בעקבות ההודאה של איראן: רוחות סוערות באוקראינה ואיראן

באוקראינה זועמים על ההכחשות האיראניות וגם על הנשיא זלנסקי, שסירב עד עתה להאשים את איראן בפומבי. מפקד בצבא איראן קיבל את האחריות לפגיעה במטוס ואיראנים ברחבי העולם מקיימים עצרות מחאה כלפי ממשלת איראן וטקסי אבל לזכר הקורבנות

ולדימיר ז'לנסקי נשיא אוקראינה. צילום 123rf

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, הניח היום פרחים באנדרטה לזכר קורבנות המטוס של אוקראין אינטרנשיונל בשדה התעופה הבינלאומי בוריספיל ליד קייב, ואמר: "אנו מצפים מאיראן להבטיח את נכונותה לחקירה מלאה ופתוחה, להביא את האחראים לדין, להחזיר את גופות הקורבנות, לשלם פיצויים ולהביע התנצלות רשמית. אנו מקווים שהחקירה תימשך ללא עיכובים".

עם זאת, זלנסקי זכה ביומיים האחרונים לביקורת פנים נוקבת באמצעי התקשורת באוקראינה על כך שסירב להאשים את איראן בפומבי באסון, כפי שעשו ארצות הברית, קנדה ובריטניה, ורק שלח צוות מומחים לטהרן לעבוד לצד איראנים בחקר ההתרסקות, ואף דיווח כי הם  "קיבלו את כל המידע הדרוש מההתחלה".

הודאת האשמה של איראן היום מחזקת את גישתו הזהירה של זלנסקי, כפי שמציין איבן יעקובינה, בעל טור במגזין Novemye Vremya, המתפרסם בקייב, ומעריך כי "אם היו איומים מצד אוקראינה, איראן לא הייתה מאפשרת למומחים לבצע את עבודתם ואולי גם הייתה מסרבת להודות באשמה".

עפ"י 'קייב פוסט' ואתרי חדשות אוקראינים שונים, הזעם בחברת התעופה הלאומית UIA וברחבי המדינה כולה כלפי איראן הולך וגובר, במיוחד בעקבות 72 שעות של התכחשות גורפת, כאשר כבר מהרגע הראשון היה ברור לאיראנים מה בדיוק קרה ומה גרם להתרסקות המטוס.

בהמשך להודאה באשמה של נשיא איראן, חסן רוחאני, עפ"י הטלוויזיה האיראנית, אמיראלי חג'יזדה, מפקד חטיבת החלל במשמרות המהפכה האיסלמית, קיבל את האחריות ליירוט המטוס.

"הלוואי שהייתי מת", צוטט חג'יזדה בתקשורת האיראנית. "אני מקבל את כל האחריות לאירוע זה,  וכל החלטה שהשלטונות האיראניים יקבלו, אקבל בזרועות פתוחות".

ברחבי העולם קהילות רבות של יוצאי אירן מתכוונות לקיים עצרות מחאה ואבל. בבריטניה איראנים רבים הביעו זעם כלפי ממשלתם ובכיכרות המרכזיות בלונדון צפויים להתקיים הערב טקסי זיכרון לנספים באסון. רבים מאשימים את האיראנים בהטעיית הציבור ומציינים כי במטוס היו צעירים איראנים רבים בדרכם לקנדה ללימודי תואר שני.

סוכנות החדשות FARS, הרשמית למחצה, המזוהה עם משמרות המהפכה האיראניים, פרסמה הודעה קשה בגנות מנהיגי איראן, "שהפכו את הטרגדיה הזו למרירה כפליים", והדגישה כי "יש לחקור אנשים, תקשורת וגורמים פוליטיים וצבאיים, שהסתירו את האמת ב-72 השעות האחרונות. אם הם ידעו את האמת ומסרו מידע כוזב במכוון, או מכל סיבה שהיא ניסו להסתיר אותה, עליהם לעמוד לדין, ולא משנה איזה תפקיד הם ממלאים".

נושאים שמוזכרים בידיעה