מה עושים עם ההוריקן?

עונת ההוריקנים נמשכת כחמישה חודשים, במהלכה תושבי החוף המזרחי של ארה"ב ואיי הבאהמה יכולים להיקלע לסופה חזקה שעלולה להפתיע גם את החזאים הטובים ביותר. מה עושים המקומיים ומה ניתן לעשות כתייר, בכתבה

צילום: 123rf

מדי שנה בשנה עונת ההוריקנים, שלידתם היא באוקיאנוס האטלנטי והתפרצותם העוצמתית היא בחופה המזרחי של ארצות הברית, מתחילה ב-1 ביוני והיא נמשכת חמישה חודשים. הסופות הללו, שהאות הראשונה של שמותיהן נגזרת לפי סדר אותיות ה-ABC (אחרי דוריאן תבוא Erin), מגיעות בדרך כלל לשיאן בחודשים אוגוסט וספטמבר.

בעונת השיא של הסופות הטמפרטורה של מי האוקיאנוס היא גבוהה ובמקביל הרוחות הן חלשות ואלה הם התנאים המתאימים להתפתחותן של סופות טרופיות שעלולות להפוך להוריקנים. המדינות שבדרום מזרח ארה"ב לחופו של האוקיאנוס, גם אלה הנושקות למפרץ מקסיקו, לצד מדינות האיים הקריביים, הן המועדות לפורענות.

בשנה סטנדרטית צפויות לפקוד את האזור הזה 12 סופות טרופיות עם רוחות שמהירותן מגיעה ל-60 קמ"ש. שש מן הסופות הטרופיות הללו יתעצמו להוריקנים עם רוחות שמהירותן תהיה 115  קמ"ש ומעלה. מתוכן יגיעו שלוש סופות לרמה של קטגוריה 3 (מתוך 5) ומעלה עם רוחות שמהירותן לפחות 170 קמ"ש.

נתונים אלה מסייעים במשהו למבקשים לבלות את חופשתם בחוף הים באי אקזוטי או להפליג על סיפון ספינת קרוז. השקלול הוא הגיוני: אם למשל בעונה המסוימת שבה אדם רוצה לנסוע לבהאמה היכו באזור שלושה הוריקנים בדרגה 3 אזי יש סיכוי סביר שלא תהיה סופה רביעית. אמרנו סיכוי סביר אך אין בכך משום הבטחה. לכן, כדי לצמצם נזקים  עתידיים מומלץ עוד לפני היציאה לדרך לנקוט במהלך פשוט ולא יקר: לרכוש ביטוח מתאים ובנוסף להתאכסן בבית מלון או באתר נופש המבטיח "ערבות הוריקן", שתפצה על החופשה המקולקלת (חס וחלילה).

 

צילום: 123rf

 

אלא שלעיתים הסופה מפתיעה את החזאים וגם את התיירים. אזי השאלה היא מה עליהם לעשות כאשר מגיעה אזהרה על הוריקן בהתהוות? הפתרון המומלץ הוא להתרחק מן האזורים המסוכנים ולנטוש אותם בהזדמנות האפשרית הראשונה תוך היוועצות בהוראות ובהנחיות על דרכים בטוחות ופנויות.

תושבי האזורים הללו, הרגילים בסופות ויש בהם מידה של אחריות, התכוננו מבעוד מועד והכינו ערכה שאותה יוכלו ליטול עימם אם יידרשו להתפנות מביתם. במקביל, היא תשמש אותם בביתם תוך כדי הסערה אם מקום מגוריהם לא הוכרז כאזור פינוי. הללו חוסכים מעצמם את הפאניקה של טרום-סערה כאשר שכניהם הפחות אחראים יתנפלו על הסופרמרקטים. הפריטים המומלצים לכלול בערכה כזאת כוללים מים לשלושה ימים, פרטי מזון יבשים, עזרה ראשונה ופריטי היגיינה, סוללות ופנס, טרנזיסטור ומכשירי סלולר טעונים, גפרורים, מיכל אטום לאחסון מסמכים וגם תכנית מילוט. פריטים אחדים מרשימה זאת ישמשו גם את התייר השוהה זמנית באזור הסכנה.

ההמלצה הראשונה והבטיחותית לתיירים שאינם צריכים למגן את בתיהם היא בעת שהסערה מצויה במקום שהותם היא למצוא מקלט בחדר קטן ללא חלון או במסדרון בקומה תחתונה שאין סכנה שהוא יוצף. הרוחות, השיטפונות והגשמים העזים מסכנים קווי חשמל ולכן יש להתרחק מהם וממכשירי חשמל רטובים. למן הרגע שבו אדם התמקם במקום בטוח יחסית והבטיח את שלומם של מקורביו עליו להמתין עד לאחר שההוריקן יחלוף ומצב החירום שהוכרז יתבטל.

רק לאחר חלוף הסכנה מומלץ לתייר לדאוג לפיצוי על החופשה.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה