הבוקר: הכנס השנתי של לשכת מארגני תיירות נכנסת

לקראת הכנס השנתי שיתקיים היום (ג'), מפרסמת הלשכה נתונים חדשים על תנועת התיירות לישראל. הכנס ישודר לראשונה בעמוד הפייסבוק של הלשכה ובסיומו יערכו בחירות להנהלה: 14 מועמדים מתמודדים על 9 מקומות. היו"ר המכהן, דני אמיר ימשיך בתפקיד

ירושלים. צילום 123rf

הכנס השנתי של לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל 2019, יתקיים היום (שלישי),  במלון הילטון בתל אביב. לטובת כך פרסמה הלשכה נתוני סקר תיירות הנכנסת שערכה חברת דלוייט.

בסימן החדשנות, תשדר הלשכה בראשותו של המנכ"ל יוסי פתאל את הכנס כולו בשידור ישיר בעמוד הפייסבוק של הלשכה, כולל את ארוחת הצהריים החגיגית.

מהסקר המיוחד עולה כי, מתוך סה״כ תנועת התיירים לישראל כ-39% מגיעים למטרת ביקורי קרובים ועסקים. מקובל בעולם להתייחס למדידת תנועת תיירות נכנסת במושגים של ״תיירות משווקת״ (Promotable Tourism) שאינה כוללת את הסגמנטים שאינם רלוונטים בדרך כלל לפעולות שיווק אקטיביות. 61% מתנועת התיירות לישראל היא תיירות משווקת.

״התיירות המאורגנת״ שנמדדה לצורך ביצוע סקר כוללת את התיירים שהגיעו בטיול מאורגן ו-25% מהתיירים שהגיעו לישראל באמצעות ״חבילות תיור״. חישוב ״התיירות המאורגנת״ לא כלל תיירים שהגיעו באופן עצמאי (FIT) למרות שלפי ההערכות חלקם של מארגני התיירות בפלח זה עומד על 20%.

 

תמונה: לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל

 

התיירות המאורגנת מהווה 30% מסך כלל תנועת התיירות לישראל ו-51% מסך ״תיירות משווקת״. ההכנסות הישירות מתיירות מאורגנת מוערכות ב- 2.2 מיליארדי דולרים המהווים כ-2% מהיצוא. שהם כ-38% מסך כל ההכנסות הישירות מתיירות נכנסת ו-61% מה "תיירות משווקת". כמו כן מהווה התיירות המאורגנת כ-5% מיצוא השירותים של מדינת ישראל.

התיירות המאורגנת מהווה עוגן מרכזי בהכנסה ישירה מתיירים בכלכלה המקומית: כ-40% מההכנסות הישירות מתיירים בירושלים, כ-75% בטבריה, נצרת והגולן, וכ-55% בים המלח והנגב.

 

חלקה של התיירות המאורגנת מסך כלל התיירות לישראל גדל בשנת 2018 ביחס לשנה הקודמת ב-6%. בין השנים 2014-2018 היחס בין מטיילים עצמאיים למטיילים בטיולים מאורגנים ושאר מאפייני הביקור נשאר קבוע יחסית. התיירות המאורגנת מהווה 51% מסך "תיירות משווקת" ומחזיקה ב-61% מסך כל ההכנסות. חלקה של התיירות המאורגנת מסך התיירות המשווקת לישראל גדל מ-30% ל-51% ומ-40% ל-61% מסך ההכנסות.

ל-91% אחוזים מהתיירים המגיעים לישראל באמצעות טיול מאורגן זה הביקור ראשון  לעומת 66% בחבילת תיור ו-34% המגיעים באופן עצמאי (FIT).

 

יוסי פתאל ודני אמיר

 

יו״ר הלשכה דני אמיר, והמנכ״ל יוסי פתאל, מסרו כי מספרי השיא של תנועת התיירים לישראל המלווה במאמצי ותקציבי השיווק של משרד התיירות, מחייבת ארגון מחדש של תשומת הלב משיווק לישראל בעיקר לניהול חווית התייר בזמן שהותו בישראל. ביקושי השיא יוצרים עומסים, פוגעים ברמת השירות, גורמים לעלייה במחירים הפוגעת באטרקטיביות של ישראל. כמו כן דרושה הסדרה במערכת היחסים התיירותית בין ישראל והרשות הפלסטינית.

בנושא שדה דב סבורה הלשכה, כי לאחר שהתקבלה ההחלטה המצערת של סגירת השדה, יש לנצל את ההזדמנות של תנועת רכבים הצפוייה להתגבר בדרך לאילת לעידוד ופיתוח התיירות בנגב ובערבה.

לאחר כנס הבוקר וארוחת הצהריים החגיגית של לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, תקיים הלשכה בחירות להנהלה.

דני אמיר היו״ר המכהן מחברת ורד השרון הינו המועמד היחידי לתפקיד היו״ר.

על 9 מקומות בהנהלה מתמודדים 14 חברי לשכה:

אביב יסמן- ישראל אן לימיטד | אורי אברוסקין- שראל | אוני עמיאל – עמיאל  | אמנון בן דוד – אשת תיירות נכנסת | יואל שגי- פולאריס | ישראל רודריג – אופקים  | כפיר שוורץ – אהלן אולימפוס | ליאור גלפנד – ארטרא | נעם אשד – סי.טי.או | עלא אפיפי – נאזארין | ערן בנקל – G2 | קורט קאופמן – ג'נסיס  | קרלוס ארלובסקי – קלי טורס  | שאנן קראוס – ישראם.

במסגרת האסיפה יוצגו הדוחות המאוחדים של הלשכה וחברת סמייל לשנת 2018, ובהם יוצג רווח של 2,041,000 ש״ח.

מנכ"ל הלשכה יוסי פתאל מסר "כי תהליכים של ארגון מחדש של הפעילות הכלכלית בשדה התעופה כניסה לפרוייקטים חדשים וניהול תקציב מוכן מרכזי רווח והפסד נפרדים אפשר להגיע לתוצאות המצויינות". פתאל העריך כי גם בשנת 2019 מגמת הרווחיות תמשך.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה