וינה: העיר הטובה לחיות בה

בעשיריה הראשונה של הערים הטובות לחיות בהן של מגזין אקונומיסט בולטות ערים אוסטרליות, קנדיות ויפניות. והיכן ממוקמות הערים הגדולות של אירופה?

כרכרה ליד ארמון הופבורג, וינה. צילום 123rf

יחידת המחקר של אקונומיסט פרסמה את תוצאותיו של המדד המדרג מדי שנה בשנה את הערים שראוי לחיות בהן. 140 ערים ברחבי תבל נבחנו בידי החוקרים על פי 30 קטגוריות שהעיקריות בהן בדקו את היציבות, הבריאות, התרבות והסביבה, החינוך והתשתיות בערים הללו.

וינה בירת אוסטריה דורגה בידי חוקרי המגזין אקונומיסט במקום הראשון בהשיגה ציונים מושלמים בכל הקטגוריות – 99.1 נקודות מתוך 100. זו השנה השנייה ברציפות שעיר הוואלסים והשטרודל זוכה בתואר.

בעשיריה הראשונה של הערים הטובות לחיות בהן בולטות ערים אוסטרליות, קנדיות ויפניות. מלבורן, סידני, אוסקה, קלגרי, ונקובר, טורונטו, טוקיו, קופנהגן  ואדלאיד דורגו אחרי הבירה האוסטרית בעוד ש-6 ערים אירופיות ממוקמות בעשיריה השניה. הללו הן ציריך, פרנקפורט, ז'נבה, הלסינקי, אמסטרדם והמבורג. ברלין דורגה במקום ה-21 ולוקסמבורג במקום ה-23.

 

סידני, אוסטרליה. צילום:123rf

 

ערים כלונדון (מקום 48), פריז (25)  וניו-יורק (58) נדחקו במורד הטבלה בשל שיעורי הפשע הגבוהים יחסית ובשל תשתית רעועה. פריז סבלה גם בשל ההפגנות של האפודות הצהובות שפגעו בציון שהוענק לה בתחום היציבות. לעומת זאת בתחומי התרבות והקולינריה השיגו שלוש הערים הללו ציונים גבוהים.

כל הערים שנבחנו בצפון אמריקה השיגו למעלה מ-80 נקודות וראשונה בהן היא הונולולו שהוצבה במקום ה-22. עוד בלטו בקרבן: פיטסבורג, וושינגטון, אטלנטה, סיאטל ושיקגו שדורגה במקום  ה-41. מקרב הערים האסיאתיות הבולטות דורגה הונג-קונג במקום ה-38, סינגפור במקום ה-40 ודובאי במקום ה-70.

 

הקפיטול, וושינגטון. צילום: 123rf

 

הערים האירופאיות השיגו רמת ציונים גבוהה יותר אולם הדרוג הנמוך של אתונה בירת יוון פגעה בציון הממוצע שלהן. דמשק בירת סוריה הייתה העיר הכי פחות ראויה עם ציון של 30.6 מתוך 100 בלבד ולפניה במורד הטבלה ממוקמות  לאגוס בירת ניגריה, דאקה בירת בנגלדש, טריפולי שבלוב  וקראצ'י בפקיסטן.

שורה של ערים שיפרו את מעמדן בחמש השנים שחלפו והן כוללות את מוסקבה, בלגרד, האנוי, אבידג'ן שבחוף השנהב וקייב. לעומתן, דטרויט וקראקס בירת ונצואלה התדרדרו במורד הדירוג. אחד הגורמים שפגעו באיכות החיים בערי תבל היה ההשפעה של השינוי באקלים ויותר מכולן נפגעו בעטיו וציוניהן ירדו ניו-דלהי, קהיר ודאקה.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה