לשטוף את הידיים בוודקה? לא מומלץ!

אופרן גם ב...
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
נשיא בלארוס ממליץ, אך הפרופסור לביולוגיה, ג'פרי גרדנר, מסביר מדוע הוודקה אינה מומלצת וגם לא מועילה, וכיצד חומרי הניקוי, וכמובן, מים וסבון, משמידים את נגיפי הקורונה
צילום: פספורטניוז
צילום: פספורטניוז

בעיתונות העולמית, וגם בארץ, מצוטט הנשיא הדיקטטור של בלארוס, אלכסנדר לוקאשנקו, ממליץ לאזרחי המדינה להילחם בנגיף הקורונה באמצעות עבודה בשדות, הזעה בסאונה ושטיפת ידיים בוודקה.
באתר Science Alert, ג’פרי גרדנר, פרופסור לביולוגיה באוניברסיטת מרילנד, מסביר שהוודקה, כמו גם כל המשקאות האלכוהוליים האחרים, אינם יעילים כשלעצמם להשמדת נגיף הקורונה.
האלכוהול הוא מרכיב עיקרי בחומרים לניקוי הידיים, אלכוג’ל, והוא יעיל בחיסול נגיפים וחיידקים שונים, כי הוא מחסל את החלבונים שלהם.
ישנם סוגים שונים של חיידקים ונגיפים, וסוגים מסוימים מחוסלים ביתר בקלות על ידי אלכוהול. לנגיפים מסוימים יש עטיפה חיצונית, כולל נגיף הקורונה, ואלכוהול יעיל בחיסולם.
מחקרים רבים מצאו כי הדרך הטובה והיעילה ביותר להשמיד חיידקים או נגיפים היא חומר בריכוז אלכוהול של 60 אחוז ומעלה.
אם כן, נשאלת השאלה: אם 60 אחוז אלכוהול יעיל, האם 100 אחוז לא יעיל יותר?
באופן מפתיע, לא, מציין פרופסור גרדנר. נטרול החלבון של החיידק או הנגיף פועל מהר יותר כאשר מערבבים כמות קטנה של מים עם האלכוהול. אלכוהול טהור מתנדף מהר מאד מכדי לחסל ביעילות חיידקים או נגיפים, במיוחד בחורף, כאשר האוויר פחות לח. ולכן, שימוש בלעדי בוודקה, בוויסקי, בברנדי, או בכל משקה עם ריכוז אלכוהול גבוה, אינו יעיל.
כמו כן, שימוש בלעדי באלכוהול גם מיבש את העור במהירות רבה וגורם לגירוד. זו הסיבה שרוב חומרי ניקוי הידיים מכילים גם חומרי חלבון, שעוזרים לרכך ולהעניק לחות לעור.
עפ”י עצת פרופ’ גרדנר, לא כדאי לייצר חומרי ניקוי ביתיים, כולל כאלה המכילים וודקה, או משקאות אלכוהוליים אחרים, כי תערובת שלהם עלולה להוריד את רמת האלכוהול ל-40 אחוז ואף פחות, לא מספיק כדי להשמיד את הנגיף.
רוב מוצרי הניקוי המסחריים יעילים למשך מספר שנים, אך אם אתם ליד כיור, הבחירה הטובה ביותר היא לשטוף את הידיים עם סבון ומים חמים, מסכם פרופ’ גרדנר.

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר וגם, באפליקציה

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

  • תא לחץ
  • flying sport 2020

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.