חשש מביטול אלפי טיסות באירופה בסוף השבוע

פקחי התעופה בצרפת מתכננים לשבות שוב. בחודש מאי בוטלו ברחבי אירופה 117,000 טיסות ו-61% מהן בוטלו בשל השבתה. בכירים בתעופה טוענים כי רשת הפיקוח האווירי באירופה "נמסה" וכי יש מחסור ניכר בפקחי תעופה בכל אירופה והם קוראים לאיחוד הפיקוח האווירי באירופה

צילום: Shutter Stocks

חברות התעופה מובילות באירופה, כריינאיר ואיזי-ג'ט, לופטהאנזה ובריטיש אירוויס קראו אתמול לקהילה האירופית לנקוט צעדים נגד שביתות פקחי התעופה, בעיקר אלה בצרפת, הגורמים לביטולן של אלפי טיסות. פקחי התעופה בצרפת מתכננים לשבות ב-16 וב-17 בחודש וגם באייר פראנס צפויה שביתה החודש בין התאריכים 23 עד ה-26 ביוני.

חברות התעופה מבקשות לאפשר לפקחי תעופה בארצות שכנות לפקח באורח מיידי על הטיסות במקום הפקחים השובתים. תחת הכותרת "חברות תעופה למען אירופה" הם קוראים לאחד את תחום האוויר של מדינות היבשת.

בחודש מאי בוטלו בכל רחבי אירופה 117,000 טיסות ו-61% מהן בוטלו בשל השבתה. עוד נמסר כי 56,000 טיסות המריאו באיחור של למעלה מ-15 דקות. חברת הלאו-קוסט ריינאיר שפרסמה היום נתונים אלה נאלצה לבטל במהלך חודש מאי כאלף טיסות. בדיווח שפרסמה החברה נטען כי הסיבה העיקרית לכך היא שיבושי עבודה מצדם של פקחי התעופה, בעיקר אלה הצרפתיים. לעומת זאת, במאי 2017 ביטלה החברה רק 43 טיסות. גם איזי-ג'ט נאלצה לבטל במאי השנה קרוב לאלף טיסות, מסרה המתחרה העיקרית שלה בהודעתה.

מייקל אוליירי, העומד בראש ריינאיר, הזהיר כי גם בסוף השבוע הקרוב מתוכננת שביתה של פקחי התעופה בעבר האחר של התעלה בהזהירו כי רשת הפיקוח האווירי באירופה "נמסה". בנוסף נטען כי יש מחסור ניכר בפקחי תעופה בכל רחבי היבשת, אך בעיקר בבריטניה ובגרמניה.

בחודש שעבר דיווחה ריינאייר כי היא צופה ירידה בהיקף רווחיה בשל מלחמת המחירים ועליה בהוצאות. החברה הביעה גם חשש מהשלכות הברייקזיט על עסקיה. ההסבר להופעה העלובה של מניותיה של ריינאייר בשנה שחלפה נעוץ בסכסוכי העבודה שבה היא מעורבת ובחשש מגידול בעלויות התיפעול.

במקביל, דיווחה ריינאיר ב-21 במאי על גידול של עשרה אחוזים ברווחיה ומספר הנוסעים שלה עלה ב-9% בהשוואה לשנה שקדמה לה. אולם למרות זאת, מניותיה של ריינאייר רשמו בשנה שחלפה תוצאות גרועות – ירידה של 7.3% בערכן – והיא ממוקמת בתחתית סקטור חברות התעופה. נתונים אלה פורסמו בידי מנתחי חברת תומסון-רויטרס. המניות ששעריה הניבו את התשואה הגבוה ביותר היו אלה של וויז (63%).