עובד זר מהפיליפינים יעלה למלונאים כ-11 אלף שקל לחודש

בהתאחדות המלונות עושים מאמצים מול הרשויות להביא את 1000 העובדים הראשונים מהפיליפינים כבר בחודש הבא, לפני חג הפסח. מי שמרכז את הנושא הוא יואב בכר, סמנכ"ל משאבי אנוש בהתאחדות המלונות

צילום: shutterstock

 

העובדים הזרים מהפיליפינים שאמורים להגיע בקרוב לענף המלונאות ולעזור עם מצוקת העובדים הענקית שיש, אמורים לעלות לא מעט למלונאים.

מי שחושב שעובדים זרים הם כוח עבודה יותר זול מהעובדים הישראלים, אז מסתבר שטעה, ומסתבר שבשל המחסור החמור בכוח האדם בענף, המלונאים מוכנים להוציא לא מעט כסף עבור אותם עובדים זרים.

בממוצע כל עובד זר אמור לעלות כ-11,000 שקל לחודש עבודה.  

חישוב שכר העבודה של עובד זר עומד על כ-60 שקל לשעה. על עובד זר יש בענף המלונאות היטל של כ-20% מהשכר, לעומת שאר מגזרי התעשייה בה משלמים כ-15%, בענף החקלאות אגב ההיטל מגיע ל-אפס אחוז.

המלונאים מנסים להיאבק בגובה ההיטל, ומבקשים שהמדינה תפחית את גובה ההיטל שמכביד משמעותית על ההוצאות השכר הגבוהות.

גובה ההיטל הנו 20% מסך ההכנסה המשולמת על ידי המעסיק לעובד הזר. המעסיק צריך לשלם את ההיטל לרשות המסים יחד עם מס ההכנסה שניכה מהעובדים שלו, והחוק אוסר על המעסיק, קרי המלונאים לנכות את ההיטל מההכנסה של אותו עובד זר, במישרין או בעקיפין.

בנוסף, ישנו היטל של כ-11,000 שקל אשרת עבודה לשנה, סכום של כמעט 1,000 שקל בממוצע לחודש עבור עבור כל עובד זר.

כמו כן, המלונאים אמורים לספק לעובדים הזרים גם מגורים, כלכלה, הוצאות טיסה ועוד. 

וכך בסופו של דבר, מחישוב של 182 שעות חודשיות וההוצאות הנלוות, העלות של כל עובד זר ליום עבודה למשך שנה מוערכת כ-132 אלף שקל לעובד, לא כולל טיסות וכו'.

העלות השנתית שכר של כ-1,000 העובדים הזרים שאמורים לנחות בישראל, אמורה להסתכם בכ-132 מיליון שקל.

בהסכם בין המדינות, הושם דגש שהעובדים הזרים שיגיעו לישראל, יהיו בוגרי בית ספר ודוברי אנגלית. לאור העובדה שהממשלה כבר אישרה את הגעת העובדים לישראל, אזי לאחר שיקלטו 1,000 העובדים הראשונים, אם יהיה צורך יגיעו 1,000 עובדים זרים-מהלך שלא יצטרך לעבור אישור נוסף.

 

צילום: Shutterstock

 

חלוקת 1,000 העובדים למלונות, תיקבע ראשית לפי מפתח חדרים, כלומר לפי סך חדרי המלון בכל אזור, כאשר העדיפות תינתן קודם כל לים המלח, לאחר מכן ת"א, ואזור הצפון. לים המלח יש 17% בקריטריונים, לאזור ת"א 14%.

בית מלון בעל דירוג רשמי של בתי המלון מטעם משרד התיירות, יקבל עדיפות לקליטת עובדים כ- 20%.  כזכור, שר התיירות יריב לוין, אשר הצהיר בעבר, כי מלון שלא ידורג לא יוכל לקבל עובדים זרים, הבין כי בסופו של דבר כי יצטרך להתגמש בנושא וכך שבסופו של דבר, הדירוג אומנם נותן למלונות עדיפות, אך לא בלעדית.

מי שמוביל את נושא ריכוז העובדים הזרים מטעם התאחדות המלונות, זהו, יואב בכר, סמנכ"ל משאבי אנוש בהתאחדות, שפועל מול רשות ההגירה, והרשויות בפיליפינים כדי להוציא לפועל במהירות את המהלך של הגעת העובדים לישראל.

בהתאחדות המלונות עושים מאמצים עילאיים על מנת שהעובדים הזרים יגיעו לישראל כבר בחודש מרץ, ויקלטו במלונות עוד לפני חג הפסח.