הכוכבים של מצפה

חם ואין ים. אז איך בכל זאת מושכים תיירים אל עיירת פיתוח במקום הכי מבודד ולוהט בארץ? "קיץ של כוכבים". זהו שמו של פרויקט תיירותי במצפה רמון במסגרתו יתקיימו עד סוף אוגוסט תצפית כוכבים, ספארי עקרבים, סיורי עששיות ופעילויות ליליות נוספות לכל המשפחה. לילה עם כוכב

מצפה רמון. צילום: 123rfמצפה רמון. צילום: 123rf

הנוף אלוהי, המכתש מפעים, המרחבים אדירים והמדבר מזוקק. אבל כל אלה לא הופכים את מצפה רמון, עיירת פיתוח במקום הכי מבודד בארץ, ללוקיישן תיירותי תוסס בכבשן של אוגוסט. נהפוך הוא. שממה, עזובה ומדבר. לוק שמזכיר במידה מסוימת את שתיאר מארק טוויין, בספר המסעות שלו במזרח התיכון במאה ה-19 ובו הקדיש פרק מיוחד לארץ ישראל: "מסע תענוגות לארץ הקודש". בספרו, הוא הביא קול שונה מהתיירים הצליינים שהציפו את מחוזותינו לאורך השנים במסעות דתיים-רוחניים. הם תיארו ארץ זבת חלב ודבש. הוא שממה, עזובה ומדבר.

אבל, אם לא הולך ביום, ילך בלילה. גורמי תיירות במצפה רמון – שלא מוכנים להיכנע לתכתיבי מזג אוויר יוקד או למדיניות "שמיים פתוחים" בעטיה זינק מספר הישראלים היוצאים לחו"ל – יזמו את "קיץ של כוכבים". פרויקט תיירותי ישן-חדש במסגרתו יתקיימו עד סוף אוגוסט פעילויות לילה שונות כמו ספארי עקרבים, סיורי עששיות וגולת הכותרת: תצפית כוכבים עם טלסקופים. והכל, במחירים אטרקטיביים של החל מ-55 שקל למבוגר ו-40 שקל לילד (תלוי בחבילת האטרקציות הנבחרת) שימשכו, כך מקווים שם, נחילי ישראלים שמיצו את ברלין ולונדון ומחפשים חוויה אחרת בלי לעבור בנתב"ג.

הדרמנו לטעימה מקדימה. אכן, חוויה אחרת וצוננת. אתם יודעים, צינת מדבר. המתחם המואר של מלון "בראשית" היוקרתי על שפת המכתש אומנם זיהם לנו מעט את החושך, אבל עדיין הצלחנו לתצפת היטב מבעד לשלושה טלסקופים למשל על שבתאי – "שר הטבעות" והכוכב הכי חתיך במערכת השמש שלנו. "השמיים הם המשאב הייחודי והיקר של אזור הר הנגב המבודד", אומר נדב סילברט, בעלי חברת "בטבע", המתמחה בין היתר ב"תיירות שמיים" בנגב. "לפני כ-14 שנה, הקמתי את העסק עם אפרת אשתי. האסטרונומיה הייתה אז רק תחביב שהחל בילדותי. אחרי שמצאתי את עצמי מספר על כוכבים אין ספור פעמים לקבוצות בלב המדבר בלילה, הוחלט להוסיף לסל המוצרים שלנו גם את האסטרונומיה. רכשנו עוד ועוד טלסקופים והכשרנו מדריכים. היום, אנחנו מחזיקים במצפה הכוכבים הנייד הגדול בארץ ומארחים כ-20 אלף איש בשנה".

www.negevtour.co.il

רואים כוכבים במצפה רמון. צילומים: ספיר פרץ זילברמן

קול קורא למדבר

מצפה רמון היא לא רק כוכבים. גם בשעות היום יש מה לעיירה להציע. הנה כמה אטרקציות מומלצות במזגן ומחוצה לו:

חץ וקשת במדבר

סמוך לחוות האלפקות, האטרקציה המיתולוגית של מצפה רמון, פועלת אטרקציה וותיקה לא פחות: "חץ וקשת מדברי". מאחורי ההברקה הזאת בג'בלאות של הנגב עומד יעקב אוורט, חובב גולף מאוסטרליה, שהגשים חלום, תרתי משמע. "לילה אחד חלמתי על חץ וקשת במדבר. למחרת  התייעצתי עם מומחה בתחום והחלטתי ללכת על זה. והנה אני כאן היום", הוא מספר. איך זה עובד? מקבלים חץ וקשת (יש גם לשמאליים וגם לילדים מעל גיל 9) והסבר זריז והופ, יורים אל המטרות הפזורות ברדיוס מרשים. קצת קשה אך משעשע. מומלץ בשעת בוקר מוקדמת.

מחיר: 70 שקל לאדם

www.desertarchery.co.il

 

בית בד אורגני

יוסי כשכאש הוא מאלה שעזבו את מרכז הארץ כדי להפריח את השממה. במאי 2004 הקים עם רעייתו יהודית את חוות הבודדים "כרמי הר הנגב", בסמוך למצפה רמון ולבה"ד 1. "עצם הידיעה שמישהו הצליח לגדל כאן לפני 1,500 שנה גידולים חקלאיים ובעלי חיים, הדליקה אותי לגמרי. לא היה לי ספק שאני יכול לעשות את זה, ואפילו טוב יותר", הוא מספר ומתוודה שילדיו לא קיבלו טוב את עניין החלוציות. "הם לא רצו לגור כאן, ואחד מהם לא דיבר איתי 5 שנים. אבל אני חי את החלום וקם כל בוקר לחלום שלי. אני מקווה שיום אחד הם יבינו ויעריכו את מה שאנחנו עושים כאן". בני הזוג מתמודדים עם קשיים נוספים: "המדינה הפקירה את חוות הבודדים בנגב. אנחנו מעין ילדים חורגים. הכל כאן כסף פרטי"; "גם הפראיים, חמורים לבנים, שהושבו בשנים האחרונות לטבע, עושים לנו שמות בחקלאות. גם ציפורים ותנים שאת אוכלוסייתם מדללים עכשיו".

מה בחווה? מתחם של 4 צימרים בסיסיים (משפחתיים וזוגיים), 3 אוהלי אירוח בגדלים שונים ואתר קמפינג (עצמאי) עם נוף לארץ המכתשים. אולם, גולת הכותרת של החווה הוא בית הבד בו מייצרים בני הזוג שמן זית אורגני משלושה זנים הגדלים במטעים שלהם. סיורים בחווה כוללים הסברים על תהליך הפקת שמן הזית וטעימות בחנות, שם אפשר גם לקנות שמן זית אורגני מצוין (טעמנו) בבקבוקי פח.

מחיר: בקבוק שמן זית 2 ליטר – 85 שקל; לינה – 500 שקל לזוג ללילה בצימר. 80 שקל תוספת לילד ו-60 שקל לארוחת בוקר לאדם

www.kashkash.co.il

ה"לובר" של רחמילוב

הייחוד הכי גדול של מצפה רמון, אחרי המכתש, הוא המארג האנושי שלה. בעיירה, שהוקמה ב-1956 כמחנה עבודה לפועלים שסללו את הדרך לאילת והפכה ליישוב קבע ב-1964, דרים זה לצד זה חילונים ודתיים, עולים ותיקים מצפון אפריקה ורומניה לצד חדשים יותר מחבר העמים, אמנים, רוחניקים וגם ויקי כנפו. ובתוך כל הפסיפס האנושי הזה, השתלבה גם אלונה רחמילוב, שעלתה מהקווקז בגיל 28 ופתחה במתחם "רובע דרכי הבשמים" במצפה רמון את "אתנוסנטר" – מרכז המשמר את תרבות הקווקז באופן חי וצבעוני. סיפורי המסורת שלה, שזורים בחוטי הצמר איתם היא אורגת שטיחים, שחלקם מקשטים את קירות המתחם וחלקם מוצעים למכירה בחנות קטנה. מבקרים מוזמנים לשמוע מפיה הכל על תהליך ייצור שטיחים בעבודת יד. "חשוב לי להראות למבקרים שלי איך אנשים פשוטים מהקווקז יצרו עבודות אומנות. בשבילי זה מוזיאון הלובר", אומרת רחמילוב תוך שהיא מצביעה על שטיח שארגה סבתא לפני למעלה מ-100 שנים. ויש גם סדנת בניית נול לילדים.

מחיר: 25 שקל כניסה למבוגר ו-15 שקל לילד; 40-80 שקל סדנאות אריגה או סריגה בהרשמה מראש; החל מאלף שקל ומעלה לשטיחים בעבודת יד

ממלכת הגלוטן של הדס

לפני עשור היא אזרה אומץ, עזבה את העיר הגדולה (ת"א) ועבודה מתגמלת בעולם הפרסום ועברה לגור עם בתה במצפה רמון. "הגעתי לכאן מתוך כוונה ליצור חיים יותר רוחניים. חיים שהעשייה בהם קרובה יותר לנשמה. מתוך זה התחלתי לאפות", היא מספרת. כיום הדס היא הבעלים של "לשה" – מאפייה וקונדיטוריה משגשגת בה מועסקים 15 עובדים. "מהיום הראשון התפרנסתי בשפע מהלחם. זכיתי. התחברתי למה שרציתי. אנשים באים הנה בגלל הלחם וקונים את כל השאר". אנחנו טעמנו את כל השאר, היסטרי. קישים, עוגות ושאר מאפים. שווה כל קלוריה.

מחיר: 22 שקל ללחם ו-36 שקל לעוגת שמרים

www.lashabakery.com

מסעדת הקצה: אם אתם אוהבים בישול ביתי פשוט ונטול יומרות, לכו למסעדת הקצה. מסעדת פועלים שהוקמה ב-2002 על ידי בני הזוג ברק ורויטל נבו המתגוררים עם שלושת ילדיהם מעבר לקיר של המסעדה. בתפריט: קוסקוס צמחוני, קציצות בשר עם במיה, עוף בחרדל, חומוס ועוד. "לא תמצאו אצלנו צ'יפס ושניצל. הכל פה תבשילים ביתיים", אומר נבו. המסעדה פתוחה כל ימות השבוע למעט ימי שלישי מ-12:00 ועד 20:00.

מחיר: 58-70 שקל לארוחה