בריסל: מכונית ריסקה את האנדרטה ההיסטורית

בשדרות לואיז במרכזה של בירת בלגיה בה נמצא פסלו של הברון. זכרון לגבורתו של הברון הבלגי. אלא שהיום (14.10.19) בשעת בוקר התנגשה מכונית באנדרטה שהיתה עשויה בטון וריסקה אותה. הברון Longchamps, ששרת בחיל האוויר האנגלי, נטל יוזמה ותקף ב-1943 את מטה הגסטפו בעירו הכבושה

בריסל. צילום: 123rf

זה היה ב-20 בינואר 1943, כאשר תושבי בריסל זכו לראות את הכובש הגרמני סופג מהלומה לאחר כשלוש שנים של כיבוש. מטוס של חיל האוויר המלכותי של בריטניה תקף את מטה הגסטאפו בעיר והצליח להימלט. בשעת ערב התברר לתושבי בריסל כי הטייס היה בן ארצם הברון Jean de Selys Longchamps.  

בזכות מעשה הגבורה הזה הוצבה ליד אותו בניין בשדרות לואיז במרכזה של בירת בלגיה פסלו של הברון.  אלא שהיום (14.10.19) בשעת בוקר התנגשה מכונית – מרצדס למרבה האירוניה – באנדרטה שהיתה עשויה בטון וריסקה אותה. גם המכונית התרסקה אולם הנהג שלא זוהה יצא ללא פגע. דוברות המשטרה אישרה שבדמו של הנהג נמצא אלכוהול.

הברון Longchamps נמלט מבלגיה לאחר הכיבוש הגרמני ובהגיעו לאנגליה התגייס לחיל האוויר המלכותי. הוא תכנן את ההתקפה על בריסל אולם לא קיבל אישור לבצעה בשל הסיכון שהיה כרוך בכך לדעת מפקדיו. כאשר קיבל הוראה לתקוף גשר ליד העיר גנט הוא החליט לתקוף את מטה הגסטאפו. הוא סיים את המשימה שהוטלה עליו ואז טס לעבר בריסל ופתח באש על הבניין בן 12 הקומות. 4 חיילי כיבוש נהרגו והבניין נפגע באורח קשה. 

בדרכו חזרה לבסיסו מעבר לתעלה הוא הצליח להשליך אלפי דגלים בלגיים ובריטים זעירים מעל מספר כפרים. בתוך פחות משלושים דקות הוא נחת בשלום בחבל קנט שבדרום-מזרח אנגליה.

הברון Longchamps לא זכה זמן רב  ליהנות מאהבתם של הבלגים. בחלוף חודשים אחדים,  ב-16 באוגוסט 1943, הוא יצא למשימה מעל אוסטנד וממנה לא שב.