מסע בזמן: כל מה שרציתם לדעת על מרוקו האחרת

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
מרוקו היא לא רק מרקש, העיר הפופולארית והמתויירת במרוקו. מי שרוצה באמת לגלות את צפונותיה של מרוקו האותנטית, הרי האטלס ומדבר הסהרה הם היהלום שבכתר. רגע לפני תחילת הטיסות הישירות מישראל למרוקו בשבוע הבא, שלומי ברק, מנכ"ל חברת ארגן טורס, מספר על מרוקו האותנטית מנקודת מבטו
כל מה שרציתם לדעת על מרוקו האחרת
מרוקו. צילום: 123rf

כשאנחנו חושבים על מרוקו, הדמיון מפליג הרחק אל מחוזות האקזוטיקה. מקומות פראיים בהם ניתן לחוש את יופיו של הטבע המגרה את כל החושים. מקומות בהם אנשים חיים באורח חיים הרחוק משיני הציוויליזציה. נשים כובסות על גדת הנחל בנמרצות הפגנתית כנגד האדישות מעוררת השלווה של הגברים. בתים הבנויים מחומר גלם שאמא אדמה הפורייה מעניקה. חושות חימר בלולים בתבן. גברים שחורשים את האדמה עם מורג חרוץ פרימיטיבי מתקופת התנ”ך. ילדים עם שמחת חיים שמקדמים בברכה את האורחים שהבליחו אל חייהם, מצפים למזכרת, תשורה קטנה, משהו מהעולם שמעבר להרי האטלס. נשים העורמות על כתפיהם אלומות קצורות אסופות לכדי גדיש. כבישים בהם נעים על גבי חמורים, אמצעי תחבורה פרימיטיבי הרחק מהחדשנות ההיברידית.

מסע בהרי האטלס הוא מכלול של חוויות ייחודיות. לעומת החיים בהרי האטלס הפועמים בקצב הברברי משלהם, הסהרה היא אוקסימורון מוחלט, ההיפך הגמור. השממה האינסופית יש לה חיים משלה. הרוחות מפיחות בדיונות חיים ומעצבות אותם כל פעם מחדש באופן שמזכיר דיאלוג בין צלם ודוגמנית בסטודיו. ההתחברות לשמימיות ולקוסמוס בסהרה הם פסגת החוויה הרגשית. אולם, ארגז החול הגדול בעולם של הבריאה הוא מגרש משחקים פראי לחובבי האקסטרים: גלישה על סנובורד בדיונות, רכבי שטח בהם ניתן לשעוט בדיונות או גמלים הנעים כאורחה.

מהדינוזאורים אל עמק האנשים המאושרים

על פי מומחים, עמק Ait Bougumez נחשב ליהלום האמיתי של מרוקו העמק נקרא על שם השבט הברברי שגר באטלס הגבוה. בעמק שוכנים כ-20 כפרים, העיקריים ביניהם: Agouti ,Ait Bou Oulli valley ,Sidi Moussa ,Tabant ו-Zaouia Ahansal. בעמק נמצאו מאובנים של דינוזאורים. בעמק נמצאו מאובנים של דינוזאורים. העמק מוקף רכס הרים שבפסגה הגבוהה נמצא ג’בל מג’ון M’goun, השני בגובהו במרוקו – 4,071 מ’. מושלג בחודשים נובמבר-יוני. שוק של מסחר נודד בין הכפרים ובעיקר, חיי חברה תוססים של נגני רחוב ובדרנים מקומיים המזרימים שמחה במסחר.
החיים בעמק קפאו בזמן. כפריים מסורתיים ומאושרים. האביזרים הדידקטיים מסתכמים בלוח עץ, קרש חיתוך שידע ימים יפים יותר, שמשמש כמחברת וספר. אמצעי הכתיבה הוא הציפורן עם קסת הדיו. המחיקה נעשית ע”י ליטוש הלוח. הנשים המקומיות שנושאות על גבם באקזוטיות חושנית, ערימות תבואה. החמורים הטעונים במשא מתבואות העמק הפורה, אמצעי התחבורה היעיל ביותר לתנאי השטח.

הדרך הנכונה והיעילה ביותר לחוות את העמק הוא להקדיש לו לפחות יומיים של טיולים רגליים וטרקים עם מדריך מקומי. ללון בלודג’ כפרי מסביר פנים, לשבת בניחותא במרפסת בית הארחה על טרסה עם כוס תה של חליטת צמחים. התפאורה ללא ספק, עם הנוף היפה ביותר. להתמזג בין האוכלוסייה המקומית, לחצות את תעלות ההשקיה שמחלקות את העמק לפניני טרסות ירוקות גיאומטריות סימטריות. מערכת ההשקיה הפרימיטיבית של העמק בנויה על סכרים שמציפים את הטרסות באיזון מווסת של חלוקה המנוהלת ע”י מועצת זקני השבטים.

אור הבוקר צובע את התבואה בזהוב וירוק אל מול הגבעות האדומות מחמרה, התוחמות את העמק. במהלך היום כדאי גם לבקר בקואופרטיבים של הנשים שמייצרות לבד את מוצרי הצריכה הבסיסיים. בקצה העמק מצוי הר שולחן מרהיב שנקרא “לה קתדרל” מהיפים באפריקה. זה המקום לניקוי ראש, “טעינת מצברים”, לחיות חיים פשוטים ומאושרים, במקום שהתיירות הממוסחרת טרם כירסמה בו. זאת הדרך הטובה ביותר להתמזג עם התרבות המרוקאית הברברית. בעיקר להיכנס לראש המקומי וליהנות גם מהמטבח המקומי שמייצר לבד את חומרי הגלם הגדלים בבוסתנים.

צילום: 123rf

קניון הטודרה – הוד והדר בכתום

קניון הטודרה פארק לאומי על שיפוליו הדרומיים של האטלס הגבוה. בפארק הטודרה חוצה נהר הקרוי על שמו את הסלע שעשוי מאבן גיר ויוצר קניון עצום מרהיב ביופיו. צבעי קירותיו של הקניון נעים בין כתום בוהק לכל ספקטרום גווני החום. קניון הטודרה נחשב לאחד היפים בעולם. הקטע המתוייר של הקניון הוא 600 מ’ האחרונים שלו במקום בו המרחק בין קירות הקניון נע בין 10-30 מ’. גובהם של צוקי הקניון הוא 300 מ’ והנסיעה או ההליכה לאורך אפיק ערוץ הנהר מעצימה את החוויה והיופי לממדים סוחטי התרגשות. בנחל ניתן לפגוש את המקומיים שמגיעים לפיקניק והילדים שמשתכשכים במי הנחל בחדווה.

ווארזאזאת דרך אלף הקסבות – הוליווד של מרוקו

העיר המדברית ווארזאזאת, שפירושה בשפה ברברית “בלי רעש” או “בלי בלבול”, עיר שהיא נווה המדבר נטוע דקלים וים הקסבות האדומות והבלתי נגמרות שמסביב, הופכים אותה לעיר קסומה ומלאת חן. העיר ממוקמת בנקודת המפגש של העמקים ואדי ווארזאזאת וואדי דאדס שיורד מהאטלס הגבוה על דרך אלף הקסבות. המפגש שלהם יוצר את נהר הדרע, שממשיך בזרימתו לדרום מזרח מרוקו, אל עמק הדרע ומשם אל הסהרה.

ווארזאזאת התפתחה, לאורך מאות בשנים, סביב קסבות עתיקות. יש מי שספר דרך שיש בה לא פחות מאלף, שווארזאזאת היא הקצה או התחלה, תלוי מהיכן מגיעים. הקסבה היא צורת החיים שהיתה נפוצה באזור הברברים במרכזה מבצר משילות וסביבה כפר בתי בוץ. הקסבה שימשה כמרכז צבאי לשליטה על המחוז וכתחנת גביית מסים לסוחרים על אם הדרך. העדות הבולטת שבהן בווארזאזאת היא הקסבה של טאורירט הנמצאת בלב העיר.

ווארזאזאת נחשבת בעיקר ל”הוליווד של מרוקו” מכיוון שיש בה מספר אולפני קולנוע: אולפני אטלס, יוניברסל, אולפני קנזמן ואולפני CLA. התפאורה האותנטית ביותר לסרטי אפוס היסטוריים: מומייה, בן חור, סהרה, סצינות ממשחקי הכס, לורנס איש ערב, הפיתוי האחרון של ישו, אלכסנדר ועוד. הביקור בקסבות הוא מסע של 2,000 שנים אחורה אל תחילת הספירה, צורת חיים שאנשיה עדיין “חיים בסרט”.

צילום: 123rf

מדבר הסהרה – מכחול הבריאה

המדבר הגדול והצחיח בעולם עם דיונות אינסופיות שטחו מתפרס על 9,200,000 קמ”ר ובין 11 מדינות. האנטי אטלס תוחם את הסהרה ומפריד בין הצחיחות ובין מרוקו הירוקה והפורייה. הביקור בסהרה נחשב לאחד משיאי הטיול במרוקו. יופיו של המדבר והדיונות הוא התחברות לבריאה ומכחולו של בורא עולם. השקיעה והזריחה צובעים את השמים בצבעים עזים של אדום או כחול במנעד רווי גוונים אינסופיים. לכאורה מדובר במקום דומם, אולם, השהות בסהרה מפיחה חיים בדיונות שהרוחות מניידות אותם ומפסלות אותם לטוואי נוף משתנה.

האוכלוסייה שחייה במדבר נקראת בפי המקומיים הסחראווים, בני שבט הטוארג. הגלבייה בגוון התכול וכיסוי הראש והפנים בגוון כחול עמוק הופך את המקומיים על רקע זהוב המדבר כקונטרסט שהונצח אינסוף פעמים על גבי חיישני המצלמות. אורחות שיירות הגמלים, טביעות כפות הרגליים משוות למדבר יופי עוצר נשימה. בסהרה כולנו סהרוריים שיכורים מהיופי. בין דיונות הסהרה הטובעניות ובין האנטי אטלס מצויים מרחבים של פלאטו, מישורים כבושים בהם ניתן לשעוט עד אינסוף.

צילום: 123rf

4 דרכים לחוות את מדבר הסהרה

1. ג’יפים: לאחר הורדת מחצית מלחץ האוויר בצמיגים, הנסיעה בג’יפים היא חוויה אתגרית. טיפוסי צד על קירות בסגנון “קיר המוות” לצד טיפוס על רכסי הדיונה לסכינים שנוצרים. דהרה במהירות של 140 קמ”ש במרחבים האינסופיים מהווה פסגת האדרנלין.
2. גמלים: רכיבה על גמלים היא הדרך לחוות את המדבר כמו המקומיים. רכיבה בזריחה או בשקיעה תשחרר קריאות של התפעלות אינסופית.
3. רייזרים: רכבי שטח 4×4 היא דרך אידיאלית לנשום את המדבר כשהרוח והאבק חודרים דרך כל נקבוביות הגוף.
4. לינה באוהלים בלב המדבר: לינה תחת כיפת השמיים זרועי הכוכבים משווים לחוויה נופך ייחודי. ישנם מחנות קמפינג רבים שחלקם מאובזרים ברמת נוחות גבוהה.

הכותב הוא מנכ”ל חברת ארגן טורס מקבוצת מונה טורס.

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.