"317,000 ישראלים ביקרו באוקראינה בשנה שעברה והשנה יהיו יותר"

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
בזמן ששר הפנים הישראלי, אריה דרעי, נועד עם מקבילו האוקראיני, שגריר אוקראינה בישראל, גנאדי נאדולנקו, מאמין: "הכל מסתדר. משרדי הפנים וההגירה של שתי המדינות עובדים על שיפור הליכי הכניסה". ומה אומר על הסוגייה שגריר ישראל באוקראינה?

 

כשהגיע גנאנדי נאדולנקו לכהן בתפקיד שגריר אוקראינה בישראל בשנת 2010, 30,000 ישראלים נסעו באותה שנה לבקר באוקראינה, ועדיין היו זקוקים לוויזה, (הסכם הביטול ההדדי נכנס לתוקף ב-2011) ואילו בשנת 2018 317,000 תיירים ישראלים נסעו לבקר באוקראינה. בהחלט צמיחה משמעותית. כדי לשמוע ממקור ראשון על הקשרים בין המדינות פנינו אל שגריר אוקראינה בישראל.

"מאז שזכינו בעצמאות, בשנת 1991, הקמנו את השגרירות שלנו בתל אביב, ואנחנו מטפלים בכל הנושאים בין המדינות: קשרים קונסולריים, פוליטיים, כלכליים, תרבותיים, תיירותיים", מכריז נאדולנקו בתחילת שיחתנו.

"הקשרים הטובים עם ישראל חשובים לנו מאוד", הוא משיב לשאלתנו ומספר כי בין שתי המדינות יש יותר מ-40 הסכמי שת"פ בתחומים שונים. "גם היחסים הפוליטיים בין שתי המדינות מצוינים. בינואר הנשיא הקודם שלנו ביקר כאן ונפגש עם ראש הממשלה ואנחנו מצפים לביקור גומלין ישראלי בקרוב".

נאדולנקו מתמקד בקשרי הכלכלה והמסחר. "ב-2010 קשרי המסחר הסתכמו ב-450 מיליון דולר ובשנה האחרונה הם עברו מיליארד דולר, ותוך שנתיים – שלוש אנחנו מצפים להכפלת הסכום", הוא מדגיש.

אנחנו מתעקשים על קשרי התיירות, ונאדולנקו מוסיף: "אוקראינה הפכה לאחד היעדים הפופולריים לתיירים הישראלים. 317,000 בשנה שעברה והשנה יהיו יותר. רובם באים לנופש וטיול וחלק גם לעסקים. כמו כן, בשנה שעברה הגיעו לאומן כ-30 אלף חסידים. ואל תשכח, כמעט 600,000 תושבים ממוצא אוקראיני חיים בישראל והקשרים האנושיים מועילים מאוד לתיירות, ובין ישראל לאוקראינה יש 54 טיסות שבועיות. ולא רק התיירות של הישראלים. בשנים האחרונות הכפלנו את התיירות הנכנסת ובשנה שעברה הגיעו לאוקראינה 14 מיליון תיירים זרים, ואנחנו אטרקטיביים וזולים יחסית לתיירים מכל רחבי אירופה".

קייב מוכרת ואהובה מאוד. מה לגבי יעדים אטרקטיביים נוספים?

"קייב, כמובן, פופולרית מאוד, חיים בה ישראלים רבים, במקומות רבים שומעים עברית, ויש אפילו מסעדות כשרות. אבל לא רק קייב. גם אודסה, לבוב, ויניצה  ודנייפרפטרובסק מושכות תיירים רבים, ואפשר לטוס ישירות לכל היעדים. לבוב היא עיר קוסמופוליטית ובשנים האחרונות הפכה לפופולרית מאוד בקרב תיירים מאירופה".

לאחרונה היו בעיות של ישראלים, שלא הורשו להיכנס לאוקראינה, אנחנו מזכירים לשגריר. "הכל מסתדר. משרדי הפנים וההגירה של שתי המדינות עובדים על שיפור הליכי הכניסה. נראה שכבר עתה הצטמצמו מאוד הבעיות, כולם מתאימים את עצמם לתקנות המחייבות, ובשלושת החודשים האחרונים אין כמעט תלונות"

 

יואל ליאון, שגריר ישראל באוקראינה: "הסכם הסחר החופשי תורם ליחסים הטובים בין המדינות"

שגריר ישראל באוקראינה. צילום: עדי אזולאי

בשגרירות ישראל בקייב פגשתי את יואל ליאון, שגריר ישראל באוקראינה, לראיון מיוחד, וכבר בתחילה כמו גם במשך הראיון כולו הדגיש ליאון את היחסים המצויינים בין ישראל ואוקראינה, וציין כי המדד החשוב ביותר הוא המדד הכלכלי ובמיוחד ״הסכם הסחר החופשי התורם ליחסים הטובים בין שתי המדינות״.

ההסכם בין המדינות מבטל את המכסים על חלק נכבד ממוצרי היבוא והיצוא. ישראל מייבאת מאוקראינה בעיקר תוצרת חקלאית: חיטה, תירס, חמניות, חומוס (מפתיע…) ועוד. 60% מהיצוא האוקראיני לישראל הוא תוצרת חקלאית, ואילו ישראל מייצאת לאוקראינה ידע ומכשור חקלאי בעיקר, כשהסחר בין המדינות חצה בשנה האחרונה את רף מיליארד הדולר.

הסכם הסחר החופשי עם אוקראינה תורם להוזלת יוקר המחיה בישראל, ולדברי השגריר ליאון, מאזן הסחר בין המדינות צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות.

ההסכם גם מוביל אנשי עסקים משתי המדינות לבחון פיתוח מגוון אפשרויות עסקיות, והשגריר מבשר כי "פתחנו מו"מ לפטור ממס גם על שירותים", כשהכוונה במיוחד לשירותי הייטק.

חברות סטארט אפ ישראליות מעדיפות להעסיק אנשי תוכנה אוקראינים, הידועים ברמת מיומנות ומקצועיות גבוהה, והנגישות בין המדינות מעולה עם 6 טיסות יומיות. כיום קרוב ל-20,000 אנשי מחשוב ומתכנתים אוקראינים עובדים למען חברות ישראליות, ומתוך הכישרון והאיכות, נראה שגם ההייטק האוקראיני צפוי להתפתח.

"קשרי המסחר והשירותים המקצועיים מגדילים מאד את נפח המבקרים משני הצדדים", אומר ליאון ומתייחס לבעיות, שהתעוררו לפני חודשים אחדים, וגרמו לרשויות ההגירה האוקראינים למנוע כניסה של ישראלים למדינה.

"יותר מ-300 אלף ישראלים הגיעו לאוקראינה בשנה האחרונה, כ-80 אלף צליינים לאומן, והשאר תיירים ואנשי עסקים. הפטור מאשרה בין המדינות הוא לתיירים בלבד. אנשי עסקים ישראלים לא תמיד מבינים, שהם צריכים אשרת עבודה. מי שמגיע לאוקראינה לעסקים, בעצם לעבודה, צריך לבדוק את הנושא עם השגרירות של אוקראינה בישראל. אחת הבעיות הגדולות בכניסת ישראלים לאוקראינה הם הביקורים שאינם לצורכי תיירות. צריך להיות ברור: אנשים שבאים לעשות עסקים, אינם נחשבים תיירים. שלטונות ההגירה באוקראינה עובדים לפי הספר ומתשאלים כל נוסע שמגיע למדינה".

לתיירים הישראלים המבקרים באוקראינה ממליץ השגריר ליאון: ״צריך להוכיח שיש לך 50 דולר ליום במזומן או באשראי, שיש לך אישור המפרט היכן אתה הולך לשהות, כיצד אתה נוסע ולאן. הכל צריך להיות מודפס באנגלית מראש ולא בעברית. צריך להראות גם אישור על הזמנת מלון או דירה משולם, להציג ביטוח רפואי וכרטיס טיסה הלוך וחזור. מי שיש לו את כל אלה והוא גם מחייך וסבלני אין לו בעיה״

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

  • flying sport 2020

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.