Makam-Teaser

ישלמו או לא?

עדכון: בינתיים לא. רשות המסים לא תגבה היטל רטרואקטיבי בגובה 20% מבתי מלון, מסעדות וחברות ניקיון שהעסיקו מבקשי מקלט מאריתריאה ודרום סודן עד להחלטה סופית של בית המשפט. יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני: "אתם רוצים כסף? תגבו מעשירים"

רשות המיסים לא תגבה היטל רטרואקטיבי בגובה 20% מבתי מלון, מסעדות וחברות ניקיון שהעסיקו מבקשי מקלט מאריתריאה ודרום סודן עד להחלטה סופית של בית המשפט. כך החליט הבוקר (ג') יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, בדיון שהתקיים בנושא. 

"אתם רוצים כסף? תגבו מעשירים, לא מבעלי מסעדות עם 5 עובדים. אני מבקש תשובה מהממשלה על כל חלקיה: איך משרד הכלכלה יכול לסייע? רשות המיסים – צאו מהקופסה, תתייעצו בינכם כי בסוף תתחיל פה חקיקה ואז יתחיל עימות קשה, נסו להגיע לפתרון". עוד אמר גפני, "השופט מלצר ציין בפסק הדין, כי יש חוסר ההגינות בגביית ההיטל עצמו. אף אחד לא יבוא אליכם בטענות שלא גביתם. אני מבקש תשובה מהגורמים המוסמכים במשרד האוצר. מבקש ממשרדי הממשלה את התשובות כלפי כל השאלות שעלו, גם לגבי הקפאת התשלומים. מבקש את עמדת היועמ"ש לממשלה, האם הם משלמים".

גפני  ביקש בדיון בו נכחו גם נציגי מסעדנים, בתי מלון, חברות ניקיון והתאחדות התעשיינים לקבל החלטה שמקפיאים את כל התשלומים לרשות המיסים עד שתהיה החלטה בבג"צ. "אנחנו מבקשים בזמן הזה לקיים דיון עד שתתקבל החלטה. אני מבקש שנקבל החלטה ע"פ חוק, לכן פניתי גם למשרד המשפטים. המציאות היא שאנחנו נמצאים בסוגיה מאוד מורכבת וקשה כי כל העסקים יתמוטטו. רשות המיסים לא תקבל את הכסף כי העסקים יסגרו. יש פעמים שצריך לדעת לדחות, לא לעשות הכל בבת אחת כשההיגיון נותן את המציאות הזאת. האם אפשר לדבר על צמצום ההיטל, כמו שעשינו בחקלאות? האם אפשר לדחות את הגביה כדי שנקיים דיונים ונגיע לפתרון?".

ח"כ עודד פורר, "ישראל ביתנו" אמר בדיון: "מדובר בגביה רטרואקטיבית עליה יש מחלוקת. כולם פרשו את החוק באותו אופן, שאין מקום לאותו היטל. המשמעות היא סגירה של אלפי עסקים קטנים ועשרות אלפי עובדים שילכו הביתה. ביקשנו מרשות המיסים למצוא את הפתרון ואם לא ימצאו כזה, נלך להליך חקיקה. חלה עלינו החובה שאותן חברות מפרישות כחוק לעובדיהן, החשב הכללי חייב לפקח על זה. אם הממשלה עצמה, לאורך השנים הללו, פיקחה על כך ולא ראתה לנכון במהלך השנים שיש מקום אותה הפרשה, אז קל וחומר שאין לגבות אותה".

ח"כ מירב בן-ארי, "כולנו": "רואה את הסכנה שמרחפת מעל הראש של העסקים הקטנים והגדולים שכולנו כצרכנים נשלם עליה. העניין דחוף ובהול כיוון שברגע שהשומות יצאו, העסקים יהיו בסכנת סגירה קיומית".

ח"כ מיכל רוזין, "מרצ": "ההיטל היה מיותר מלכתחילה, בוודאי כי האנשים שהגיעו לכאן כמבקשי מקלט ואין בדיקה אמיתית של מי פליט ומי מהגר עבודה. האינטרס של המדינה צריך להיות שכל עוד הם האנשים האלה פה, הם צריכים לעבוד. האינטרס שלנו הוא שקודם כל הם יועסקו, כך הם לא יפשעו. עשינו את כל הטעויות האפשרויות בכל הנוגע למבקשי מקלט, הראשונים שהובלו למתקן החולות באילת הם מבקשי המקלט מהמלונות באילת. אין ישראלים שרוצים לעבוד במקצועות הללו, בוודאי במלונות, מסעדות וניקיון. אנחנו מענישים את המעסיקים ואת עצמנו כי אותם אנשים יגיעו לרחוב".

מירי סביון, נציגת רשות המיסים אמרה בדיון: "אנחנו גובים את ההיטל לפי דבר המחוקק ולכן אין פה גביה שלאחר המעשה. אם המעסיק לא שילם בזמן, רשות המיסים צריכה לגבות והצגנו את ההסדרים שהצענו. עשינו מה שאנחנו יכולים לעשות בצורה מאוד רחבה. הבענו את עמדתנו והצענו למעסיקים להצטרף לתוך ההסדר, אפשרנו לאנשים לחתום על הסכם מתוך הסכמה שאם הפסיקה של ביהמ"ש העליון תשתנה, אז הכסף יוחזר. נתנו הקלות ונבדוק כל מקרה לגופו. ההסדר הוא הסדר כולל וישנם מצבים שיגיעו להסדרים נוחים. אם יש מצבים קיצוניים, יכול להיות שיתנו הקלות נוספות. אנחנו יכולים להאריך את ההוראה למעסיקים מעבר לחודש ינואר כדי להגיע איתנו להסדרי תשלום. לאחרונה הוגשה בקשה לביהמ"ש לדיון חוזר בנושא, אנו ממתינים לתשובתו".

 

"רשות המסים, צאו מהקופסה". ח"כ גפני