קתאי פסיפיק: בתום השבוע הסוער המנכ"ל התפטר

בהונג קונג ובענף התעופה הבינלאומית המומים מהתפטרותו של רופרט הוג, שהעלה את החברה על דרך המלך והפך אותה לרווחית לאחר שנתיים של הפסדים. "סין שלחה מסר ברור להונג קונג ולקתאי פסיפיק", מציינים אנליסטים

קתאי פסיפיקצילום: Shutterstock

חברת התעופה של הונג קונג הודיעה היום על התפטרותו של המנכ"ל, רופרט הוג, בתום השבוע הסוער, בו נאלצה החברה לבטל בימים שני ושלישי 272 טיסות עקב ההפגנות ההמוניות בנמל התעופה, ואף ספגה גינויים מצד שלטונות סין, בגלל שחלק מעובדיה השתתפו או תמכו בהפגנות המחאה.

עפ"י ה'דיילי מייל' הבריטי, המנתח את ההתפתחויות בהונג קונג ובקתאי פסיפיק, במשך השבועיים האחרונים חלק מ-27,000 עובדי חברת התעופה לקחו חלק, או הביעו תמיכה, בהפגנות המחאה, וגם איגוד העובדים המייצג את דיילי קתאי עודד את העובדים להפגין.

התגובה הסינית הייתה מהירה וחריפה ואמצעי התקשורת הרשמיים פרסמו שורה של גינויים להנהלת קתאי פסיפיק, שלא עשתה די כדי לרסן את עובדיה. יתר על כן, רשות התעופה דרשה מהנהלת החברה למנוע מהעובדים המפגינים להשתתף בטיסות לסין ובמרחב האווירי של סין.

קתאי פסיפיק נחפזה לפטר 4 עובדים, שהשתתפו בהפגנות, כולל שני טייסים, הסכימה לתקנות החדשות ואף פרסמה הצהרות תמיכה בממשלת הונג קונג.

עם זאת, נראה כי המנכ"ל הוג לא היה שלם עם מהלכים אלה, והחליט להתפטר, למרות האשראי הרב, לו זכה בהונג קונג ובענף התעופה הבינלאומית, בזכות הניהול היעיל של קתאי פסיפיק, שהפכה לחברה רווחית אחרי שנתיים של הפסדים.

בהודעה לבורסה בהונג קונג היום ציינה החברה כי הוג התפטר "מתוך אחריות כמנהיג החברה לאירועים האחרונים. מועצת המנהלים של החברה מאמינה, כי זה הזמן הנכון למנהיגות חדשה, שתוביל את החברה קדימה".

נוסף להוג התפטר גם פול לו, המנהל המסחרי הראשי של החברה, ומועצת המנהלים מינתה את אוגוסט טאנג, מנהל ותיק בתאגיד קבוצת Swire, מחזיקת המניות העיקרית של קתאי פסיפיק, למנכ"ל החדש של החברה.

אנליסטים בענף התעופה העולמית היו המומים מההתפטרות של הוג, הזוכה לכבוד והערכה רבה בענף, והעלה את קתאי פסיפיק על דרך המלך בתוכנית התייעלות תלת-שנתית, שכבר החלה לתת את אותותיה, כשהחברה הכריזה החודש על רווח של 172.23 מיליון דולר במחצית הראשונה של השנה, רווח גבוה בהרבה מהציפיות ומהווה מהפך דרמטי לאחר ההפסדים בשנתיים האחרונות.

עם זאת, הגינויים הסיניים, כולל הקריאות בעיתונות ובמדיה החברתית להחרים את קתאי פסיפיק, למעשה אילצו את הוג להתפטר.

"קתאי היא רק ההתחלה", מציינים האנליסטים. "סין שלחה מסר ברור להונג קונג, לקתאי פסיפיק ולחברות נוספות בהונג קונג, שאותו דבר יכול לקרות גם להן".

נושאים שמוזכרים בידיעה