המועצה לצרכנות: מכירת חבילות נופש לקטינים היא הפרת חוק

המועצה דורשת מסוכני הנסיעות לבקש מן הקטינים להציג אישור בכתב מאת הוריהם לפני רכישת כרטיס טיסה או חבילת נופש. עופר מרום: "דרישה זו תמנע בקשות ביטול בדיעבד ונזק הן לסוכן והן לחברות התעופה"

צילום: shutterstock

בעקבות תלונות שהגיעו למועצה הישראלית לצרכנות על מכירתם של כרטיסי טיסה וחבילות נופש לחו"ל לקטינים, ללא אישור הוריהם, פנתה המועצה לצרכנות אל סוכני הנסיעות בדרישה לבקש מן הקטינים המבקשים לרכוש מוצר תיירותי לנסיעה לחו"ל להציג אישור בכתב מאת הוריהם.

במכתבו של עופר מרום מנכ"ל המועצה לצרכנות אל חני סובול מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות נאמר כי התלונות מספרות על קטינים שעשו עסקות רכישה באמצעות כרטיסי האשראי של הוריהם וזאת מבלי שההורים היו מודעים לכך.

"מכיוון שסוכנויות הנסיעות בוודאי מודעות לגיל הקטין בשלב הזמנת כרטיס הטיסה, ובהתאם ראוי לדרוש  אישור בכתב של ההורה או טופס יציאה מהארץ עבור הקטין, עוד בטרם ביצוע העסקה והנפקת כרטיסי הטיסה", נאמר במכתבו של מרום, המוסיף: "דרישה זו תמנע בקשות ביטול בדיעבד ונזק הן לסוכן והן לחברות התעופה".

המועצה לצרכנות סבורה כי מכירה לקטינים ללא ידיעת הוריהם מעלה חשש לכאורה להפרה של הוראות החוק.

 

 

מזכ"ל מועצת הצרכנות מתבסס על חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שקובע כי פעולה משפטית של קטין טעונה הסכמת נציגו למעט מקרים שבהם  הפעולה היא כזאת שדרכם של קטינים בגילו לעשות כמוה או במקרה שעושה הפעולה לא ידע ולא היה עליו לדעת שמולו ניצב קטין.

עמדת המועצה היא שסוכן הנסיעות המוכר עסקה תיירותית לקטין מודע לגילו ובמקביל אין מדובר בפעולה שדרכם של קטינים לבצע, ולראייה, הנוהל מחייב אישור הוריו של הקטין טרם יציאתו מגבולות המדינה.

עוד מציין מרום במכתבו כי הנוהל לטיפול במעבר קטינים בלתי מלווים במעברי הגבול קובע כללים המחייבים קטין להצטייד באישור הוריו או האפוטרופוסים החוקיים שלו בעת יציאה מגבלות הארץ ללא ליווי. לכן, לטענת מועצת הצרכנות, שעה שהקטין אינו יכול לצאת את גבולות המדינה ללא אישור הוריו, הרי שאין זה ראוי כי יוכל לרכוש כרטיסי טיסה ללא אישורם.

בנוסף, לגישת מנכ"ל המועצה לצרכנות עסקה כזאת עם קטין מהווה הפרה של הוראות תקנות שירותי תיירות (חובת גילוי נאות), בנוגע לתנאים הדרושים לצרכן לצורך יציאתו מהארץ וכן מעלה חשש להטעיה במחדל בניגוד לחוק הגנת הצרכן.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה