רצים על פלסטיק

כל מי שהשתתף או צפה בתחרויות ריצה גדולות, מכיר את המחזה של אינספור כוסות ובקבוקי פלסטיק מתגלגלים בצידי המסלול - בזבוז ונזק סביבתי עצום. כיצד מארגני המרתונים הגדולים בחו"ל נלחמים בתופעה? ומה קורה כאן אצלנו?

רצים על פלסטיק. צילום: 123rf

אין חולק שמים לשתייה חיוניים לרצים ולעוסקים בספורט. כפועל יוצא של זה: מאות אלפי כוסות ובקבוקים שנערמים על הרצפה בכל מרוץ – בזבוז ונזק סביבתי עצום. אבל, בכמה אירועי ספורט בעולם כבר השכילו להבין שזה לא חייב להתנהל דווקא כך, והרימו את הכפפה (מהסוג המתכלה כמובן) בדרך לצמצום הנזק האקולוגי.

במרתון לונדון שהתקיים באפריל השנה (2019), למשל, מצאו פתרון יצירתי. את כוסות השתייה החליפו קפסולות אכילות מלאות במשקה אנרגיה שחולקו למשתתפים. הקפסולות מחברת Ooho עשויות מאצות חומות, והממציאים שלהן מבטיחים שמדובר במשאב מתחדש, ושהקפסולות עצמן מתכלות לחלוטין אחרי שישה שבועות.

אבל גם אם אין לכם אצות בהישג יד, יש דרכים פשוטות יותר להילחם בפלסטיק שמציף את הרחובות. קודם כל, כוסות מנייר ממוחזר ועדיף כאלו עם שוליים רחבים ונוחים ללגימה, דוגמת אלו שחולקו במרתונים של ברלין וניו יורק. בקנדה למשל כבר עברו לכוסות מסיבי תירס, ויש מרתונים בעולם ששם אפילו המדליות מחומרים ממוחזרים.

 

צילום: 123rf

 

בעולם הולכת וצוברת תנופה תנועה שמכונה: »Cup-Free» (ללא כוסות)

שבהם מקבלים הרצים בקבוקים רב-פעמיים או מתבקשים להביא עימם בקבוק אישי מהבית. כמו למשל, במרתונים ההמוניים של הונג קונג ולוס אנג'לס.

אצלנו עוד יש הרבה עבודה בתחום. במרתונים כחול-לבן נותנות החסות הגדולות הן פעמים רבות חברות המים המינרליים, בתמורה לפרסום וחשיפה. אבל, עצה קטנה ממני, אם כבר קיבלתם בקבוק מים מפלסטיק תבקשו אותו עם הפקק. בדרך כלל כדי להקל על הרצים מחלקים להם בקבוק פתוח, הם שותים שני שלוקים ומשליכים אותו הצידה עד התחנה הבאה. בקבוק סגור תוכלו לשאת איתכם ולשתות גם בין התחנות.

בזכות חוק הפיקדון, הבקבוקים שמושלכים במרוצים לא מגיעים בדרך כלל לפח האשפה, אלא נאספים, בין אם בידי עובדי התברואה, או אפילו בידי אנשים פרטיים שחפצים בכספי הפיקדון. חצי צרה כמו שאומרים אצלנו, אבל נקווה שבעתיד הקרוב גם בישראל יעברו לפתרונות ידידותיים יותר לסביבה.

ועוד מילה על הג'לים ותוספי האנרגיה שהרצים לוקחים במהלך תחרות ארוכה. רובנו, בואו נודה על האמת, משליכים את העטיפות הדביקות לשולי המסלול. אולי לא ידעתם אבל אלו עשויות לרוב מחומר בלתי מתכלה (אלומיניום מצופה פוליאתילן) ומאוד לא ידידותי לסביבה. והנה קיבלנו לא רק מפגע סביבתי מלוכלך ומכוער, אלא גם כזה שהוא כאן כדי להישאר הרבה אחרינו.

 

נושאים שמוזכרים בידיעה