חשש לחייהם של כ-20 מטיילים בעקבות התפרצות הר הגעש בניו-זילנד

הר הגעש "האי הלבן" התפרץ אתמול בניו זילנד, על האי שהו כ-50 מטיילים בזמן ההתפרצות, 23 מהם כבר חולצו וקיים חשש לחייהם של שאר המטיילים על האי. עד עתה דווח על הרוג אחד

הר הגעש "האי הלבן" הידוע גם בשמו המאורי Whakaari. צילום: 123rf

כוחות ההצלה בניו-זילנד עושים מאמצים המוגדרים כ"נואשים" כדי לנסות ולהציל כ-20 עד 30 מטיילים ששהו אתמול ב"אי הלבן" (White Island) בניו-זילנד, כאשר התפרץ שם הר הגעש. עד עתה דווח על הרוג אחד בעוד 23 איש חולצו מן האי. שבעה מהם הוגדרו במצב קריטי והם סובלים מכוויות.

על פי דווחים עיתונאים המשנה למפקד כוח המשטרה הלאומי של ניו זילנד, ג'ון טימס, מסר כי על האי, שממוקם ממזרח לאוקלנד, שהו כ-50 איש בזמן ההתפרצות שתוארה כ"ענן של עשן ואפר". חלקם ניצבו על פי הלוע של ההר דקות ספורות לפני ההתפרצות וזאת על פי צילומים ששלחו המטיילים. ההתפרצות נראתה מחופי האי הצפוני של ניו-זילנד.

לדבריו של טימס כפי שצוטטו ב-CNN, "בשלב זה מסוכן מכדי ששירותי המשטרה והחילוץ יעלו על האי … האי מכוסה כרגע באפר ובחומר וולקני". לדבריו, מאז ההתפרצות לא היה כל קשר עם המטיילים ששהו על האי. חלקם הגיעו לאי במסגרת שייט קרוז על סיפונה של  Ovation of the  SEAS של חברת רויאל קריביאן.

הר הגעש "האי הלבן" הידוע גם בשמו המאורי Whakaari הוא הר הגעש הפעיל ביותר של ניו-זילנד עם יותר מ-150,000 שנות פעילות וולקנית. אתר GeoNet דיווח כבר בשבוע שעבר על חשש להתפרצות נוספת. ההתפרצות הקודמת של ההר היתה ב-2016 ואז לא היו נפגעים.

מכל מקום ולמרות האזהרה תיירים המשיכו להגיע לאי והסירה האחרונה עזבה את המזח שלו אתמול אחר הצהריים (יום שני לפי השעון המקומי) דקות לפני ההתפרצות, כאשר נוסעיה מצלמים את העשן היוצא מן הלוע וקבוצה של מטיילים ניצבת על החוף. הסירה שבה לחוף וחילצה את המטיילים.

למרות היותו פעיל, האי הלבן הוא אתר תיירות שזוכה לביקורים יומיים של תיירים המגיעים אליו בסירות. כמו כן לתיירים מוצעות טיסות סיור מעל לאי.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה