איי תיירות: ועדת החוקה אישרה פה אחד בקריאה ראשונה

אופרן גם ב...
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
ועדת החוקה בכנסת אישרה היום (ג'), פה אחד בתמיכת 15 ח"כים, את הצעת החוק הפרטית הנותנת סמכות לממשלה להכריז על איים תיירותיים באילת, בעין בוקק ובכל אזור אחר שעומד בקריטריונים. ראש העיר אילת: "לא ישנתי הלילה לאחר המהלך המטלטל שאני מקווה שבסיכומם של יומיים תובא ההצעה להצבעה"
ועדת החוקה בכנסת. יו
ועדת החוקה בכנסת. יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר. צילום: דוברות הכנסת

לאחר הדרמה אמש, כאשר החליט השר אדלשטיין למשוך את הצעת החוק תוך כדי הצבעה והותיר את המלונאים בהלם. ועדת החוקה אישרה היום (ג’), לקריאה ראשונה את הצעת החוק הפרטית שהגיש ח”כ איתן גינזבורג, בתיקוני נוסח, כנוסח הצעת החוק שאותה אישרה הוועדה ביום רביעי שעבר לקריאות שנייה ושלישית.

הצעת החוק שאישרה הוועדה, נותנת סמכות לממשלה להכריז אל איים תיירותיים באילת בעין בוקק ובכל אזור אחר שעומד בקריטריונים המפורטים בחוק ובהם: אזור ירוק, בדיקות מידיות, יכולת לנטר נכנסים, שהתועלת הכלכלית עולה על הסיכון לתחלואה, שהאזור מתבסס על תיירות ועוד.

הצעת החוק אושרה פה אחד בתמיכת 15 ח”כים: יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר (יהדות התורה) והח”כים עמית הלוי, אסנת הילה מארק, אריאל קלנר (הליכוד), מיכל וונש, עינב קאבלה, תהלה פרידמן, איתן גינזבורג (כחול לבן), מיכאל מלכיאלי (ש”ס), עופר כסיף (הרשימה המשותפת), קארין אלהרר, יואב סגלוביץ’ (יש עתיד תל”ם), אלי אבידר (ישראל ביתנו), בצלאל סמוטריץ’ (ימינה), ניצן הורוביץ (מרצ).

בסוגיית פתיחת אטרקציות, עסקים ואירועים קבעה הוועדה כי הממשלה תקבע בתקנות הקלות להגבלות בעניינים אלו בשים לב לצורך לאפשר פעילות תיירותית באזור, לצורך למנוע הדבקה בנגיף הקורונה בציבור, ובהתחשב בהגבלות מנויות. המשמעות היא שהממשלה תהיה מחויבת לשקול פתיחת מתקני ספורט, גני שעשועים, חופים, פארקים במרחב הציבורי וכן פתיחת עסקים לרבות קבלת קהל והקלות על התקהלות בהם. כמו כן, את האפשרות לקיום אירועים. זאת בניגוד לנוסח הממשלתי שאינו מחייב זאת.

כמו כן, קבעה הוועדה כי יהיה על הממשלה לשקול הקלות שונות למי שיישא “אישור החלמה” בקביעת הגבלות על המרחב הציבורי או על אזור מוגבל.

הכניסה לאזור כזה תותנה, ככלל, בהצגת תוצאת בדיקת קורונה שלילית בטווח של עד 72 שעות (במקום 48 שעות בנוסח הממשלתי) טרם הכניסה לאזור או אישור החלמה, ותתאפשר באזור פתיחת מלונות ומתן השירותים בהם. הכרזת קבינט הקורונה על “אי תיירות” תיכנס לתוקף לאחר 24 שעות כדי לאפשר היערכות לכלל הגורמים.

תושבי האזור, תושבי היישובים הסמוכים והנסמכים על השירותים החיוניים הניתנים באזור, העובדים באזור וסוגי אנשים נוספים כפי שנקבע בהצעת החוק יהיו זכאים לקבל בדיקה מידית ובלא תשלום בכניסה לאזור, והממשלה תהיה רשאית לקבוע פטור מבדיקת קורונה, או ביצוע בדיקת קורונה בתדירות שונה לאותם אנשים, והכול בתנאי שמערך בדיקות כזה יועמד בסמוך לכניסה לאזור התיירות המיוחד.

יו”ר הוועדה ח”כ יעקב אשר פתח את הדיון להכנת הצ”ח: “אני רוצה לפנות מכאן לתושבי אילת, וכמובן לראש העיר שיושב אתנו, כותלי הקירות הללו יכולים להעיד כמאה עדים ולא כל התדרוכים לתקשורת שאתם שומעים. הוועדה ישבה ארבעה ימים ברציפות והכינה את החוק וטייבה אותו. יש הרבה מאוד דברים שתיקנו בחוק, וכל השולחן הצביע בעד, קואליציה ואופוזיציה. החוק היה על שולחן הכנסת בשבוע שעבר. המליאה עוד עבדה. אני וראש העיר ביקשנו שיעלו את זה על סדר היום גם כשזו לא סמכותנו. לו היו מעלים את זה אז יכולנו לחסוך את סוף השבוע. אנוכי וח”כ גינזבורג דאגנו להריץ את זה היום כדי להציל את זה בהסכמה ונשב לעשות תיאומים.”

ח”כ איתן גינזבורג (כחול לבן) יוזם הצ”ח הפרטית: “אני מצטער על מה שקרה אתמול, לא היה צריך להגיע לכך אך משהגענו יש להתקדם. ברור שהייתי מעדיף שהצ”ח תעבור כמו שניסחנו אך בסוף אנחנו בעולם של פשרות שהוא עולמה של הכנסת. אחרי כל מה שקרה וחבל שחווינו זאת, למרות הזדהות עם דברים שנאמרו, ניצבים בפנינו 70,000 איש באילת וחבל בוקק המחכים למזור. צריך להגיע לפשרות גם כשאנחנו לא אוהבים אותן.”

ח”כ אלי אבידר (ישראל ביתנו): “אין שום מילה טובה לומר על שר הבריאות הזה, זה גדול עליו בכמה מספרים. שיחק אותה מממלכתי כיו”ר הכנסת וביזה את החלטת בג”ץ. הפך את הסגר לספורט לאומי. מה זו ההתנהלות הבריונית הזו אתמול? הוא לא שר הבריאות של ונצואלה או בלרוס. הוא צריך להתבייש. תושבי אילת, אתם פראיירים, אנחנו לא יכולים להילחם את מלחמתכם כל הזמן. הבטיחו לכם כסף עם סגירת שדה התעופה וקיבלתם גורנישט. וכן, הוספנו אזורים אחרים, אנשי טבריה לא יכולים להתפרנס? שר הבריאות צריך להתפטר”.

ח”כ אילת שקד (ימינה): “צריך להסתכל על ההווה והעתיד ולא לחפש אשמים, אלא להעביר את החוק בקריאות שנייה ושלישית. צריך להוריד את הסעיף של אזורים אחרים ולאפשר למקומות בילוי ומסעדות להיפתח באילת. נוכל בהמשך להעביר תיקון בוועדה. לא האמנתי ששר הבריאות ימשוך את החוק אבל צריך לדעת גם לוותר ולהמשיך לנסות לקדם בהמשך. אם לא נוותר אנחנו מתעללים בתושבי אילת. האויב של הטוב מאוד זה המצוין”.

ח”כ קארין אלהרר (יש עתיד תל”ם): “לא ביקשנו שום דבר ספציפי אלא לאפשר לממשלה להוסיף עוד אזורים. זה מתבקש שאם הממשלה רואה על פי אמות מידה שהיא קובעת שאפשר לתת לעוד מקומות להיפתח, זה מה שיהיה. בנוסף, אין תייר שיגיע לאילת אם אין לו מה לעשות שם מחוץ למלון”.

ח”כ יואב סגלוביץ’ (יש עתיד תל”ם): “אנחנו לא פלנגות. הממשלה משכה הצ”ח ממשלתית, אם זו הצגה של פסאדה להעביר בקריאה ראשונה ואז יתחבקו יו”ר הוועדה ודודי אמסלם ושר הבריאות ויגידו “הושענו את אילת”, תגיד כבר עכשיו. תגידו עכשיו אם אנחנו תפאורה לאיזה דיל פוליטי לרצות את אדלשטיין”.

ח”כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת): “אתמול נתקלנו בזלזול כלפי תושבי המדינה ותושבי אילת. לזרוק אלפי אנשים שאין להם פרנסה לכלבים מתוך שיקולי אגו. לא חסרים ביזיונות בכנסת הזו אבל אתמול היה עוד שיא מחפיר. וכל זה מתוך פגיעה באגו? צריך להוסיף את כל העסקים ולא לוותר על האפשרות לממשלה להרחיב לאזורים נוספים”.

ח”כ תהלה פרידמן (כחול לבן): “זו עמדה לא פופולרית, אבל תפסת מרובה לא תפסת, יש להעביר את הצ”ח כמו שאנחנו יכולים”.

ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי: “לא ישנתי הלילה לאחר המהלך המטלטל שאני מקווה שבסיכומם של יומיים תובא ההצעה להצבעה. ממליצים לי לא לדבר אז אומר בזהירות. יש מסמך שהוציא פרופ’ גרוטו שהחריג את העיר אילת עוד בתקופה שהיא קיבלה 400,000-300,000 איש, כשכל דיכפין ייטה וייכנס, שנתן מתווה שקשור ברמה העירונית למסעדות ואטרקציות. יכול להיות שמה שהיה נכון כשהעיר הייתה פתוחה, נכון כפל כפליים כשהעיר היא אי”. בהתייחסו לדבריו של ח”כ אבידר אמר כי “מהחלטת הממשלה על 530 מיליון שהתקבלה, קיבלנו עד היום 80 מיליון כך שחשוב לדייק”.

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר, בלינקדאין, באפליקציה וב-google.news

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

5 מחשבות על “איי תיירות: ועדת החוקה אישרה פה אחד בקריאה ראשונה”

    1. ישראלי בארץ

      סע לדובאי לך לפרק כיורים שם,לפני שאתה נותנים הזויים תבדוק כמה הצביעו כחול לבן ומפלגות אחרות

  1. עובד בענף

    סוף סוף אחדות מול הטמטום הממשלתי
    חבל שלא בכל הנושאים שלטובת האזרחים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה