יד ושם גרסת טשקנט: סיפורה של אנדרטה מצמררת אחת בלב אוזבקיסטן המוסלמית

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
לא הרבה יודעים אבל בלב ליבה של טשקנט, בירת אוזבקיסטן המוסלמית שבמרכז אסיה, ניצבת אנדרטת ארד מרשימה המספרת את סיפורם הנוגע ללב של זוג אוזבקים שרחמיהם נכמרו על ילדים אומללים שאיבדו את הוריהם בימי מלחמת העולם השנייה, בהם גם ילדים יהודים. היינו שם וזה סיפורם
אנדרטת זיכרון בטשקנט,
אנדרטת זיכרון בטשקנט, בירת אוזבקיסטן. צילום: ספיר פרץ זילברמן

 

טשקנט, בירת אוזבקיסטן, המדינה המוסלמית במרכז אסיה, מלאה אנדרטאות הנצחה (החל מטבח המוני ועד לרעידת אדמה שבה מצאו את מותם 200 בני אדם ו-300 אלף שאיבדו את ביתם), שבחלקן שווה לבקר ולו בכדי לשמוע את הסיפורים המצמררים שמאחוריהן. אחת מהן היא האנדרטה לזכרם של נרצחי סטאלין. מונומנט מרשים המנציח את אלפי האוזבקים – משכילים ואנשי רוח – שנרצחו רק כי דעתם הנאורה לא התאימה לפסיכופט הקומוניסטי. למעשה, כל שכבת המשכילים במדינה נמחקה בין השנים 1935-1938. אוזבקיסטן סובלת גם היום ממחסור חמור בשכבות משכילות. לא בגלל הטבח, אלא בגלל בריחת מוחות בהיקף קולוסאלי. סמוך לאנדרטה המרשימה יש מוזיאון המגולל את הסיפור כולו (museum of memory of victims of the repression). כל הקומפלקס הזה, שוכן על גדות נהר Bozsuv canal, מקום מקסים כשלעצמו לאתנחתא מכל העצב הזה בטבע הפתוח.

 

האנדרטה לזכרם של נרצחי סטאלין ומגדל הטלוויזיה העכשווי בטשקנט, בירת אוזבקיסטן. צילום: ספיר פרץ זילברמן

 

כמעט כל שכבת המשכילים במדינה נמחקה בין השנים 1935-1938. השלט בכניסה למוזיאון לזכרם של נרצחי סטאלין בטשקנט, סמוך לאנדרטה. צילום: ספיר פרץ זילברמן

 

אבל, לא לשם כך התכנסנו כאן. היום – יום הזיכרון לשואה ולגבורה – אנחנו רוצים לספר לכם על אנדרטה אחרת בעיר שלא הרבה יודעים אודותיה ועל הסיפור המסתתר מאחוריה.

מדובר באנדרטת ארד מרשימה הניצבת במרכזה של כיכר “אחוות העמים”, כיכר רחבת ידיים למרגלות אולם הקונצרטים הגדול של טשקנט (4,000 מקומות ישיבה) בעיר. האנדרטה מספרת את סיפורם הנוגע ללב של זוג אוזבקים שריחמו על ילדים אומללים שאיבדו את הוריהם. הזוג האוזבקי נתן מקלט ל-14 ילדים במלחמת העולם השנייה, בין השנים 1941-1943, בהם על פי עדויות שונות גם לפחות לשני ילדים יהודים בשם יולדוש וארגש. בני הזוג אימצו יתומים מלטביה, אוקראינה, רוסיה, מולדובה, גרמניה, קזחסטן ואוזבקיסטן וכן יתום טטרי. ועל זה נאמר, “כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו”.

בני הזוג חינכו והאכילו את הילדים על אף שהיו דלפונים וזאת בזמן שילדם שלהם שירתו בחזית הקרב. אם תרצו, מעין יאנוש קורצ’ק אוזבקי.

סיפור גבורתם היווה השראה ל-You are not an orphan – סרט עטור שבחים משנת 1962. אגב, בסרט זה לאחד הילדים שאימצו בני הזוג קראו אברהם. האנדרטה, שנבנתה ב-1982, מסמלת אחריות הדדית, סובלנות ושותפות. אם המשפחה, בחרי, שמה הפרטי, קיבלה מאוחר יותר אות גבורה.

שגריר ישראל באוזבקיסטן, אדי שפירא, אמר היום לפספורטניוז: “בכל פעם שאני עובר ליד האנדרטה הזו אני מתרגש מחדש”.

 

אנדרטת הזיכרון בטשקנט, בירת אוזבקיסטן. צילום: ספיר פרץ זילברמן

 

אימצו יתומים ממדינות שונות, גם ילדים יהודים. צילום: ספיר פרץ זילברמן

 

דגל אוזבקיסטן מתנשא מעל האנדרטה. צילום: ספיר פרץ זילברמן

 

 

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.