סעודיה מקדמת את התיירות

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
הממלכה מסירה הגבלות מסויימות ומקימה פרויקט נופש עצום מימדים על חוף ים סוף, הפרויקט יבנה על שטח של 28,000 קמ"ר. 77 אלף בקשות לוויזה הוגשו מאז ההכרזה בסוף חודש ספטמבר

 

מספר הבקשות לקבל ויזה של תייר לסעודיה עלו מאז הודיעה הממלכה בסוף חודש ספטמבר כי היא פותחת את שעריה למבקרים זרים נוספים. הממונה על התיירות בממלכה, מג’ד אלג’נים, חשף במהלך יריד WTM שהתקיים בלונדון בתחילת החודש ש-77,000 בקשות לוויזה הוגשו מאז ההכרזה.

את הוויזות, שמחירן הוא 98 לירות שטרלינג, יכולים לבקש אזרחיהן של 49 מדינות ובהן סין, יפן, ארצות אירופאיות וארצות הברית. המהלך שעליו הוכרז הוא חלק מפרויקט תיירות שאפתני של המדינה המסתגרת, כאשר החזון של יוצריה היא להגיע למאה מיליון מבקרים בשנה (כולל עולי הרגל המוסלמים למכה ולמדינה) עד שנת 2030.

האפשרות לקבל ויזה אלקטרונית, שהוגדרה כ”צעד היסטורי” בידי הסעודים, לוותה בצעדים נוספים שכוללים הקלה בחוקי ובכללי התנהגות שנכפו על המבקרים בסעודיה. פיתוח התיירות הוא מרכיב אחד בתוכנית הרפורמה של נסיך הכתר מוחמד בן סלמאן שמטרתה לגמול את הכלכלה מתלותה בנפט וליצור מקומות עבודה עבור האוכלוסייה הצעירה במדינה. השליט בפועל של הממלכה מבקש לצקת אלמנטים של ליברליזציה למדינה הנשלטת על ידי נורמות חברתיות מחמירות וממסד דתי רב עוצמה. הרפורמות הללו ייבאו לממלכה עד עתה בתי קולנוע, מתן אפשרות לנשים לנהוג, זכות לנשים לצפות בקונצרטים ועוד.

סעודיה הייתה אחד המציגים הגדולים ביותר במתחם המזרח התיכון של היריד הלונדוני WTM עם דוכנים שהשתרעו על פני של 800 מ”ר. בלטה בקרב המציגים הסעודיים החברה לפיתוח ים סוף המקימה אזור נופש עצום, שבחלקו המערבי יימתח על פני רצועת חוף שאורכה 200 ק”מ ויכללו בה 90 איים טבעיים.

“השאיפה שלנו היא ליצור יעד תיירות מפואר הבנוי סביב טבע ותרבות. אנו רוצים להציב סטנדרטים חדשים בפיתוח ולהעמיד את ערב הסעודית על מפת התיירות העולמית” צוטט מנהל הפרויקט, ג’ון פגאנו. עם השלמתו יקיף הפרויקט שטח של 28,000 קמ”ר (כשטחה של א”י המערבית) של איים, חופים, מדבר, הרים ואזורים וולקניים.

פרויקט ים סוף הוא פרויקט התיירות השאפתני ביותר בעולם  באחד מאוצרות הטבע החבויים האחרונים בתבל. הוא ממוקם  בין הערים אומלוג’ ואל-וואג’ (כ-350 ק”מ מצפון מערב לעיר הקדושה מדינה). בכוונת מנהליו לקבל את פניו של האורח  הראשון בסוף שנת 2022. כבר בסיומו של השלב הראשון ימתינו לתיירים 3,000 חדרי מלון ב-14 בתי מלון, שדה תעופה, מרינה ומרכזי בילוי.

 

צילום: 123rf

 

על הפרויקט הכריז יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בחודש יולי 2017. עם השלמתו צפוי הפרויקט ליצור 70,000 משרות חדשות ולהוסיף 5.9 מיליארד דולר לתוצר המקומי הגולמי הסעודי. ב-2030 יהיו שם  8,000 חדרי מלון שיתפרשו על פני 22 איים ושישה אתרים יבשתיים. כוונת המתכננים היא להגביל את מספר המבקרים והנופשים כדי להימנע מתיירות יתר וכדי להבטיח שכל אורח יהנה מחוויה ייחודית. מותר להניח כי חוויה כזאת לא תהיה זולה.

בימים אלה העניקה החברה לפיתוח ים סוף את החוזה לתכנון לשדה התעופה הבינלאומי שישרת את האתר. במכרז זכתה חברת התכנון הבריטית Foster + Partners. כאמור, שדה התעופה מיועד להיפתח ב-2022 והוא נועד לשרת כמיליון תיירים לשנה עד שנת 2030.

לטובת קידום התיירות הבינלאומית נעשו מהלכים אחדים. בין השאר יאפשרו הסעודים לזוגות מבקרים שאינם נשואים לחלוק חדרי מלון ויבוטל חוק שמנע מנשים לשכור חדרי מלון בגפן. מומחים צופים שיתאפשר למבקרים זרים לשתות אלכוהול באתרי הנופש. אך סעודיה לא תשנה את פניה לחלוטין. נשים זרות יידרשו עדיין ללבוש “בגדים צנועים”, אפילו בחוף הים.

כלל זה הוא מרכיב אחד בקוד ההתנהגות החדש מונה 19 איסורים הכוללים איסור על לבוש לא צנוע, איסור על הפגנת ביטויי חיבה בפומבי, איסור צילום אחרים ללא רשותם ובוודאי שאין לצלם נשים, כמו כן נאסר על יריקה והשמעת מוסיקה בזמן התפילה. על העוברים על הכללים יוטלו קנסות יכולים לנוע בין 50 ל-6,000 ריאל (13 דולר עד 1,600 דולרים).

סעודיה מציעה למבקריה, אלה שיסכימו לבוא בשעריה למרות המגבלות, מגוון של אתרים וערים היסטוריות, נוף מדברי והררי, ומים תכולים בים סוף. “אנחנו אותנטיים”, אמר אחד מדוברי משרד התיירות. “יש לנו תרבות נהדרת ותיירים יאהבו לבוא ולחקור את התרבות הזו וללמוד עליה יותר, לראות אותה ולחוות אותה”.

כאשר נשאל על החשש בקרב רבים במערב ועל תפיסתם את סעודיה אמר הדובר: “אני מאוד מאוד בטוח שיהיה להם שיפוט טוב יותר כאשר יגיעו ויתנסו בחיים כאן בסעודיה. אני מבטיח להם שהם יעזבו עם זכרונות נהדרים”.

 

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר, בלינקדאין, באפליקציה וב-google.news

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

פרסומים נוספים מאותה קטגוריה

  • flying sport 2020

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה