת חודש יולי, אנשי המלונאות שלחו מכתב לשר התיירות בו ביקשו את התערבותו המיידית בשל "הפגיעה האנושה בענף התיירות בעיר אילת".

 

"תוכנית המהווה כיום את הסמן הימני בשדה התכנון גילי טסלר. צילום: שירן כרמל

מתכננת מחוז תל אביב ברמ"י, גילי טסלר: "העובדה כי מתוכננות במקביל תכנית מתאר ומפורטת מאפשרות לצוותי התכנון לעבוד באינטגרציה מושלמת ולדייק את עבודתם Top to bottom והפוך. תכנית רובע שדה דב איננה "עוד תכנית" היא תכנית המהווה כיום את הסמן הימני בשדה התכנון (!) העובדה כי אנחנו מתמודדים עם סוגיות כמו צפיפות, תשתיות ברות קיימא, אנרגיות מתחדשות, מורכבות קניינית ויישומית, מחייבות אותנו לשכלול וחדשנות".

מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברמ"י, רפי אלמליח: "מתחם זה מהווה סנונית ראשונה כחלק ממארג תכניות באזור המקודמות ע"י רמ"י ואשר ימומשו עם פינוי שדה התעופה שדה דב. מדובר בחטיבת קרקע משמעותית בלב אזור הביקוש המאפשרת פיתוח שכונה איכותית, מקיימת, משורתת תנועתית ונתמכת בשטחי ציבור כנדרש. פיתוח המתחם ואזור שדה התעופה כולו הוא בשורה לשוק הדיור ולמשק כולו".

 

 

נושאים שמוזכרים בידיעה