שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter

עבר בקריאה שניה ושלישית: חברות התעופה יעבירו את פרטי הנוסעים טרם עלייתם לטיסה

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה לקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק הכניסה לישראל: הצעת החוק קובעת כי האחראי על כלי ההסעה העתיד להגיע לישראל או לצאת ממנה יעביר לרשות האוכלוסין וההגירה את הפרטים המופיעים במסמכי הנסיעה של הנוסעים ובכללם העובדים בו
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
רשות האוכלוסין וההגירה
ביקורת דרכונים בנתב"ג. צילום: shutterstock

חברות תעופה יעבירו פרטי נוסע לרשות האוכלוסין וההגירה טרם עליית הנוסע לטיסה, לצורך ייעול תהליכי ביקורת הגבולות. 

מנתונים שהוגשו לוועדה עלה כי מתחילת השנה נרשמו 6,167 סירובי כניסה של זרים לישראל, 5,206 כניסות סורבו מהסיבה של מניעת הגירה בלתי חוקית ו-961 כניסות סורבו משיקולי בטחון הציבור או שלום הציבור.

ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ וליד טאהא אישרה לקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק הכניסה לישראל. הצעת החוק קובעת כי האחראי על כלי ההסעה העתיד להגיע לישראל או לצאת ממנה יעביר לרשות האוכלוסין וההגירה את הפרטים המופיעים במסמכי הנסיעה של הנוסעים ובכללם העובדים בו.

במידה ובבדיקות המקדימות יימצא כי אדם אינו מורשה להיכנס לישראל או לצאת ממנה, קצין ביקורת הגבולות יהיה רשאי להעביר על כך הודעה לאחראי על כלי ההסעה ובהינתן ההודעה יהיה על האחראי להימנע מלהוביל את הנוסע לישראל או ממנה. מטרת הצעת החוק לייעל תהליכי ביקורת הגבולות ולקבל פרטים של הנוסעים עוד לפני הגעת כלי ההסעה.

בעקבות הערות חברי הכנסת ונציגי החברה האזרחית להצעת החוק נקבע כי הסמכות של קצין ביקורת הגבולות להורות למוביל שלא להעלות לטיסה נוסע שלדעת ביקורת הגבולות לא רשאי להגיע לישראל, תוגבל לגבי כניסתו לישראל של אזרח ישראלי או של תושב, כמשמעותו בחוק מרשם האוכלוסין או של בעל רישיון לישיבת ביקור המאפשר לו לעבוד בישראל זמנית בשכר, שהוא בעל אשרת חוזר.

בנוסף, הוגבל השימוש במידע ונקבע כי המידע ישמר ברשות האוכלוסין לתקופה שלא תעלה על 45 ימים ויימחק לאחר מכן מכל מקום בו נשמר. ההצעה קובעת כי ניתן לשמור מידע רק לגבי אדם מסוים אם המידע משמש לצורך חקירת עבירה, מניעתה או סיכולה ובלבד שהמידע חיוני לצורך ביצוע התפקיד. רשות האוכלוסין התחייבה כי בעת קבלת הודעה על סירוב הכניסה יינתן למסורב המידע בדבר דרכי ההתקשרות עם בית הדין לעררים, לשם הגשת ערר בעניין.

״יותר מ-70 מדינות מחייבות את חברות התעופה להעביר את הנתונים לפני העלייה למטוס״

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "במישור הבין־לאומי התקבלו בשנים האחרונות כמה החלטות במועצת הביטחון של האו"ם ולפיהן על המדינות החברות באו"ם להקים מערכות נתונים API – מערכות המכילות את הנתונים המופיעים בדרכון או במסמך הנסיעה של הנוסע, לרבות שם הנוסע, אזרחות, סוג מסמך הנסיעה, מספרו ותוקפו, וכן נתונים לגבי חברת התעופה ומספר הטיסה שבה הוא מגיע".

״בהחלטות אלה אף נקראו המדינות החברות לדרוש מחברות התעופה הפועלות בשטחן להקדים ולספק נתוני API לרשויות הלאומיות המתאימות. לפי אתר האינטרנט של ארגון חברות התעופה הבין־לאומיות – IATA ,יותר מ־70 מדינות מחייבות את חברות התעופה להעביר אליהן נתוני API ועוד מדינות מתכננות להטיל חובה כזו".

בין ינואר 2017 ל-31 במאי 2022 היחס הגבוה ביותר בין מספר סירובי הכניסות לבין מספר הזרים שנכנסו היו בקרב בעלי אזרחות גיאורגית. באותה התקופה, רוב מוחלט של סירובי הכניסה לישראל היו מהסיבה של מניעת הגירה בלתי חוקית. יוצאי הדופן מהבחינה הזאת היו סירובי כניסות של זרים אזרחי בריטניה וצרפת שרובם היו בשל בטחון הציבור/הסדר הציבורי.  גם בקרב מסורבי הכניסה שהם אזרחי ארצות הברית וגרמניה סיבה זו מהווה מעל שליש מהמקרים. במסמך מצוין כי יש להניח כי בשנים 2020 ו-2021 הסיבה המרכזית לסירובי הכניסה הגבוהים בשל בטחון הציבור/הסדר הציבורי היו בגלל הגבלות הקורונה הנכללות תחת קטגורית סירוב זו. 

רוצים לדעת כל מה שחם בתיירות ותעופה?

הצטרפו לניוזלטר ותקבלו את החדשות והעדכונים של עולם התיירות והתעופה לתיבת המייל

השאירו תגובה לפוסט

9 תגובות

 1. למה מי שאסור לו לטוס למדינה בעולם או לצאת מימנה צריך לשלם טיסה להגיע ליעד ולא להיכנס.עדיף שיבדק לפני עלייה למטוס בכלל .הגיע הזמן

 2. איפו הסיעף שמרשה סירוב כניסה ויציאה בשל המחלות?
  איפו הסעיף אשר דורש למסור גם נתוני כרטיס אשראי?
  החוק מתאים מאוד לעקוך אחרי כל הנחיות דרקוניות בשל כל סיבה שהיא

 3. מעניין למה צריך את החוק הזה. אם הוא לא נועד לשפר את המהירות ואת הטיסה. החוק לא מעניין אלה רק את כל אלה שרוצים להכניס לכאן עובדים זרים או כאלה שנאסר עליהם . כמו תומכי טרור

 4. יופי, למה פוטין צריך לדעת שאני טסתי לאיטליה? יש פה עבירה על חוקי שמירת הפרטיות שבישראל לממשל לא איכפת אבל באיחוד האירופאי זה נושא בעל חשיבות גבוהה לאזרחי מדינות אירופה.

 5. מעולה ככה נמנע כמיסה של יהודונים שמאלנים שרוצים לחזור לכרסם בצביון הארץ חוסנה ובטחונה
  "שמאלני זה לא יהודי"

 6. צודקת!! במדינה שאני גרה זה כבר כך 5 שנים.הבעייה עם מדינת ישראל שהיא מסרבת לטפל בבקשות לפני שקונים כרטיסים וזה אידיוטי לחלוטין כי גם ככה הפסדנו כסף:-)

 7. במדינה שאני גרה בחול וטסה עם חברת נורבגיה זה כבר נגיש אבל הבעייה עם מדינת ישראל שהיא מסרבת לטפל בבקשות לפני שקונים כרטיסים וזה אידיוטי לחלוטין כי גם ככה הפסדנו כסף:-

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.