מתאים לך אוזו וטברנה? אתונה ישראייר

יוון: טסתי לתסלי

חופים, אגמים, טברנות, "שוויץ הקטנה", מנזרי מטאורה המפורסמים ומשקה הציפרו, אחיו המקדוני של האוזו • חבל תסלי שביוון קורא לכם, עכשיו בטיסה ישירה מנתב"ג

צילום: אבשלום ששוני

אולי יותר מכל, חבל תסלי (Thessaly), הנמצא במחצית הדרך לערך בין אתונה לסלוניקי, מוכר בזכות המנזרים התלויים על ראשי צוקים במטאורה, הטבע העשיר, החופים וים הטורקיז. בחבל תסלי ארבע נפות:

פליון
העיר וולוס (Volos) הממוקמת בקצה מפרץ, היא השער לחצי האי פליון על חופיו וכפריו ההרריים. בוולוס 600 בתי אוכל ומשקה המכונים Tsipourádiko – כינוי השואב את שמו מהציפורו, שהוא אחיו התסלי-מקדוני, המעודן והטעים של האוזו.
חצי האי פליון נקרא על שמו של ההר המתנשא לכ-1,500 מטרים. האזור עשיר במים ומיוער והגוון הירוק שולט בו. בין הגבעות והנחלים הזורמים אל הים מצויים כפרים עם בתי אבן ומטעי פרי ולאורך החופים שוכנים מפרצים בצל מצוקים.
הכפר פורטריה מגלם כפר טיפוסי באזור. בתי מלון משפחתיים, חנויות מזכרות עם תוצרת מקומית, טברנות סביב כיכר השוק הנהנית מצל של עצים עתירי צמרת וברזיות אבן המזרימות מי שתיה ללא הפסק, הם מרכיביו התיירותיים. מקריניסטה הוא כפר שכן (2 ק"מ) ואין להחמיץ ביקור בו. הוא מכונה "המרפסת של פליון" בזכות נוף המפרץ והעיר וולוס הנשקפים ממנו.
הדרך מפרטוריה לכיוון דרומו של חצי האי היא כביש נוף מובהק. הכפר זאגורה המוקף מטעי תפוחים הוא כפר גדול ולמרות זאת אפשר להגדירו אותנטי, הגדרה התואמת את האזור כולו. חופי הרחצה המאוכלסים ביותר בפליון הם שלושת חופי אגיוס יואניס. בעינינו מצא חן חוף מילופוטאמוס, אליו יורדים במדרגות.

מטאורה
העיירה קלאבקה ממוקמת למרגלות "יער" צוקי הענק של מטאורה, ששימשו מאז המאה ה-11 כמקום מסתור והתבודדות לנזירים שבנו ברבות השנים מנזרים על ראשי הצוקים. במאה ה-16 היו שם 24 מנזרים. אחדים מהם נפגעו ואף נהרסו במלחמת העולם השנייה בידי הכובש הגרמני. כיום יש רק ששה מנזרים פעילים.
קלאבקה והכפר השכן קסטראקי הם הבסיס התיירותי לסיור במטאורה. העיר מציעה בתי מלון סבירים לתיירים, בעוד קסטראקי מתאים יותר למטיילים הרפתקניים. עד 1920 היה אפשר להגיע למנזרים רק באמצעות סולמות ולהעלות אליהם מצרכים באמצעות מנופים. כיום, כבישים סלולים מוליכים אל נקודות התצפית ואל המנזרים, שמקבלים בסבר פנים יפות את המבקרים.

אגם פלאסטירס
קאריטצה (Karitsa) היא בירת נפה נוספת של תסלי והיא נקודת מוצא לנופש לגדות אגם פלאסטירס (Plastiras) שממוקם בטבורו של אזור שזכה לכינוי "שוויץ הקטנה". זהו אגם מלאכותי גדול ממדים אך עובדת היותו אגם מעשה ידי אדם נשכחת במהרה בזכות השתלבותו בנוף האלפיני הסובב אותו. צבע מימיו נע בין כחול לטורקיז והכביש המקיף אותו עובר בתוככי כפרים, חלקם בגובה המעניק תצפית פנורמית מפעימה. האגם הוא מרכז נופש במשך כל השנה. בחורף מכוסות הפסגות סביבו שלג ובקרבת מקום יש אתר סקי. בקיץ מוצעות שם פעילויות מגוונות כמו שחיה, שייט עצמי בסירות, רכיבה על סוסים, שבילי הליכה ומסלולי אופניים.

לקריאת כתבות נוספות ממגזין "סובב עולם 2019" של פספורט – הקליק/י כאן

נושאים שמוזכרים בידיעה