שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter

יוסי גליק: העולם שייך לגמלאים

אחרי 40 שנה בענף, יוסי גליק, מנהל השיווק והמכירות הוותיק של "טיולי גשר", פרש לגמלאות. והיום? הוא שועט עם האופנוע שלו לעבר דרכים חדשות
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
|
יוסי גליק. צילום: רונן מחלב|יוסי גליק. צילום: רונן מחלב

 

במרומי בית אל-על בתל אביב, במשרדיה של חברת 'טיולי גשר', רכון מאחורי שולחן משרדי גדול, כשעל הקיר מאחוריו תלויות תמונות של קבוצות המטיילות ברחבי עולם, ולפניו חלון ענק, בו נשקף הים הכחול המקציף גלים קלים אל חוף הטיילת העירונית, יוסי גליק, מנהל השיווק והמכירות של החברה, היה יושב שליו ונינוח וחיוך נסוך על פניו, כשהיה שב ממסעותיו במשרדי הנסיעות ב-18 השנים האחרונות. בשבילי הייתה זו הזדמנות יוצאת דופן, שנקרתה לי מעת לעת, לשמוע את הגיגיו ואת הלצותיו, ובעיקר את תובנותיו על ענף הנסיעות.

לאחר מפגשים רבים עימו במגוון אירועי הענף ובמהלך עבודתו האינטנסיבית עם סוכני הנסיעות ברחבי הארץ, הפעם נפגשתי עם יוסי לרגל פרישתו לגמלאות, ובעיקר כדי לשמוע מהאיש עתיר הניסיון, שחי ונשם את ענף הנסיעות קרוב ל-40 שנה, את תובנותיו ואת השקפותיו, מהימים ההם ועד ימינו אלה, על תהפוכות ענף הנסיעות הדינמי, העולה ויורד ורוגש בשצף קצף, ממש כמו גלי הים, שנשקפו מחלון משרדו.

גליק, בן ה-73, אב ל-3 וסב ל-8, בינתיים, ראה בעלומיו את עתידו במערכת החינוך. היה ממייסדי קיבוץ עלומים בעוטף עזה, בוגר ישיבה טכנולוגית וסמינר למורים, והחל להורות ומאוחר יותר לנהל את ביה"ס הטכנולוגי בכפר חב"ד. אם כך, תהיתי כיצד ומדוע שינה כיוון.

יוסי, איך בכלל התגלגלת לענף התיירות?
"שאלה מצוינת. אז הכול התחיל בצלצול טלפון, אשר הפסיק את קו מחשבתי באותו רגע. מהעבר השני של השפופרת נשמע קולו הסמכותי של אמנון ממחלקת ההדרכה של גשר: "יוסי, כרגע שיבצתי אותך לטיול לאירופה הקלאסית, יציאה בעוד שבועיים". רגע, רגע, ניסיתי להגיב, לשאול, לברר, אך מזמזום הטלפון הבנתי, שהקו נותק ואין עם מי לדבר. וכך יצאתי לטיול הראשון שלי, טיול לאיטליה, שוויץ, צרפת ואנגליה, מה שנקרא אז 'אירופה הקלאסית'. כך התחיל הרומן שלי עם עולם התיירות, ומאז אותו צלצול טלפון עברו כמעט 40 שנה".

אחרי שהדרכת טיולים בחופשות מבית הספר, אותו ניהלת, מה משך אותך להיכנס בשתי רגליים לתוך הענף ולשווק טיולים ייחודיים לציבור הדתי?
יוסי לוגם מכוס המים שעל שולחנו, מכחכח מעט בגרונו, מכווץ את מצחו, וכמו מהרהר בקול: "כמי שעסק שנים רבות בחינוך והוראה, היה זה אך טבעי כי הנושא של להעביר לסוכני הנסיעות ידע, אשר היה חדש יחסית אז, יהווה אתגר עבורי". ומיד ממשיך לטוות את מחשבתו: "תראה, בל נשכח כי בתקופה ההיא היו שתי חברות עיקריות, אשר הציעו טיולים לציבור הדתי, טיולי גשר ונתור מסורת".

עבדת בשתי החברות, ובשנים האחרונות ניהלת את השיווק והמכירות בטיולי גשר. מה השתנה בעבודת החברה במשך השנים?
"בתקופת עבודתי בטיולי גשר, ב-18 השנים האחרונות, הצלחתי, יחד עם הצוות הנפלא שלנו, לקדם את עבודת המדריך ע"י ריענון בנושא ההילכתי, בנושאי גיאוגרפיה ותרבויות של עמים, שינוי בתפיסת הארוחות הכשרות המסופקות בטיולים ושיפורם עד לרמת ארוחות גורמה בכל טיול, וכמובן, הנתינה של המדריך לקבוצתו במהלך הטיול".

בראש וראשונה היית מדריך טיולים. איך זה השתלב עם שיווק ומכירות?
"מעטים הם אנשי שיווק ומכירות, אם בכלל, אשר שילבו את עבודתם מול יועץ/סוכן הנסיעות עם הדרכת מטיילים בטיול מאורגן. טיול מאורגן, לצורך העניין, הוא תוצאה סופית לעבודתו של הסוכן, ומשמש כמוצר מוגמר, במיוחד כשבציבור דתי עסקינן. לציבור זה צרכים שונים ומנהגים אחרים מאשר למי שלא בעניין של הקפדה על ההווי דתי על כל השלכותיו השונות והמגוונות. וכאן ראיתי ציבור, אשר ברובו השתתף בטיול המאורגן בגלל מיומנותו של הסוכן וידע בדיוק לאיזה מוצר הוא יכול לצפות".

 

יוסי גליק. צילום: רונן מחלב

 

בתחילת דרכך בשיווק טיולי המסורת, איך הגיבו סוכני הנסיעות למוצר החדש?
"וואלה", הוא מסנן ואני מבחין בזיק של שובבות ניצת בעיניו. "זה נראה לי בהתחלה כמו תוכנית לחזרה בתשובה. ההסברים שלי כללו כל מיני הלכות ופירושים למושגים הקשורים ליהדות".

כמו מה, למשל?
יוסי נשען לאחור בכיסאו, מסדר את הכיפה שעל ראשו ושולף דוגמאות: "למשל, סוכנת מאחד המשרדים שלפניה ישב לקוח דתי, המבקש כי בארוחות הבוקר בבתי המלון במהלך הטיול לא יוגש פת עכו"ם, שאלה, האם ניתן במקרה שלו ליישר עבורו את הלחם. הסברתי לה כי עכו"ם זה ראשי תיבות של עובדי כוכבים ומזלות, והכוונה היא ללחם שאופה אותו גוי, וישנם יהודים שמקפידים לא לאכול לחם כזה. או שאלה אחרת: האם מותר לבוא עם מכנסיים לטיולים של הציבור הדתי? כן, הייתה התשובה, רק שיהיו ארוכים."

מה השינוי שהתהווה אצל סוכני הנסיעות במהלך השנים?
"או אה, שינוי עצום", הוא משיב בחיוך רחב. "היום אפשר לומר כי רוב הסוכנים למדו את הנושא על בוריו. וזה מזכיר לי את הקטע מהמערכון של הגשש על העולים החדשים, שמגיעים ארצה, ופולי שואל את שייקה, איך הוא עונה לעולה על שאלותיו, ושייקה משיב: כולם שואלים את אותן השאלות, ואני עונה להם את אותן התשובות… וזו בעצם התשובה".

יש אומרים כי עבר זמנו של מקצוע סוכן הנסיעות, והיום האינטרנט יכול לספק את כל הפתרונות לנוסעים. מה דעתך?
"כמי שבתחום כבר קרוב ל-40 שנה, יש לי הרגשה כי הפסוק מתפילת ברכת המזון "נער הייתי וגם זקנתי" ממש קרה לי. מרישום דרך ניירות לטיסות וטיולים ועד השימוש במחשב, סוכנים שהתחילו בעידן אחר, ואילו היום הם כבר מסתגלים לעידן שונה לחלוטין. כמי שראה וחש את השינוי וחי בענף, אני אומר כי דווקא בשנים אלה של שינוי, תפקידו של סוכן הנסיעות, לא רק שלא תם, אלא שהוא מתחיל מהתחלה. נכון, צריך לדעת להסתגל לקידמה, אך מכאן והלאה אני מאמין במקצועיותו, באמינותו וברוגע, שהסוכן יכול להעניק לנוסע גם בעתיד.

ויוסי ממשיך ברוחו הנמרצת: "היום, במבט לאחור מתגלים השינויים המפליגים, אשר התחוללו בענף שלנו מאז האדיוקישנלים העליזים דרך חיבורי משרדים, וממשיך בכנסים של התאחדות סוכני הנסיעות במקומות שונים בארץ ובעולם".

הוא מחכך את ידיו זו בזו וכמו חוכך בדעתו ומחליט להשלים משפט מסכם: "כן, חברות וחברים, רשתות נולדו, חברות תעופה חדשות המריאו ואחרות נחתו ולא המריאו שוב, לקוחות באים והולכים, קבוצות יוצאות ובאות, פקידי הזמנות כבר לא פקידים, כי הם יועצי נסיעות, ומקדם הנסיעות החדש הוא הניוזלטר".

"רגע, רגע, ניסיתי להגיב, לשאול, לברר, אך מזמזום הטלפון הבנתי, שהקו נותק. כך יצאתי לטיול הראשון שלי ל'אירופה הקלאסית. מאז עברו כמעט 40 שנה"

והיום, יוסי, כשפרשת לגמלאות ויצאת לדרך חדשה, מה יש לך לומר לכל חבריך ועמיתיך בענף הנסיעות במשך עשרות שנים?
"לפני פרישתי כתבתי לכל חבריי ועמיתיי בענף הנסיעות מעין מכתב פרידה בזו הלשון: "אני, עבדכם הנאמן, משאיר אחריי שובל זיכרונות עמוסים של הרבה שנים ושל חברויות אמיתיות, עשייה וקידום הענף, וממקום מכובד זה קיבלתי החלטה, לא קלה, לפרוש מענף מאתגר ומרתק זה, אך לפני שאודה לכולכם על הסיוע והתמיכה, שקיבלתי מכם לאורך הדרך הארוכה שעברתי, אני רוצה לאחל לכל אחד מכם מעומק הלב את הכי טוב שרק ניתן. אני בטוח כי הצוות המחבק של טיולי גשר ימשיך לתת לכם, השותפים הטבעיים שלנו, את השירות הטוב, כפי שהיה מאז ומתמיד".

האם עולם התיירות לא חסר לך? איך אתה מעביר את ימיך? יש לך תחביבים מיוחדים?
"כגמלאי מתחיל הרגשתי לפתע, שלקום בבוקר ללא התחייבויות, למעט תפילה, ולעשות מה בראש שלך, מתי וכמה שאתה רוצה, וואלה, זה אחלה של כיף.
יחד עם זאת, זו הזדמנות למלא את החסר בלימודים. אני משלב לימודים תורניים עם לימודים באוניברסיטת בר אילן ו…לא תאמינו, מתקשר לסוכן הנסיעות שלי, שיסדר לי ולקבוצה שלי, במקרה זה רעייתי, שהיא קבוצה 'בעייתית', אך עם ניסיוני הרב אני דווקא מסתדר איתה, חופשה פה ושם.

אני עוסק בספורט, לא בזפזוף בשלט, בעיקר הליכה, מעדיף על הטיילת בת"א מול הים, קורא הרבה, בעיקר ספרי מתח, כאילו שמתח לא היה חסר לי. סופרים כמו רם אורן, ג'ון גרישם ועוד מדברים אליי, וכמובן, עוסק הרבה ברכיבה…על האופנוע שלי ברחבי הארץ.

בהביטי לאחור אני נהנה מהעשייה והתרומה שלי לענף התיירות. אני רוצה להודות לרשתות, למשרדי הנסיעות, וכמובן לסוכנים באשר הם, על הסיוע, האמון והיחס מחמם הלב, אליי בפרט, ולטיולי גשר בכלל, במהלך כל השנים הללו. השנה הבאה עלינו לטובה היא תש"פ, פירוש: תיירות שנה פורייה. ולא נותר לי אלא לסיים בברכת שנה טובה ותודה מקרב לב".

 

אחותי כלה: עמותה ע"ש דנה גליק ז"ל

עמותת 'אחותי כלה' הוקמה לזכר דנה גליק ז"ל, בתו של יוסי גליק, מאפרת מקצועית, שנהרגה בגיל 24 באסון בחרמון בשנת 2004. דנה נשלחה למשימה עיתונאית עם צוות הצילום של 'מעריב', ו'חתול השלג', עליו נסעו בחרמון, החליק, ודנה נלכדה בין השרשראות, ולא שרדה.

ורד גליק חיילובסקי, אחותה של דנה ז"ל, הקימה את העמותה לזכרה, שמטרתה להושיט עזרה לכלות מעוטות יכולת ביום חתונתן. העמותה משתפת פעולה עם חברת הקוסמטיקה mac, הנענית לכל קריאה של העמותה ומאפרת את הכלות חינם, והשירות מוענק בכל רחבי הארץ.

רוצים לדעת כל מה שחם בתיירות ותעופה?

הצטרפו לניוזלטר ותקבלו את החדשות והעדכונים של עולם התיירות והתעופה לתיבת המייל

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

פרסומים נוספים מאותה קטגוריה

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.