שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
קטעים מהספר "בוקר ראשון באירופה". רשמי מסע בפרוזה ובתמונות מאתרים שמחוץ למפת התיירות. הסופרת תלמה אדמון ביקרה בעשר ארצות ובכולן הגיעה אל מקומות שבהם מיטיבים לשמוע את הטבע, את האדם היחיד, את לחישות העבר
הגשר Storebaeltsbroen. צילום: תלמה אדמון
הגשר Storebaeltsbroen. צילום: תלמה אדמון

Storebaeltsbroen – גשר החגורה הגדול בין האי זילנד לאי פונן, דנמרק.

כל הדרך מקופנהגן הערפל שט סביבנו, אבל עדיין ראינו עצים חולפים כהים בשולי הכביש וקצה של שדה חרוש. פה ושם הבליח שלט שאותיותיו שטו בענן. אבל אחרי העיירה קוֹרסוּר עלינו אל “גשר החגורה הגדול” המחבר בין האיים זילנד ופונן שבדנמרק וחשנו כממריאים אל החלל. הערפל הרך עטף ונשא אותנו, הכביש העפיל אל מרום הגשר התלוי והים נעלם הרחק מתחתינו. נדמה היה שהמכונית איבדה את משקלה והרי היא דואה בלימבו.

כשהגענו לאי סְפְּרוֹגוּ, שבאמצע “החגורה”, רפה הערפל, נראה משטח עשב ירוק, והים החיוור הסתמן מאחוריו באדוות קצף זעירות. כשחזרנו כעבור ימים אחדים התאמצתי לצלם את האי תוך נסיעה מהירה על החלק המערבי, המישורי, של הגשר. נראו על האי מבנים נחמדים על גבעה, מוקפים צמחייה ירוקה, מגדלור, ומאחוריו – שני העמודים העצומים של הגשר המזרחי התלוי. על החול שלמרגלות הגבעה התקבצו עשרות שחפים ומינים אחרים של עופות מים. עכשיו זאת שמורת טבע. בין 1921 ל-1966 התגוררו באי אמהות לא נשואות ועוד נשים שהחברה דחתה. המעבורת ודאי החזירה אותן לחיק החברה בסוף שנות הששים, כשרוחות ליברליות ופמיניסטיות נשבו מן הצפון.

מנהרת רכבת ומסילה נחנכו ב-1997. הכביש שעל הגשר המקשר בין קורסור בזילנד לנִיבּוֹרג שבפונן נחנך בקיץ 98′. אגרת הנסיעה על הגשר בכיוון אחד עולה 33 אירו למכונית פרטית בגודל בינוני. גובה כל אחד משני עמודי הגשר התלוי הוא 254 מ’. אורכו יותר מ-6 ק”מ וגובה הכביש עצמו 64 מ’. אל הגובה הזה דאינו בבואנו לכאן. אבל עכשיו היה היום בהיר, אם כי לא רגוע. בשמיים נראו עננות לבנות שטוחות, ובשעת הצילום נשבה בחוץ רוח חזקה שביקשה לחטוף את המצלמה מידי.

הספר יצא לאור ב-‘זמורה ביתן’

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר, בלינקדאין, באפליקציה וב-google.news

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה