האם 'תומאס קוק' בדרך למכירה?

לפי סקיי ניוז, תאגיד התיירות והתעופה בוחן בימים אלה אופציות למכירה של חלקים מפעילותו בעקבות ההפסדים הקשים בשנה האחרונה והנפילה הדרמטית של 80% בערך השוק של התאגיד

צילום: shutterstock

תאגיד התיירות והתעופה, 'תומאס קוק', שנוסד בשנת 1841 ע"י תומאס קוק בבריטניה, בוחן אופציות שונות להמשך פעילותו, כולל אפשרות למכירה חלקית ואפילו כללית של התאגיד על שלוחותיו בהמשך לשנה הפיננסית הקשה, שעברה עליו, וירידה דרסטית של 80% בערך מניות החברה.

בשנה שעברה החברה פרסמה שתי 'אזהרות רווח': הפסד לפני מס של 163 מיליון ליש"ט ב-2018 לעומת רווח של 9 מיליון ליש"ט ב-2017, וכמו כן, החוב של החברה צמח ל-389 מיליון ליש"ט ב-2018 לעומת 40 מיליון ליש"ט ב-2017.

כידוע, לפני חודשיים הודיעה חברת 'תומס קוק' על כוונתה למכור את קבוצת התעופה שלה, הכוללת 4 חברות: תומאס קוק איירליינס בבריטניה, בסקנדינביה, בבלגיה, וחברת 'קונדור' בגרמניה, ובסך הכל כ-100 מטוסים.

קבוצת לופטהנזה הודיעה זה מכבר על כוונתה לרכוש את 'קונדור' הגרמנית, המפעילה 34 מטוסים בטיסות פנים בגרמניה וברחבי אירופה.

לאחרונה גם הודיעה הנהלת תאגיד 'תומאס קוק', המעסיקה 22,000 עובדים ב-16 מדינות, שלנוכח האטת המכירות היא נאלצת לסגור 21 משרדים בבריטניה ולפטר מאות עובדים.

עפ"י 'סקיי ניוז', קרנות הון שונות הביעו עניין ברכישת התאגיד או חלקים ממנו, אך החברה הבולטת ביותר ברצונה לרכוש את 'תומס קוק' היא קבוצת Fosun הסינית, המחזיקה בעסקי תיירות שונים, וביניהם רשת 'קלאב מד' המפורסמת. הקבוצה הסינית מחזיקה זה מכבר ב-17% ממניות 'תומאס קוק', ועפ"י מקורות שונים בתקשורת הבריטית, היא מצפה למכרז רשמי כדי להגיש הצעה מסודרת.

עם זאת, קיימת מגבלה משמעותית לרכישת כלל התאגיד ע"י הקבוצה הסינית.

עפ"י תקנות האיחוד האירופי, חברה לא אירופית אינה יכולה להחזיק יותר מ-49.9% מניות של חברת תעופה אירופית. כך שהקבוצה הסינית לא תוכל לרכוש את מלוא פעילות התעופה של תומאס קוק, אך תוכל לרכוש את מלוא פעילות התיירות של התאגיד, כולל יותר מ-100 המלונות שבבעלות התאגיד.

מומחי תעופה מעריכים, כי אם אכן יתפרסם מכרז רשמי ע"י תומאס קוק, חברות תעופה שונות ישמחו לרכוש את הפעילות התעופתית של התאגיד, ובעיקר את הסלוטים של 4 חברות התעופה שלו בנמלי תעופה אירופיים מרכזיים.

 

קונדור: לופטהנזה מתעניינת. צילום: shutterstock

 

נושאים שמוזכרים בידיעה