ירדן: טיול תת-ימי אצל השכנים

אניית מסע, מטוס הרקולס C-130 וטנק נ”מ, הם לא חלק מכלי המלחמה של עבדאללה מלך ירדן, אלא אובייקטים שהוטבעו בקרקעית הים האדום, סמוך לחופי עקבה, והפכו אתרי צלילה עוצמתיים. סופ”ש צלילות סוף בים סוף בצד של ממלכת ירדן

את הבוקר הראשון בקורס חובלים של חיל הים לעולם לא אשכח. הקפצה באור ראשון ופקודה להמתין בשלשות על קו המים עם בגד ים בלבד. הפקודה להיכנס למים הקפואים של אילת בחודש נובמבר לא מאחרת לבוא. אני מוצא את עצמי יוצא מהמים, חוזר לשלשות ב”מטר רוח” (כדי שהרוח תגיע לכולם באופן שווה), רטוב וקפוא ומבין שככה הולכים להיראות הבקרים שלי בארבעת החודשים הבאים. נקודת אור אחת הייתה בכל הסיפור הזה – הנוף המשתקף ממול. הרי אדום נצבעים להם במגוון צבעי האש כשהשמש מגיחה מהצד הירדני.

צילומים: אלון צנגוט

מאז חלפו להן כמה שנים טובות ובמעבר הגבול בצד הירדני, ממתין לי מופיד. אחרי כ-20 דקות נסיעה ממעבר הגבול, אנחנו מגיעים למרינה בעקבה, הממוקמת בחלקו הצפוני של המפרץ. השיח’ טאלל יחד עם בניו, שבכל פעם מצליח להפתיע אותי עם בן חדש שלא הכרתי, מקבל אותנו בזרועות פתוחות ביאכטה Aqba Sharks Bay. חולצים נעליים בכניסה, כנהוג בהפלגה, תה/קפה, בקלוואה ויוצאים לים.
אחרי תדרוך קצר יוצאים לאחת הצלילות היותר מיוחדות בעייני באתר Cedar Pride – אניית מסע, כ-80 מטרים אורכה, שהוטבעה בהוראת מלך ירדן עבדאללה, לטובת אתר צלילה. האנייה שוכבת בשלמותה על צידה עם כל המדורים, התרנים, הכננות, העוגן והארובות. בבטן האנייה אנחנו מוצאים כיס אוויר בעומק של כ-20 מטרים המאפשר חוויה ייחודית של להרים את הראש מעל המים (נשימת האוויר אינה מומלצת). במדרון המקיף את האנייה, רואים מקבץ אלמוגים מרהיבים ושלל דגים האופייניים לים סוף.
מנוחה בסיפון השיזוף ויציאה לצלילה השנייה באתר ההרקולס C-130 – מטוס התובלה הידוע הוטבע לפני כשנה במבצע מורכב ומדויק על מנת לשמור על שלמותו במים ולעודד תיירות צלילה בעיר. הצלילה עצמה לא עמוקה, מגיעה לעומק תחתית של כ-18 מטרים. המטוס עצום בגודלו וצלילה בתוך הבטן והקוקפיט, שם נמצאים “שרידים” של טייס (בובת דמי), מרגיש כמו בסרט.
ואחרון חביב, הוא הטנק המונח בעומק כ-5 מטרים, לצד הריף היפה המכונה “שבע אחיות”.
לאחר יום הצלילות, היאכטה חוזרת למרינה ולוקחת אותנו למלון שנמצא ממש בלב העיר ולצד המסעדות והשוק. עצירה ראשונה לקפה שחור מחומם על חול כנהוג בירדן וכנאפה חם מהתנור. משם אנחנו ממשיכים לחנות התבלינים המפורסמת בשוק, לקנות הביתה קפה שחור עם הל.
את יום הצלילות השני אנחנו פותחים באחד האתרים המרשימים בעקבה שמחייב הגעה מהים: Power Station – קיר אלמוגים ענק שמתחיל מעומק של 5 מטרים וצונח לעומק של 50 מטרים. אתר ייחודי המאפשר ריחוף באמצע הגובה (ירדנו עד ל-30 מטרים) וליהנות מהטבע והעושר התת-ימי העוצמתי ביותר. את הצלילה השנייה של היום אנחנו עושים באתר רדוד בשם הגנים היפניים. את היום הזה סיימנו בשעה מוקדמת, כדי לפנות זמן לטיול שקיעה בוואדי ראם המרשים. לאחר נסיעה של כשעתיים וחצי, פוגש אותנו נאביל המדריך המקומי שמוביל אותנו בנבחי הוואדי, דרך חריטות עתיקות והסבר על שבטים קדומים. רגע לפני שקיעה, טיפסנו לתצפית הכי גבוהה על המרחב הפתוח.
את יום הצלילות ה-3 והאחרון, פתחנו באתר צלילה קצת שונה: Cable Reef, צינורות מתכת המעבירות חשמל בין ירדן למצרים. קניון ענק שיורד לעומק של 30 מטרים, חושף את צינורות המתכת המרשימים עליהם הספיקו לגדול אלמוגים רכים וצבעוניים.
לסיכום, אתרי הצלילה המרהיבים ותחושת האירוח והביתיות הם שגורמים לי לחזור שוב ושוב לחופשות צלילה אצל השכנים. אה כן, וגם בגלל המחיר הזול: 420 דולר לסופ”ש צלילות של 2 לילות במלון מפנק בעיר, 3 ימי הפלגה ביאכטה, הדרכה, ליווי של נציג בגבול והעברות במוניות.

הכותב הוא צלם תת-ימי ומנהל קהילת הצוללים "הגמל המעופף" המארגנת טיולי צלילה בעולם www.flyingcamel.co.il

 

לקריאת כתבות נוספות ממגזין "סובב עולם 2019" של פספורט – הקליק/י כאן

נושאים שמוזכרים בידיעה