צרפת מתכוננת לכאוס: שביתה מקיפה תחל ביום חמישי

ממשלת צרפת מנסה לצמצם את נזקי השביתה, שתקיף את עובדי התחבורה והתעופה, החינוך, המשטרה, המשפט והשירותים הציבוריים, המוחים נגד התוכנית לשנות את תנאי הפרישה ולקצץ את הפנסיות, ומאיימים לשבות בלא הגבלת זמן

פריס. צילום: Shutterstock

בימים האחרונים מתקיימים דיונים ממשלתיים בצרפת על מנת לצמצם את נזקי השביתה המקיפה ביום חמישי הקרוב, ה-5 בדצמבר. עפ"י דיווח של אתר החדשות הצרפתי, RFI, ביום שישי וגם אתמול, ביום ראשון, יום השבתון, קיימה ממשלת צרפת, בראשות ראש הממשלה, אדוארד פיליפ, ישיבות מיוחדות לגיבוש ולתיאום אסטרטגיה נגד השביתה המתוכננת, שעלולה להימשך גם מעבר ליום חמישי.

כידוע, נשיא צרפת, עמנואל מקרון, החליט על קיצוץ תקציב משמעותי, הכולל, בין השאר, שינוי תנאי הפרישה לגמלאות וכן קיצוץ בפנסיה של הגמלאים. צעדים אלה נתקלים בגל עצום של מחאות והפגנות מצד עובדי הציבור, שיגיעו לשיא בשביתה המקיפה ביום חמישי הקרוב.

השביתה אמורה לשבש את מערכת התחבורה, כולל התעופה, את מערכת החינוך, את מערכת המשפט והמשטרה ואת השירותים הציבוריים. בשביתה ישתתפו: נהגי הרכבות והאוטובוסים, טייסי אייר פראנס, פקחי התעופה, עובדי אספקת החשמל, נהגי משאיות, עובדי בתי הזיקוק, מורים, סטודנטים, שוטרים, עורכי דין, שופטים ועובדי הניקיון הציבורי, וכולם מאיימים להמשיך לשבות גם מעבר ליום חמישי.

כריסטוף קסטאנר, שר הפנים, מודה שהשביתה תהיה קשה ותשבש את מהלך החיים התקין, במיוחד בתחום התחבורה, אך מדגיש: "זאת לא אומרת שאנחנו ניסוג. השינויים יופעלו, כיוון שהם הכרחיים", ואילו ג'ראלד דרמאנן, שר הכלכלה, אמר בריאיון לעיתונות: "מדוע המדינה צריכה להמשיך לבזבז 8 מיליארד אירו מדי שנה על הסכמי פרישה ייחודיים? אנחנו לא נירתע. הרפורמה תצא לדרך".

נושאים שמוזכרים בידיעה