בואינג: אפס הזמנות בחודש אפריל

עפ"י דיווח של יצרנית המטוסים, מלבד ה-'737 מקס' המקורקע מזה חודשיים ומובן שלא זכה להזמנות חדשות, גם למטוסים רחבי הגוף, הדרימליינר 787 וה-777 החדש, לא נתקבלו הזמנות חדשות בחודש האחרון

בואינג 737 MAX. צילום: בואינג

נראה ששתי ההתרסקויות של מטוסי ה-'737 מקס' וקרקוע כל המטוסים מדגם זה ברחבי העולם, הכניסו את חברת בואינג למשבר כלכלי,  זמני בלבד, קרוב לוודאי.

עפ"י כל המדדים, פעילות החברה רווחית, אך מלבד הדרישות לפיצוי של חברות התעופה, שנאלצו לקרקע את מטוסי ה'מקס' שלהן, מסתבר שגם הזמנות למטוסים אחרים של בואינג נבלמו, כפי שמדווח ערוץ החדשות האמריקני, Channel 3000.

החברות הבולטות באחזקת מטוסי '737 מקס' מקורקעים הן: סאות'ווסט איירליינס – 31 מטוסים, אמריקן איירליינס – 22 מטוסים, אייר קנדה – 20 מטוסים, נורוויג'ן – 18 מטוסים, צ'יינה סאות'רן – 16 מטוסים, ובדרך הטבע, הן תזכינה לפיצוי המשמעותי ביותר מבואינג.

לאחר התרסקות מטוס אתיופיאן וקרקוע כל מטוסי '737 מקס' בחודש מרץ, מובן שלא התקבלו בבואינג הזמנות חדשות למטוסי 'מקס', ויצרנית המטוסים פרסמה כי ב-15 במרץ קיבלה מלופטהנזה הזמנה ל-20 מטוסי 787 וב-22 במרץ קיבלה מבריטיש איירווייס הזמנה ל-18 מטוסי 777x, ומאז, במשך כל חודש אפריל, החברה לא קיבלה אף הזמנה למטוסים חדשים.

אף לא אחד מהדגמים הפופולריים רחבי הגוף של בואינג, הדרימליינר 787 על כל גרסאותיו ודגמי ה-777 החדשים, הפעילים בשירות חברות תעופה רבות בעולם לא נתקל בבעיות בתקופה האחרונה, ונראה כי הבעיות של ה'מקס' הן המשפיעות גם על עצירת ההזמנות למטוסים אלה.

עפ"י הערכה של מומחי תעופה, ייתכן גם כי חברות תעופה שונות מצפות, שבואינג תוריד את מחירי כל המטוסים בעקבות משבר ה'מקס', ולכן הן דוחות את ההזמנות.

כמו כן, החל מתחילת השנה, בלי קשר ל'מקס', ניכרת האטה בהזמנת מטוסים חדשים, הן מבואינג והן מאיירבוס, כתוצאה מהזמנות מאסיביות של חברות התעופה הבינלאומיות בשנים האחרונות, שהובילו לצבר של אלפי הזמנות אצל שתי היצרניות הגדולות.

נושאים שמוזכרים בידיעה