מלונות דן: המלונות החדשים עשויים לא להיות תחת מותג הרשת

לאחר רכישת 3 ממלונות הכשרת הישוב, וניהול מו"מ על הסכמי ניהול למלונות נוספים, ברשת יצטרכו להחליט כיצד למתג את המלונות החדשים. בדן וויתרו על מלונות חוף התמרים, טאואר ר"ג, ורימונים ירושלים. על מאחורי הקלעים של עסקת הענק

צילום: shutterstock

במשך כחצי שנה ניהלו רשת מלונות דן ורשת הכשרת הישוב מו"מ בין הרשתות שנחשף לראשונה ב'פספורטניוז', והסתיים אתמול (רביעי), בהודעה על רכישת 3 מלונות הכשרה על ידי רשת מלונות דן עם אופציה למלון רביעי תמורת כ-225 מיליון שקל.

מי שהוביל את הרכישה מטעם מלונות דן היה המנכ"ל, רונן ניסנבאום, שהוביל לראשונה את רשת המלונות הותיקה למהלך משמעותי של רכישה של מספר מלונות במהלך אחד.

ניסנבאום שהיה הרוח החיה של המהלך, זכה כמובן לנכונות לעסקת הענק מצד בעלי הבית, משפחת פדרמן שהיו שותפים לכל המו"מ מול מלונות רימונים. וללוא האור הירוק, והליווי של הפדרמנים לא הייתה נסגרת העסקה מול רשת המלונות של עופר נמרודי.

במהלך המו"מ המורכב היו מעורבים עשרות מאנשי רשת מלונות דן, כאשר תחילה דובר על מיזוג בין הרשתות, אך לאחר שברשת דן צללו לעומק לפרטים, התקבלה החלטה לא לרכוש את כל מלונות רשת הכשרת הישוב.

כך מעסקה שבתחילתה דובר על מיזוג בין הרשתות, היא הסתיימה בסופו של דבר לעסקה של רכישת חלק מהמלונות.

ברשת מלונות דן וויתרו בעסקה על אפשרות לנהל את מלונת חוף התמרים בעכו בן 125 החדרים, מלון טאואר בר"ג בן 99 החדרים, ומלון רימונים ירושלים בין 288 החדרים, במלונות אלו לרשת רימונים ישנם הסכמי ניהול והם לא בבעלותם.

מבחינת רשת מלונות דן, שלושת המלונות שרכשה, שליש ממלון רימונים אילת בן 278 החדרים יחד עם שטחי המסחר, רימונים צפת (שסגור כעת לשיפוצים)  בן 76 החדרים, ומלון רימונים המעיין בנצרת בן 226 החדרים, הם ממוקמים במקום הנכון מבחינת הרשת, בעיקר המלון בנצרת יחד עם ניהול המו"מ שנמצא בעיצומו לגבי הסכמי ניהול לגבי שני מלונות בטבריה, ומלון חדש בשדה בוקר.

לרשת מלונות דן היו חסרים בעיקר מלונות בסבב כנרת ובנצרת, והרכישות הינן מהלך אסטרטגי חשוב מבחינת הפריסה הארצית של הרשת.

לרימונים יש כעת 3 חודשים למכור את מלון נווה אטי"ב, באם היא תמצא קונה במחיר יותר גבוה ממה שהיא תקבל מרשת דן, אם לא תצליח, המלון הזה יהיה בסופו של דבר בתוך העסקה.

בשורה התחתונה, עדיין לא ברור אם בסוף העסקה יהיו 3 מלונות או 4 מלונות שיעברו לבעלות רשת דן.

כמו כן לגבי הסכמי ניהול, ברשת דן כבר נמצאים במו"מ מתקדם לגבי שלושת הסכמי הניהול של המלונות בטבריה ושדה בוקר, וכך שהעסקה סגורה לגבי 3 מלונות, לגבי 4 נוספים יש עדיין סימן שאלה.

לרשת מלונות דן, ערב העסקה יש 15 מלונות, 14 מלונות בישראל ועוד המלון בהודו, עדיין לא ברור האם בסיום העסקה היא תוסיף לרשת עוד 7 מלונות, או רק 3,4,5,6 -הכול עדיין פתוח.

לגבי מיתוג המלונות החדשים, ברשת מלונות דן לא החליטו עדיין על כך, ובמרוצת החודשים הקרובים תתקבל החלטה בנושא.

ברשת מלונות דן מודעים לעובדה שלאחר רכישת המלונות תהיה ציפייה שהמלונות הללו יציגו את הסטנדרטים של רשת דן. לא ברור עדיין מי מהמלונות יעבור שיפוץ, ובאיזה היקף. כך למשל מלון המעיין בנצרת בו שוהים בו צליינים רבים מתופעל כיום בצורה מצוינת, וברשת מלונות דן יצטרכו לבחון היטב לגבי שינויים במלון.

רוב העובדים במלונות הקיימים שנרכשו יעברו כעת לעבוד תחת מלונות דן, וצפויים להיקלט לאחר חתימת ההסכם.

לפני העסקה לרשת מלנות דן היו בכלל המלונות שלה כ-4,150 חדרים, כעת יתווספו לה עוד כ-570 חדרים, כאשר תלוי בהסכמים השונים, היא עשויה לצרף בסופו של דבר למספר חדרי הרשת עוד מעל כ-1,000 ולהגיע לכ-5,200 חדרים- תוספת מרשימה של כ-25% למספר חדרי הרשת כיום.

באילת יש כיום לרשת מלונות דן את מלון דן אילת עם מעל כ-80% תפוסה, דן פנורמה עם כ-90% תפוסה, יותר מהממוצע בעיר של כ-75% ,ולכן לא צפוי שבדן יחליטו כעת למתג מלון נוסף תחת הרשת.

רונן ניסנבאום. צילום: וולדורף אסטוריה

ברשת יודעים שסוכני הנסיעות ומי שימכור את המלונות הנרכשים ואלו שיהיו תחת הסכמי ניהול יצפו לקבל את האיכות והסטנדרטים שקיבלו עד היום ממלונות דן הזוכים לניהול ברמה גבוהה, וברשת יצטרכו לעשות חושבים בצורה מושכלת לגבי אופן המיתוג של המלונות החדשים ברשת.

לפני כשנתיים כאשר רונן ניסנבאום הובא לרשת דן, הכניסה שלו לרשת דן הפתיעה רבים. ניסנבאום שניהל מלונות גדולים מעבר לים בחברות בסדר גודל של מיליארדי דולרים, אמר כבר בכניסתו לתפקיד כי בכוונתו שרשת המלונות תתפתח ותצמח עוד יותר.

בראיון מיוחד שהתקיים ב'פספורט', בחודש ספטמבר, 2018, אמר:" אנחנו לא מדברים. אנחנו מראים. יכול להיות שזו לא אותה המהירות והתאוצה שאתה רואה אצל אחרים, אבל אנחנו עושים את זה בדרך שלנו ובצורה מבוקרת וחכמה, מבלי לסכן את החברה ואת מה שבנו פה במשך 71 שנה. לא היו מביאים אותי, או לא הייתי רוצה לבוא, אם לא היה רצון. אני מסתכל היום על עשרות פרויקטים בארץ ובחו"ל שהם פוטנציאלים, אבל חלק מהם ייקח לנו 2-4 שנים להרים".  

נושאים שמוזכרים בידיעה