ספרד היא המדינה הכי אטרקטיבית לתייר

הפורום הכלכלי העולמי (דאבוס) מצא שספרד, צרפת, גרמניה, יפן וארצות הברית הן מסבירות הפנים לתייר בהיבט של תמורה לכסף, זמינות טיסות, נכסי טבע, תרבות ובטחון. והדרוג הלא מחמיא לישראל מבחינת התחרות במחיר התיירות

ספרד. צילום 123rf

ספרד, צרפת, גרמניה, יפן וארצות הברית הן המדינות המובילות בתבל  במוכנותן בתחום התיירות והנסיעות על פי דירוג של הפורום הכלכלי העולמי (WEF). הפורום, המוכר בזכות הכנסים השנתיים שהוא מקיים בדאבוס שבשוויץ, בחן את מוכנותן של 140 מדינות ודרג אותן בדו"ח שהתפרסם בסוף השבוע. ישראל דורגה במקום ה-57.

ענף הנסיעות והתיירות, קובע הדו"ח, שגשג מאז פורסם הדו"ח הקודם של הפורום בשנת 2017. תרומתם של 1.4 מיליארד תיירים (ב-2018) לתמ"ג העולמי עומדת על 10% ולדעת מחברי הדו"ח היא צפויה לעלות בכ-50% בעשור הבא. אך יש בדו"ח גם סימן אזהרה: השקעה בתשתיות ידידותיות לתיירות – כבישים, נמלים, שדות תעופה ובתי מלון – צמחה רק ב-1.4%.

המדד נותן ציון לכל המדינות על סמך מספר גורמים שמשפיעים על התייר הפוטנציאלי ובהם זמינות הטיסות למדינה, התמורה לכסף, נכסי טבע ותרבות  והביטחון שהמדינה מעניקה למבקריה.

בבחינה של התחרותיות בתחום מחירי התיירות מצאו כותבי הדוח שישראל אינה מצטיינת בתחום זה. ישראל דורגה במקום ה-139 מבין 140 המדינות.

 

פריס, צרפת. צילום: 123rf

 

את החמישייה השנייה מובילה בריטניה ואחרי מדורגות אוסטרליה, איטליה, קנדה ושוויץ. המדינה שדורגה בקצה האחר של הטבלה, במקום ה-140, היא תימן. לפניה בדירוג מצויות צ'אד, ליבריה, בורונדי והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

ספרד ממוקמת במקום הראשון זו הפעם השלישית ברציפות בשל צרוף של נימוקים. אמנם ספרד לא קיבלה ציון גבוה במיוחד עבור תמורה לכסף – קזחסטן זכתה במקום הראשון בהיבט זה – אבל המדינה דורגה גבוה בתחומי הבטיחות והביטחון, בתשתיות התיירות ובאטרקציות שהיא מציעה לתייר.

לספרד נכסי טבע ותרבות, החל למן החופים של מיורקה וטנריף עבור בכנסיית לה סגרדה-פמיליה של גאודי בברצלונה, הארמון המלכותי ומוזיאון פרדו במדריד וכלה באוצרות האנדלוסיים ובראשם אלהמברה בגרנדה. ספרד השקיעה גם מיליוני אירו בעשור האחרון בכבישים, במסילות ברזל ובנמלי תעופה.

 

לה סגרדה-פמיליה, ברצלונה. צילום: 123rf

 

לעומת יכולתה של ספרד לשמר את הצלחתה, יש מדינות ששגשוגו של ענף התיירות פגע בדירוגן. "הבעיה היא שבכל מקום שאליו מגיעים רבבות תיירים, נוצרים קשיים", נאמר בדו"ח, שמביא לדוגמה את "החוף" בתאילנד, שזכה לפופולריות בזכות הסרט בכיכובו של ליאונרדו די-קפריו. החוף נסגר ללא הגבלת זמן בשל הנזק האקולוגי שנגרם בשל ריבוי המבקרים.

הדו"ח מציין גם את ונציה ואת ברצלונה שהוצפו בתיירים. המלצתם של מחברי הדו"ח היא לעודד את התיירים להגיע בשעות מחוץ לשיא ואף לחייב את המבקרים בתשלום עבור הביקור בעיר. הדו"ח ממליץ  לרשויות המקומיות להתייעץ עם התושבים בנוגע להחלטות הקשורות לתיירות. הדו"ח מציע להשקיע בתשתיות שדואגות במקביל למתן מענה לצרכי התושבים והתיירים כאחד.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה