שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

פרופ' גרוטו: הגבלות הכניסה לישראל חסרות תועלת וההכרזה על מדינות אדומות בלתי סבירה בעליל

בחוות דעת שהוגשה בעתירת משרדי הנסיעות נגד המדינה קובע גרוטו: "ההגבלות על הכניסה לישראל ועל היציאה ממנה אינן כלי יעיל לצורך המאבק בהתפשטות נגיף קורונה. קיימת הסכמה בינל׳ גורפת כי מגבלות תנועה אינן יעילות לבלימת התפשטות של נגיף הקורונה והווריאנטים השונים שלו״. בג״צ חייב את המדינה להגיש תגובה מקדמית לעתירה עד יום חמישי הקרוב
צילום: 123rf
צילום: 123rf

פרופ׳ איתמר גרוטו בחוות דעת לבג״ץ שהגישו הבוקר (שני) התאחדות משרדי הנסיעות ועמותת מורשת דרך קובע כי, הגבלות הכניסה לישראל חסרות תועלת וההכרזה על מדינות אדומות בלתי סבירה בעליל.

פרופ׳ גרוטו, לשעבר המשנה למנכ״ל משרד הבריאות ומומחה בינלאומי לענייני קורונה, קובע היום בחוות דעת, המצורפת לעתירה אשר הוגשה היום לבג״ץ, כי ההגבלות על הכניסה לישראל ועל היציאה ממנה אינן כלי יעיל לצורך המאבק בהתפשטות נגיף קורונה, ודאי בכל הנוגע למחוסנים.

העתירה הוגשה נגד ראש הממשלה נפתלי בנט, שר התיירות, יואל רזבוזוב, שר האוצר, אביגדור ליברמן, שר הבריאות, ניצן הורביץ, ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש.

את העתירה הגישו עורכי הדין אסף פריאל, יובל בשן ונדב פיינמן ממשרד תדמור לוי ושות׳, בשם משרדי נסיעות ומורי הדרך בישראל. התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל מאגדת מאות משרדי נסיעות ומארגני תיירות וכן אלפי סוכני נסיעות. בעמותת מורשת דרך חברים כ-1,500 מורי דרך מוסמכים בישראל העוסקים בתיירות נכנסת.

העתירה הוגשה נגד הפיכתן של מדינות רבות, בהן ארה"ב, בריטניה, איחוד האמירויות ומדינות אירופיות ואחרות, למדינות אדומות; נגד האיסור הגורף על כניסת תיירים מחוסנים ומחלימים לישראל; וכנגד הטלת חובת הבידוד על מחוסנים השבים לארץ.

משרדי הנסיעות ומורי הדרך מתארים בעתירה כיצד ממיטה מדיניות הממשלה אסון כלכלי חסר תקדים על ענף התיירות ועל ענף התעופה – אסון כלכלי שאינו מחויב המציאות, אלא כזה שנובע ממדיניות ממשלה כושלת ומהגבלות ייחודיות לישראל, שהן גם קיצוניות, גם לא מבוססות, וגם חסרות תועלת.

פרופ׳ גרוטו קובע בחוות דעתו, כי "קיימת הסכמה בינלאומית גורפת כי מגבלות תנועה אינן יעילות לבלימת התפשטות של נגיף הקורונה והווריאנטים השונים שלו. לראייה, מדינות אחרות בעולם לא נקטו צעדים חדשים של הגבלת תנועה, וגם אלו שכן נקטו בצעדים מסוימים, חזרו בהן לאחר זמן קצר."

פרופ׳ גרוטו קובע כי האומיקרון כבר התפשט בישראל, ואין שום הצדקה לקביעתו של איסור מוחלט על יציאה מישראל של מחוסנים או מחלימים על בסיס קריטריונים, שעניינם שיעורים זניחים של מאומתים לאומיקרון. הוא מראה כי שיעור התפשטות האומיקרון במדינות אדומות, נמוך בחלק מהמקרים משיעור ההתפשטות הנוכחי שלו בישראל, ואף מוסיף כי הקריטריונים לקביעת מדינות ״אדומות״ הם בלתי סבירים בעליל.

עמדתו של פרופ׳ גרוטו נתמכת בעמדת ארגון הבריאות העולמי, ומומחים אחרים מישראל ומהעולם. הוא מוסיף ומסביר כי "התחלואה הנגרמת כתוצאה מהדבקה בנגיף האומיקרון היא קלה בהרבה מזו שנגרמה על ידי וריאנטים אחרים, כגון וריאנט הדלתא. שיעורי התמותה בכל המדינות בהן וריאנט זה החל להתפשט נותרו נמוכים למרות עליה משמעותית בתחלואה."

בנתיים, בג״צ קבע כי המדינה תגיש את תגובה המקדמית לעתירה, עד יום חמישי הקרוב ה-23.12.21, בשעה 15:00. 

 

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

13 תגובות

  1. שמישהו יסביר להם שאנחנו מדינת פייזר ולפי החוזה המושחר המדינה חייבת להיות סגורה ככל האפשר כדי לבדוק את תוצאות הניסוי על הנבדקים (קרי תושבי ישראל בלבד) וגם בגצ משתף פעולה כך שכל העתירות חסרות סיכוי

 1. יופי שהוגשה עתירה ואני מקווה שבית המשפט יתמוך. הגענו למצב אומלל בארץ שאין כמוהו בעולם. כל הכבוד לכל המעורבים המשיכו כך להלחם למען הענף!

 2. הדבר העיקרי שיעזור הוא, להשבית את המדינה! הפגנות מטורפות בכל הארץ, ובעיקר בתל אביב, וגם מול ביתו של יאיר לפיד. לפיד ראש הממשלה בפועל ושום דבר לא עובר ללא אישורו. ראינו כבר איך שבקניונים לפיד לא אישר, ובנט חזר עם הזנב בין הרגליים.

 3. בעתירה היתה צריכה ליהיות כלולה גם המטורללת וההסטרית שמנהלת הכל. לא יתכן שפקידה ממשלתית מנהלת לנו את החיים וממיתה אסון על ענף התיירות והתעופה. בנוסף יש לתבוע אותה תביעה אישית על ההפסדים בדלתא ועכשיו גם באומיקרון. כשהיא תיהיה עסוקה בתביעות משפטיות היא תוכל להניח לשני הענפים החבוטים האלה.

  1. מדינת טרללה, חצי מהאוכלוסיה חיים בעוני והיתר בסגר.
   ממשלה מטורללת אין מגבלות מטורפות כאלה בשום מדינה נורמלית. הממשלה ושריה צריכים לשבת בסגר

 4. שוב, כמו ביולי, איחרתם בחודש בהגשת הבגצ
  עד שזה יגיע לדיון – עוד חודש
  והנה הלכו להם חודשיים
  בדיוק כמו ביולי
  חבל

 5. לא יעזור כלום. בניגוד לעתירה הקודמת שהוגשה באוגוסט, אין להם איך להוכיח שהמדינות האדומות מסוכנות פחות מישראל, ולכן בגצ יעדיף לא להתערב.

 6. שיבטלו גם את חובת הבדיקות הגורפת שכוללת גם מחוסנים שנכנסים לישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בתיירות ותעופה?

הצטרפו לניוזלטר ותקבלו את החדשות והעדכונים של עולם התיירות והתעופה לתיבת המייל

פרסומים נוספים מאותה קטגוריה

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.