כל מה שקורה בתיירות ובתעופה

"מי שחושב שנעשתה בדרכונו פעולת חבלה יזומה, שיגיש תלונה"

"השחתת הדרכונים": לאור פוסטים שהתפרסמו בימים האחרונים דוחה רשות האוכלוסין וההגירה את הטענות כי מדובר בתופעה מכוונת. "לא קיימת הנחיה להשחית דרכונים של ישראלים או זרים ואוי לנו אם היתה כזאת. מדובר בעבירה פלילית, אין מגמה ואין הנחיה"

רשות האוכלוסין וההגירה- Population & Immigration Authority, מפרסמת הבוקר (שישי), תגובה לגבי ידיעות ופוסטים שהתפרסמו ברשת בימים האחרונים לגבי "תופעת השחתת הדרכונים".

דוברת הרשות מציינת בתגובה:

"ביום ראשון האחרון פרסם בחור צעיר פוסט המתאר את סיפורו האישי במעבר מסיני לישראל וציין שלדעתו קרה משהו עם דרכונו האישי. שככל הנראה עשו משהו לדרכון. לדעתו. הוא לא בטוח מה אבל העלה חשד. הפוסט צבר תאוצה, גרר תגובות של גולשים (+תמונות ) שמשוכנעים (חלקם ממש קובעים עובדה שישנה תופעה מכוונת-ללא כל בסיס) שהשחיתו את דרכונם ומספר התאוריות שהופצו במהלך השבוע הזה סביב הסיפור פשוט מפחיד! ועל כן ראוי להבהיר מספר נקודות חשובות- וקריטיות:

1. לא קיימת (ולא היתה קיימת) שום הנחיה להשחית דרכונים של ישראלים או זרים ואוי לנו אם היתה הנחיה כזאת. מדובר בעבירה פלילית! אין מגמה ואין הנחיה .
2. אף עובד של הרשות אינו מקבל בונוס על כל דרכון שמונפק. אנחנו עובדי מדינה והטיעון הזה מגוחך. אם זה היה כך, ככל הנראה כולנו היינו עשירים-ואנחנו רחוקים משם.
3. במעבר הגבול קיימות עמדות ביקורת גבולות מאוישות ועמדות עצמיות. כולן מוגדרות עמדות ביקורת גבולות.
4. תפקידו של בקר גבול, על פי חוק, הוא בין היתר גם לבדוק את הדרכון וגם את תקינותו. אם בקר גבול לא יעיר על פגם בדרכון- הוא מועל בתפקידו. ישנם פגמים שניתן רק להעיר עליהם ולהשאיר לשיקול דעת הנוסע וישנם פגמים שלא מאפשרים מעבר כלל.
5. מספר הישראלים שהתלוננו/ תבעו/פנו לרשות עקב כך שבקר הגבול לא העיר על פגם בדרכון בעת המעבר ובחו״ל ספגו עיכובים/הערות/סירובי כניסה הוא כל כך גבוה שלא ניתן לספור.
6. מדינות שונות בעולם מתייחסות בצורות מגוונות לדרכונים פגומים. בחלקן רק מעירים, בחלקן מעכבים ובחלקן אף עוצרים. מי שמספיק אמיץ להסתכן-זכותו.
7. בקרי הגבול עובדים קשה! באמת קשה. סביב השעון, בכל יום ובכל שעה, רובם בעלי משפחות והם לא זוכים לכבוד ממרבית הנוסעים. אותו כבוד שבהחלט תתנו כמה שעות אח״כ לבקר גבול זר בשדה תעופה איפשהו בעולם (שהוא בטח לא יותר נחמד-מניסיון רב של נסיעות בעולם).
8. מוזמנים לכתוב פוסטים ותגובות זועמים, כועסים, עם תמונות ובלי, נגד הרשות, נגד מעבר כזה או אחר-אך ללא שמות של בקרים, ללא תיאורים פיזיים וללא כל פרט מזהה. זה בדיוק ההבדל הדק מאד בין פוסט לגיטימי לבין שיימינג. ולשיימינג יש כל-כך הרבה השלכות שכדאי לעצור רגע לפני ולחשוב. לחשוב שאם היו כותבים את אותה תגובה על מישהו קרוב אליכם (בת, אח, חברה, אבא, אמא), מה הייתם אומרים.
9. חוק הביומטריה נכנס לתוקפו ב-1.6.2017 והוא למעשה מחייב הנפקת תיעוד ביומטרי לכל מי שנדרש לכך (לא צריך להחליף באופן יזום אם יש תיעוד בתוקף). יש דקויות בחוק (תמונות תווי פנים נשמרות במאגר, תמונות טביעות אצבעות רק על פי הסכמת המבקש) אך הנקודה כאן היא שאין לנו צורך להכריח אנשים להחליף כי החוק עושה זאת, אין תאריך יעד ולנו באופן אישי, אין רווח מכך. החוק מחייב את כולם. וכתושבים ואזרחים שומרי חוק, חוק זה הוא בדיוק כמו כל חוק אחר במדינת ישראל.
10. המושג ׳השחתת דרכונים׳ הוא מאד מאד חמור. סביב הפוסטים השונים והתגובות בימים האחרונים נכתבו האשמות חמורות, ביטויים בוטים וקללות נוראיות. גם כשלא מסכימים אפשר לנהל ויכוח בשפה תרבותית.

לאור כל זאת אנחנו כותבים (הרשות לאוכלוסין והגירה. ג.ל) שוב שחור על גבי לבן- מי שחושב שנעשתה בדרכונו פעולת חבלה יזומה, שיגיש תלונה! במשטרה, באגף התלונות שלנו. בכל מקום. הדברים ייבדקו לגופו של עניין. מה שזקוק לטיפול-יטופל.
מאז יום ראשון ועד כה, על אף שהבהרנו חד משמעית שנטפל בכל תלונה מסוג זה, התלונות מסתכמות בפוסטים ובתגובות ברשתות. אלה לגיטימיות כמובן, אך אינן מחליפות תלונה רשמית. עם הגשת התלונה תידרש הוכחה שבקר הגבול אכן הוא זה שפגם את הדרכון- ולא שנציג של גוף אחרת עשה זאת (בכל שדה תעופ עוברים שרשרת שלמה של בעלי מקצועות). זאת בהנחה שאכן מדובר באמת במעשה חבלה ולא בדרכון בלוי (דווקא הנוסעים שמתלוננים שהם טסים המון עם הדרכון ולא קרה לו כלום, צריכים להבין שדרכון מתבלה מתישהו) או דרכון שכובס/נרטב ועוד".