חוקרי אמ”ן: “למנוע הכנסת וריאנטים זרים בעיקר דרך נתב”ג”

אופרן גם ב...
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
חוקרי אמ"ן ממליצים כי בנסיעה לחו"ל, "גם על מחלימים ומחוסנים להתנהל בזהירות – להקפיד על ריחוק חברתי, מסכות והימנעות מהתקהלויות. מומלץ להימנע מנסיעות מיותרות, ובדגש על מקומות שבהם הוריאנטים המטרידים נפוצים"
צילום: 123rf
צילום: 123rf

מרכז מידע והידע הלאומי למאבק בקורונה פרסם היום (שבת) מסמך חדש עם משמעויות רבות לגבי נגיף הקורונה.

במרכז שמיואש בעיקר בידי חוקרי אמ”ן מזהירים מפני הוריאנטים וכניסתם לישראל. “צריך למנוע או לכל הפחות לעכב בחודשים רבים כניסת וריאנטים חדשים של הנגיף שעלולים בתרחיש מחמיר לאתגר את החיסונים הקיימים.

הדבר דורש התייחסות מהודקת יותר למדיניות היציאה והכניסה לישראל ממדינות בעלות תחלואה. כולל למול מחוסנים”, הם כותבים בין השאר.

כמו כן מוסיפים החוקרים כי :”הקורונה מציג וריאנטים המשנים את “כללי המשחק” העולמיים; יש להכיר בכך, ולפעול בהתאם בארץ – מומלץ להאיץ את מבצע החיסון ולהימנע מפתיחה לא מבוקרת של הסגר נוכח הוריאנט הבריטי שמאיץ את ההדבקות, לפעול באופן מאומץ לצמצום התחלואה ולזיהוי מוקדם של וריאנטים מקומיים חדשים. במקביל – יש למנוע הכנסת וריאנטים זרים בעיקר דרך נתב”ג שעלולים לפגוע ביעילות החיסון ולהאריך את משך התפרצות הקורונה בישראל”.

הם ממשיכים וכותבים במסמך כי: “ישראל מובילה את ” מרוץ ההתחסנות ” העולמי כנגד נגיף הקורונה, ובמידה שמגמת ההיענות לחיסון תימשך, תגיע לאחוזי חיסוניות גבוהים. אלו, נובעים מהשילוב בין מספר המחוסנים למספר המחלימים במדינה, באופן שמצמצם את קבוצת האוכלוסייה המצויה בסיכון ממחלה קשה (טרם ברור עד כמה החיסון מתפקד כמונע הדבקה). אם הישג זה יישמר, וככל שהידע יתקדם, יתאפשר לישראל להחליט על צעדי חזרה לשגרה. האתגרים הגלובאליים בשל מוטציות בנגיף בתקופת החיסון. לצד מגמה חיובית זו מזוהות התפתחויות של וריאנטים של נגיף הקורונה, המציבות אתגרים וסיכונים משמעותיים בסבירות לא זניחה”.

החוקרים סבורים כי: “קצב חיסון איטי מחוץ לישראל, במקביל לגלי תחלואה שם, עלול לגרום לכך, שחלון ההזדמנויות ליצירת וריאנט שכזה ימשיך להיות קיים במהלך השנה הקרובה לפחות. במקביל – עלייה של הסבירות להיווצרות מוטציה עמידה בישראל: עד להשלמת חיסון האוכלוסייה הבוגרת, מבצע החיסון ההמוני המתרחש במקביל להתפרצות פעילה בארץ, עלול להוביל ל”לחץ אבולוציוני” על הנגיף. מצב זה עלול לגרום לכך שמוטציות המקנות לנגיפים יתרון מסוים למול החיסון, מחוסנים ומחלימים יתפשטו בצורה ניכרת באוכלוסייה, אם יופיעו. זאת, בעיקר נוכח היעדר פתרון חיסון לאוכלוסיית הילדים במדינת ישראל ובעולם. בחודשים הקרובים לפחות. נוסף על אלו, קיים חשש עקרוני לא מוכח עד כה להופעת וריאנט אלים יותר, ובדגש למול אוכלוסיות שנחשבו עד כה “בטוחות” יחסית – צעירים וילדים. לדוגמא, לאחרונה הציגה ממשלת בריטניה ראיות ראשוניות לכך שזן הקורונה המוטנטי הבריטי עלול להגביר את התמותה, אך אלו עדיין אינן חד משמעיות. משמעויות התבססות הזן הבריטי בישראל. העלייה בקצב ההדבקה נוכח התבססות הזן הבריטי בישראל, גוררת התפרצויות מהירות יותר מבעבר, ולכן ההישגים הצפויים מצעדי ריחוק חברתי וסגרים יהיו נמוכים יותר אך הכרחיים. סיום הסגר עלול לגרור גל הדבקה מהיר יותר ביחס לאלו שהכרנו ולהביא גם להמשך תמותה משמעותית שאלמלא מבצע החיסון הייתה נרחבת בהרבה”.

החוקרים ממליצים: “על כן, מומלץ לממש את הסגר בצורה הטובה ביותר, ולאחריו לפתוח את המשק בזהירות ובאופן מדוד כדי להבין טוב יותר את השפעת הוריאנטים על התחלואה ולהאט אותה במידת הצורך. זאת, תוך רתימת הציבור להמשך עטיית מסיכות תקניות באופן מלא, מניעת התקהלויות, בדגש על חללים סגורים המאיצים הדבקות.

במקביל, ישנה חשיבות עליונה להתקדם במהירות במבצע החיסונים ולהגיע לאחוזי חיסון גבוהים ככל הניתן בישראל, על מנת להימנע מתמותה מיותרת.

בריטניה וגם דרום אפריקה הוגדרו כ”מדינות אדומות” עוד טרם זליגת הוריאנטים מהן לישראל. ניתן לראות שמימוש תעופה במתווה הנוכחי, והסתמכות על בידוד ביתי בלבד אינה יעילה, ומובילה לסכנה לכניסת זנים נוספים של הנגיף ללא “יכולת תגובה” ומניעה באמצעות הידוק הבקרה בגבולות, וקטיעת שרשראות .יוזכר, טרם התברר האם החיסון מגן גם מפני הידבקות בנגיף והעברתו לאחרים ועל כן ישראלים מחוסנים שישובו לארץ עלולים לשאת אף הם נגיף המכיל מוטציות המאתגרות את החיסון בהיקף כלשהו ולהדביק אחרים, זאת בעת שאינם סובלים מתסמינים כלל”.

לאור זאת ממליצים החוקרים כי: “בנסיעה לחו”ל, גם על מחלימים ומחוסנים להתנהל בזהירות – להקפיד על ריחוק חברתי, מסכות והימנעות מהתקהלויות. מומלץ להימנע מנסיעות מיותרות, ובדגש על מקומות שבהם הוריאנטים המטרידים נפוצים – יש לעקוב אחר עדכונים. יש לבחון להתייחס למחוסנים או מחלימים באופן דומה בעת הגעתם לישראל לכל הפחות בהיבטי בדיקתם וייתכן אף בידוד מקוצר, כיוון שאם ידבקו במוטציה בעייתית המתמודדת עם החיסון הם עלולים להפיץ אותה בקהילה .בעיית התפתחות המוטציות השונות של הנגיף והעברתן בדרך התעופה הינה גלובלית, ומדינות רבות החלו לפעול בחודש האחרון למול זליגת וריאנטים חדשים של הנגיף לשטחן. אחדות מנעו טיסות אל/ממדינות בהן התפרצו המוטציות, חלקן כגון דנמרק סגרו את התעופה באופן מלא, אחרות דורשות הצגת תוצאת בדיקה שלילית טרם עלייה למטוס, ומספר מדינות מגבירות את הפיקוח על הנכנסים באמצעות מלוניות ואמצעי אכיפה.”

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר, בלינקדאין, באפליקציה וב-google.news

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

1 מחשבה על “חוקרי אמ”ן: “למנוע הכנסת וריאנטים זרים בעיקר דרך נתב”ג””

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה