ביקרתם כבר? זרקור על המדינה שמסתמנת כלהיט החדש של הבלקן

2.16 מיליון נוסעים טסו ב-2018 משדה"ת של סקופיה בירת צפון-מקדוניה, כפול מאשר חמש שנים קודם לכן. קבלו את הלהיט החדש המציג תרבות עתיקה, מטבח בלקני עשיר, רכסי הרים עם שלושה פרקים לאומיים, כפרים נידחים, אגמים עמוקי מים ואת בירתה סקופיה המתגאה בבזאר עתיק וצבעוני

סקופיה, צפון מקדוניה. צילום: 123rf

ב-12 בינואר 2019 שינתה מקדוניה את שמה באופן רשמי ומאז היא נקראת הרפובליקה של צפון-מקדוניה. בכך תם סכסוך בן עשרות שנים בין המדינה שיצאה לאוויר העולם עם התפרקות יוגוסלביה לבין שכנתה מדרום, יוון, שחבל הארץ הצפוני שלה שמו מקדוניה ואחד מגיבוריה הוא אלכסנדר מוקדון.

שינוי השם יאפשר לרפובליקה הזעירה להצטרף לברית נאט"ו ולאיחוד האירופי עם הסרת התנגדותה של יוון. הוא יאפשר לה גם להגדיל את ענף התיירות הנכנסת באורח מרשים. כבר ב-2018 החליפה צפון-מקדוניה את שמו של נמל התעופה של בירתה סקופיה בהשמיטה את שמו של אלכסנדר מוקדון. במקביל הודיעה חברת התעופה Aegean על כוונתה לפתוח קו טיסה בין אתונה לסקופיה. עובדות אלה יתרמו לגידול של מספר הנוסעים העוברים בשדה התעופה של סקופיה.

בעוד שבשנת 2013 עברו בשדה הבינלאומי של צפון-מקדוניה פחות ממיליון נוסעים הרי בשנה שעברה עבר לראשונה מספרם את שני המיליון. 2.16 מיליון איש ואשה נחתו והמריאו בשנה שחלפה דרך סקופיה.

כבר ב-2009 כשלה עסקית חברת התעופה המקומית MAT Macedonian והצפון-מקדונים נאלצו לעשות שימוש רק בחברות זרות. את החלל שנותר מילאה בתוך זמן קצר חברת הלאו-קוסט ההונגרית WIZZ שהציבה בסיס בסקופיה ומשם ממריאים מטוסיה ליעדים שונים ברחבי אירופה. למעלה מארבע מאות וששים אלף מכלל העוברים בסקופיה (למעלה מ-20%) ב-2018 טסו במטוסיה הסגולים של WIZZ.

לפי נתוני אתר "אנה אירו" הבינלאומי, חברות תעופה פעילות נוספות בסקופיה הן טורקיש איירליינס, אוסטריאן איירליינס, פגסוס, קרואטיה איירליינס, אדריה איירווייס, אייר סרביה וכן שתי חברות תעופה מן המפרץ – פליידובאיי וקטאר איירווייס.

 

מנזר אוסוגובו סקופיה. צילום: 123rf

 

צפון-מקדוניה מציעה לתיירים המבקרים שם תרבות עתיקה, מטבח בלקני עשיר, רכסי הרים עם שלושה פרקים לאומיים, כפרים נידחים שהמודרניזציה טרם השחיתה וגם אגמים עמוקי מים ואת בירתה סקופיה המתגאה בבזאר עתיק וצבעוני. המדינה שגובלת בנוסף ליוון גם בבולגריה, סרביה, קוסובו ואלבניה, היא נקודת מפגש היסטורית בין אימפריות ששלטו בבלקן: היוונים, המקדונים, הרומים, הביזנטים והעותמנים ועובדה זאת מוצאת ביטוי באתרי התיירות שלה.

אטרקציה נוספת לתיירים, לפחות עתה, היא המחירים הזולים יחסית של שירותי התיירות של צפון-מקדוניה.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה