משבר אבטחת הטיסות בחו"ל צפוי להיפתר השבוע

לאחר חילופי המכתבים בין אל על למשרד החוץ, גורמים בכירים החלו להתערב במשבר כדי להביא לפתרונו הדחוף נוכח הצורך לסגור סופית את לוח הטיסות של חברות התעופה הישראליות לעונת האביב והקיץ

צילום: 123rf

בשבועות האחרונים אנו עדים לחילופי מכתבים וטענות בין הגורמים השונים בנושא אבטחת הטיסות של חברות התעופה הישראליות ביעדים בחו"ל.

ל'פספורטניוז' נודע כי המשבר עומד בפני פתרון בעקבות התערבותם של גורמים בכירים.

כזכור, היו חילופי מכתבים בין מנכ"ל חברת אל על, דוד מימון, לבין מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם. מימון טען כי משרד החוץ, האחראי על התקנים של המאבטחים בחו"ל, אינו מטפל בצורך להוסיף תקנים, ועקב כך אגף הביטחון של אל על לא יוכל לספק שירותי אבטחה לכל הטיסות הצפויות של חברות התעופה הישראליות, וכתוצאה מכך החברות ייאלצו לבטל מאות טיסות ואף סדרות של טיסות.

מנגד, משרד החוץ טען כי אל על לא טיפלה כראוי ובעוד מועד בסיטואציה שנוצרה. לטענות נגד אל על הצטרפה גם חברת ארקיע, כפי שחשפנו ב'פספורטניוז', כשהמנכ"ל ניר דגן טען כי ארקיע תצטרך לבטל טיסות עקב ניהול כושל של אל על, ואף אמר, בין השאר, שאל על שוקלת שיקולים מסחריים בעת הקצאת השירות של אבטחת חברות התעופה הישראליות בחו"ל.

בתגובה לטענות אלה, אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, העלה סברה כי הקמפיין של ארקיע בתחום הביטחון מכוון למעשה לממונה על ההגבלים העסקיים כדי לחזק את הבסיס להתנגדותה של ארקיע למיזוג בין אל על לישראייר.

כיוון שחברות התעופה הישראליות חייבות לסגור את לוח הטיסות לאביב ולקיץ הקרוב, ואין עוד זמן לעיכובים שיגרמו לביטול טיסות, בימים האחרונים התערבו גורמים בכירים בנושא כדי להביא לפתרון דחוף. בכירים בענף התעופה העריכו בסוף השבוע, כי המשבר יגיע לקצו בימים הקרובים.

 

כתבות נוספות בנושא:

החברות הישראליות ממתינות לאישורי הביטחון ל- 2018

אגף הביטחון אל על ייאלץ לבטל מאות טיסות

מחסור של כ-200 עובדים לצורך קיום טיסות החברות הישראליות כמתוכנן

דגן: "להפקיע את מונפול האבטחה". אל על: "דגן חצה את כל הקווים האדומים"

מנכ"ל ישראייר: "הקמפיין של ארקיע מכוון לממונה על ההגבלים עסקיים"

משרד החוץ: "קיימות חלופות העסקה אחרות במערך אבטחת התעופה בחו"ל"