שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

נמצא הפתרון? נציג האוצר הציג את מתווה הסיוע המתגבש לענף התיירות

לפני הדיון הפגינו מול משרד האוצר מאות מורי דרך בתיירות נכנסת. במסגרת הדיון, הוצג הסיוע המתגבש למלונאים, למארגני התיירות הנכנסת ולמורי הדרך. ״אין שום סיבה שנסייע למי שלא צריך לכן מי שלא בירידה לא יקבל״
הפגנת מורי דרך בנתב"ג. צילום: רואי אזולאי

במסגרת דיון ועדת הכספים לעניין מתווה הסיוע לענף התיירות שהתקיים היום (שלישי), הציג משרד האוצר את מתווה הסיוע המתגבש.

מחוץ לדיון, מול משרד האוצר, הפגינו מאות מורי דרך בתיירות נכנסת, חברי עמותת "מורשת דרך", על כך שעד היום, יותר משנה לאחר סגירת השמיים לתיירים, לא הוצג מתווה כלכלי הגיוני שייתן מענה לאוכלוסייה העוסקת בענף התיירות על אף הבטחות מצד פוליטיקאים ופקידי האוצר. כמו כן, הסיבה העיקרית להפגנה לדבריהם היא ההבטחה ליצור מתווה בטוח לנחיתת תיירים בתחילת חודש יולי, שהופרה על ידי הממשלה ללא פיצוי לאלו שנפגעו מכך.

הראל שליסל, נציג האוצר, פתח את הדיון וציין כי: ״במהלך הקורונה המדינה העניקה רשת ביטחון רוחבית לעסקים, עם התאוששות המשק החליט שר האוצר על הפסקה הסיוע הרוחבי ומיקוד באותם ענפים פרטניים שעדיין במשבר, וצריך לזכור שהראייה היא של יציאה ממשבר. המתווה מתוכנן עד לסוף השנה, מתוך ציפייה שזה מתווה סופי והעסקים צריכים להיערך לזה. אם יהיה גל חדש של קורונה שיטרוף את הקלפים זה אירוע אחר לגמרי, אבל במצב בו נמשיך ביציאה, צריך להבין שהמדינה לא תחזיק את העסקים שנתיים – שלוש קדימה עד בלי די.״

לעניין המלונאים הציג נציג האוצר: ״נמשיך את המענק הקיים לפי חדרים, בדגש על מלונות שחוו ירידה משמעותית במחזור. ישנם 2 תנאים – לפחות 40% ירידה לעומת התקופה המקבילה ב-2019 כל שלושה חודשים, והתנאי השני הוא שמדובר במלונות מוטי תיירות נכנסת. התקופה הראשונה היא השוואה של החודשים יולי אוגוסט ספטמבר השנה, מול אותה תקופה ב-2019".

״אין שום סיבה שנסייע למי שלא צריך לכן מי שלא בירידה לא יקבל, ולעניין הקריטריון השני של תיירות החוץ, מה שאין זו תיירות נכנסת, יש הרבה יותר תיירות פנימית כעת מתיירות נכנסת״, ציין שליסל והוסיף לגבי מארגני תיירות נכנסת: "היה לנו שיח מאוד ארוך, גם יו"ר הוועדה היה מעורב, הצלחנו בסופו של דבר להגיע לסיכום על המסגרות לסיוע של 40 – 45 מיליון שקל, מפה נשאר קצת לסגור את הפרטים, אבל 95% מהעבודה מאחורינו".

לעניין מורי הדרך, הציג: ״עשינו בדיקה ופילוח של מורי הדרך, להבנתי מרבית מורי הדרך מעל גיל 45 ויוכלו ליהנות מהארכה הרוחבית שנעשתה לחל״ת. לעניין מי שמתחת לגיל זה, הוא יוכל ליהנות ממודל החל״ת הגמיש. בנוסף, מתוך הבנה שכן צריך לסייע למורי הדרך העצמאים, עשינו כמה שיתופי פעולה שייצרו היצע עבודה למורי הדרך, בין השאר במסגרת בי"ס של החופש הגדול, אנחנו עוקבים לראות איך זה מתפתח, הבנו שיש אחוזי הרשמה גבוהים. גם ברשות הטבע והגנים יש תקציב למתן סיורים מסובסדים לציבור, גם שם מורי הדרך יכולים להשתלב. סה"כ מורי הדרך שלא מקבלים מענה מהחל"ת להבנתנו הם כמה מאות בודדים. להבנתנו הכלים יכולים לסייע משמעותית למורי הדרך".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, העיר על הדברים: "אני מבין שיש פערים בין הנתונים שמציגים מורי הדרך לבין הנתונים של משרד האוצר, הארגון טוען שמתוך 6,000 מורי הדרך כ-3000 הם מתחת לגיל 45, ולכן הם לא זכאים לסיוע כל שהוא".

בהמשך, פיני שני, סמנכ"ל משרד התיירות, הציג כי על פי נתוני המשרד בין 500 ל-700 מורי דרך הינם מתחת לגיל 45.

כמו כן, לבקשת קושניר להגדיל את הסיוע למורי הדרך ב-5 מיליון שקל נוספים, השיב נציג משרד האוצר כי המשרד יבחן את הבקשה בחיוב.

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

תגובה אחת

  1. ומה עם חניות מזכרות מסעדות ועסקים שנמצאים באתרי תירות נכנסת וסגורים מעל שנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בתיירות ותעופה?

הצטרפו לניוזלטר ותקבלו את החדשות והעדכונים של עולם התיירות והתעופה לתיבת המייל

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.