לידיעת שר התיירות הבא של מדינת ישראל, דרושה מכונת הנשמה מידית

אופרן גם ב...
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
בבורסת השמות לתפקיד שר התיירות הבא של מדינת ישראל רצים כמה שמות. בין אם יזכה בתפקיד מועמד מטעם הליכוד ובין אם מטעם כחול-לבן, דבר אחד בטוח – דבש, היא או הוא, לא הולכים ללקק. מה מצפה לשר/ה החדש? סיכום תמונת מצב לענף עם קוצר נשימה קטלני
שר התיירות הבא של מדינת ישראל, הוא/היא? צילום: 123rf
שר התיירות הבא של מדינת ישראל, הוא/היא? צילום: 123rf

גילה גמליאל מהליכוד או חילי טרופר מכחול-לבן. אלה הם רק שניים המועמדים שרצים בבורסת השמות לתפקיד שר התיירות הבא של מדינת ישראל. בין אם יזכה בתפקיד מועמד מטעם כחול-לבן ובין אם מטעם הליכוד, דבר אחד בטוח – דבש, הוא או היא, לא הולכים ללקק.

נגיף סיני מסתורי מתפשט במהירות ומאיים על יבשות, מדינות וכלכלות שלמות. סדרי עולם השתנו מן הקצה אל הקצה. מה שהורגלנו אליו לפני, הוא בוודאי לא מה שהיום וכפי הנראה גם לא מה שיהיה ביום שאחרי.

ענף התיירות והתעופה היה הראשון להיפגע מהתפרצות ומהתפשטות נגיף הקורונה, ויש המנבאים שיהיה גם האחרון להתאושש ממנו. הענף חבוט, מוכה, משותק וזקוק למכונת הנשמה כאן ומיד.

רבבות עובדים נשלחו לחל”ת או פוטרו לבלי שוב. תיירנים קטנים-עצמאיים מצאו עצמם ללא פרנסה וללא דמי אבטלה, להוציא מורי דרך עצמאיים שהצליחו בדרך פלא להיכנס לרשימה הנחשקת של המקצועות העצמאיים הזכאים לדמי אבטלה עקב המשבר (לצד מורות ומרצים).

רגע, וזה עוד לא הכל. נכון לכתיבת שורות אלה, רק 3 מתוך כ-140 חברות תעופה זרות שפעלו בנמל התעופה בן-גוריון, פעילות כרגע בנמל, וככל הנראה גם הן על זמן שאול (אירופלוט הרוסית, אתיופיאן איירליינס ויונייטד האמריקנית). התוצאה הישירה של זה היא מאות עובדי רשות שדות התעופה (רש”ת) בחל”ת או מובטלים לצד אובדן הכנסות ישירות ועקיפות של הרשות בהיקף של כ-2 מיליארד שקל, מתוכם כחצי מיליארד שקל אובדן הכנסות מהקניון הרווחי במדינה: הדיוטי פרי.

נואשות וזועקות לעזרה גם חברות התעופה הישראליות, שהשביתו את כל טיסותיהן הסדירות ועוסקות כרגע אך ורק בטיסות חילוץ וקצת בהטסת מטען (פרט לישראייר שעוד מוציאה פה ושם טיסות לאילת שכבר מזמן סגרה את שעריה). אל על, שנותרה נכון לעכשיו עם מצבת כ”א מצומצמת של כ-300 עובדים לעומת 6,200 לפני פרוץ המשבר – מבקשת מהמדינה הלוואה של כ-200-250 מיליון דולר בערבות מדינה אך באוצר לא ששים לפי שעה לסייע לה וממשיכים לדרוש ממנה להתייעל עוד ועוד.

ועוד לא אמרנו מילה על המוני סוכני הנסיעות הניצבים בפני שוקת שבורה ורבבות הצימרים ובתי המלון שנסגרו פרט לאלה שהפכו ל”מלונות קורונה”, ורבבות עובדיהם שנשלחו הביתה, אם לחל”ת ואם לפיטורין. בקיצור, יום כיפור כלכלי. ובתוך כל הכאוס הזה צפוי להתמנות בימים הקרובים שר/ה תיירות חדש/ה. מה עליו לעשות או כיצד מצופה ממנו/ה לפעול להוצאת הענף מהמשבר הקשה ביותר בתולדותיו?

אם שואלים את אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, הרי שהשר/ה החדש/ה צריכים להשכיל קודם כל ללכת שלובי זרועות עם הענף. “השר או השרה הבאים צריכים לאהוב את הענף. להיות אחראים כלפיו. להיות מספיק חזקים. להיות עם המלונאים, עם חברות התעופה וסוכני הנסיעות ביום שאחרי המשבר העצום הזה. זה צריך להיות מישהו או מישהי שידעו ללכת שלובי זרועות עם הענף. להביא תכנית שיקום אמיתית לענף. לחשוב איך להחיות אותו מחדש. זה צריך להיות אדם מספיק תקיף ומספיק חזק כדי להילחם על חלקו של הענף הזה בכלכלה הישראלית. שהוא חלק חשוב בכלכלה בעבר, בהווה ובוודאי בעתיד”.

 

“זה צריך להיות מישהו או מישהי שידעו ללכת שלובי זרועות עם הענף”. אמיר חייק. צילום: מור אלוני

ואם שואלים את שי ברנע, יו”ר התאחדות המלונות בירושלים ומנכ”ל מלון יהודה, הוא היה מצפה מהשר שייבחר להבין את גודל השעה. “להבין שיש כאן גם עניין של עובדים שצריך לטפל בהם, גם עזרה בחזרה לשגרה ובנייה מחדש של כל המערכת ביום שאחרי המשבר. להבין שחשוב לתמוך בבתי מלון שנמצאים במצוקה כלכלית במתן הלוואות בערבות מדינה, הגדלת מענקים, קרן סבסוד ועוד. אני מדבר בעיקר על הקלות והטבות למלונאים ולתיירות הישראלית אך גם על מתן סיוע מורלי”. ברנע מצידו חושב שהאדם המתאים ביותר לתפקיד הוא ניר ברקת, לשעבר ראש העיר ירושלים. “הייתי רוצה לראות ראש העיר ירושלים לשעבר, ניר ברקת, בתפקיד שר התיירות. הוא מקצוען ועשה בענף התיירות בירושלים את מה שאף אחד לא עשה לפניו מעולם. בזכות ההבנה העסקית שלו והראש הפתוח שלו. הוא עבד מחוץ לקופסא ועשה את זה בצורה נהדרת ואנחנו נהנינו מהפירות. כך או כך, צריך להביא בעל מקצוע שמבין בנושא כדי לשקם את הענף ולהחזיר אותו לפסים. זה הזמן לעשות את זה אחרת נדשדש לאורך שנים”.

 

סקר פספורטניוז

 

“הייתי רוצה לראות את ניר ברקת כשר התיירות הבא של ישראל”. ישי ברנע, מנכ”ל מלון יהודה. צילום: יח”צ מלון יהודה

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר וגם, באפליקציה

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

4 מחשבות על “לידיעת שר התיירות הבא של מדינת ישראל, דרושה מכונת הנשמה מידית”

 1. דיילת

  חחח… גילה גמליאל, שיאנית נסיעות לחו”ל. חילי טרופר, ללא ספק.

  1. בקצה אותו המסדרון

   במה היא אלופה?
   הצביעה נגד הלקוחות שלה, נגד הזקנים. פשוט בושה וחרפה, לא נשכח ולא נסלח.
   אבוי לנו , היא עוד תהפוך את התיירות למדמנה.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

 • flying sport 2020

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.