טיול עם שיניים

הים של חדרה, כך מסתבר, הוא לוקיישן מצוין לצלילה עם כרישים. רגע לפני שעשרות מהם מגיעים ליהנות מהמים החמימים של תחנת הכוח בעיר, אלון צנגוט, שהפך את אהבתו לכרישים לדרך חיים, ממליץ על חדרה ו-3 אתרים שווים נוספים בחו"ל לצלילה עם טורף העל // מאת אלון צנגוט

לצלול עם כרישים. צילומים: אלון צנגוט

כמה שאני מחכה לרגע הזה. אחת לכמה חודשים לעזוב את המשרד, לכבות את המחשב ולכתוב במערכת המיילים Out Of Office. לארוז את ציוד הצלילה, לטעון את סוללות המצלמה, להגיע לשדה התעופה ולהתחיל במסע ליעד המרתק הבא. מרגע ההמראה הגוף מתחיל לעקצץ, מתי כבר יגיע הרגע. הגעה ליעד. יציאה להפלגה. בדיקת המצלמה. ירידה למים ו… המפגש מתחת למים עם טורף העל, בעל החיים המסקרן והאהוב עליי – הכריש.

מה כל כך מרגש בחיה הזו? אז ככה: הכרישים היו פה לפנינו. הרבה לפנינו. למעשה הם חיים באוקיינוסים כבר למעלה מ-400 מיליון שנים. כן, קצת לפני הדינוזאורים. הם הסתגלו בצורה מיטבית לסביבה וסיגלו מיומנות טרף בלתי נתפסת. הם גם מסייעים למערכת האקולוגית ע"י אכילת נבלות וטריפה, תורמים רבות לענף התיירות במדינות עניות ובעיקר מעלים אצלי את האדרנלין בגוף.

החיה האצילית הזו נמצאת בכל כך הרבה במקומות מרתקים בעולם וגם, אם לא ידעתם, בבירת הכרישים הלאומית – חדרה, שבישראל.

בעוד מספר רגעים, ובהנחה ששום דבר לא השתנה, יחלו עשרות כרישים להקיף את מימי תחנת הכוח שבחדרה. זו אולי אחת ההזדמנויות המיוחדות למפגש עם טורף העל. השנה, כך הבטיחו, הדברים ישתנו ותבוצע הסדרה ובעיקר הסברה בחוף המבורך. יהיה מעניין להקשיב. הכרישים בחדרה – עפרורי וסנפירתן – הם כרישים גדולים עם שיניים חדות ועור מחוספס. הם חיה סקרנית וייגשו לחקור את השכנים החדשים – אנחנו. כל עוד נקפיד על שמירת מרחב ואי ביצוע תנועות חדות, הם פשוט ימשיכו בשלהם. ניתן לבצע צלילות מודרכות עם כרישים בחדרה או פשוט להגיע ולקוות לראותם מהחוף. רשמו ב-waze פארק נחל חדרה.

לצלול עם ענקים בחו"ל

כרישים יש בהרבה מקומות מרתקים בעולם. אישית זכיתי לפגוש בהם בחדרה ומחוצה לה. במוזמביק, גלפגוס, מקסיקו, תאילנד, הונדורס, אוסטרליה, פיג'י ובמלדיביים. אפרט כאן לגבי שלושת האחרונים:

אוסטרליה

במרחק 5 שעות נסיעה צפונה מסידני נמצאת South West Rock. עיירה מקסימה שמציעה צלילה בתוך מערה בשם Fish Rock. לאחר התארגנות זריזה במועדון הצלילה SWR dive center אנו עולים לסירת אלומיניום ומפליגים כ-40 דקות אל עבר היעד. למזלי הגענו בעונת הלווייתנים וזכינו לליווי נדיר במרחק מטרים ספורים של משפחת לווייתני גדולי הסנפיר (Humpback whales).

כבר בתחילת הצלילה עשרות כרישי Ragged Tooth מקיפים אותנו ולא מתרגשים במיוחד מהאורחים הצפויים. בפתח המערה אני נתקל בבעל חיים שעדיין לא יצא לי לראות. המדריך מסמן בדרך המקובלת עם כף יד אנכית על הראש – זה כריש. אני מתקרב עד לטווח אפס ורק אז קולט. בפתח המערה שוכב לו כריש ה- wobbegong (זנבתנן או כריש שטיח, אם תרצו). הכריש בהסוואה מושלמת ויכול להיצמד לקרקע במשך שעות, ובסבלנות אין סופית להיטמע בשטח. רק כאשר הטרף מגיע לטווח ביס ולא מבחין בכריש הערמומי – רק עננת חול מבשרת על זכרו של הטרף.

פיג'י

ריף הקשת בענן שמסמל את פיג'י הוא הצבעוני והמרשים ביותר שראיתי מיימי. אך גם כאן, במרחק 4 שעות נסיעה משדה התעופה NADI, יש עיירה בשם Pacific Harbor שמציעה מפגש חד-פעמי ומיוחד עם כרישים. יצאתי עם מועדון הצלילה Aqua Trek להפלגה של 25 דקות לנקודת הצלילה. שם חיכה לי 4 מטר וחצי טון של כריש "אימתני" מסוג Bull shark. כשמו כן הוא: פר זועם אשר מתהדר במספר שיא של תקיפות בני אדם. המפגש איתו היה בלתי נמנע, כמה חיכיתי לרגע הזה. להביט לו בעיניים ולראות בעצמי, האם הוא כל כך מסוכן? האם כל כך אכזרי? לצורך המפגש המיוחל הגעתי לפיג'י שם מתבצעת צלילת האכלת כרישים. 20 שניות של המתנה והן בכל מקום, עשרות כרישות שוריות הריוניות מקיפות אותנו, נהנות מהמזון הקל (ראשי טונה קפואה) שהוגשו כמנה ראשונה ע"י הצוות, ובכלל לא מתייחסות אלינו. כאילו אנחנו לא שם. אני מביט בזווית העין בצלם שלידי. לרגע קט הוא החוויר ונעתקה נשימתו – ללא הודעה מוקדמת כריש טיגריס (Tiger Shark) באורך כ-7 מטרים עובר מעל ראשינו. מפגש נדיר ולא צפוי, שכן הוא לא נצפה באזור בחודשים האחרונים. העובדות נכונות, היו מספר תקיפות בעולם. ביניהן של כרישי עמלץ לבן/כחול, טייגר שארק, בול שארק – אבל בני האדם הם לא האוכל של הכרישים. התקיפות הספורות קורות באופן כמעט בלעדי במקומות בהם הטרף הטבעי של הכריש הוא כלבי ים ויש ריבוי גולשים בים. צללית הגולש מלמטה, המזכירה את צלליתו של כלב הים, מטעה את הכריש שמגיע במהירות גדולה מלמטה ועוצם את עיניו (לצורך הגנה עליהן) רגע לפני המגע עם הטרף. משטעם את הגולש הבין כי אין הוא ערב לחכו. בקיצור, את הצלילה ההיא לעולם לא אשכח ומצפה למפגש נוסף.

האיים המלדיביים

הדרך המקובלת לחופשת צלילות באיי המלדיביים, היא הפלגת צלילות (Liveaboard) שבה הצוללים מתרגלים ללו"ז יומי של צלילה: מנוחה-צלילה-מנוחה ובין לבין ארוחות גורמה ומשקאות. אחרי יומיים של הפלגה בין האיים ולו"ז צלילות תובעני, עצרנו לחפש את היפה מכולם. כריש הלוויתן. אחרי סריקות שלא העלו מאום, החלטנו לוותר ולקפוץ לצלילה נוספת – אולי האוקיינוס שמע את תפילותיי ואולי זה רק מזל של פעם בחיים. קפצנו והוא פשוט חיכה מתחת לסירה. 14 צוללים המומים בוהים בדג הכי גדול בעולם. כ-15 מטרים אורכו וכ-22 טונות משקלו. והוא בכלל ניזון מאצות ומפלנקון (אורגניזמים קטנים שצפים להם). אני יוצא מהתדהמה ומנצל את הרגע להתרחק מעט ולצלם.

הכותב הוא צלם תת-ימי ומנהל קהילת הצוללים "הגמל המעופף" המארגנת טיולי צלילה בעולם www.flyingcamel.co.il

נושאים שמוזכרים בידיעה