"הקמת שדה בעמק יזרעאל תוביל לעקירת תושבים מבתיהם"

כך טוענים במטה המאבק נגד הקמת שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד. בעתירה שהגיש היום המטה לבג"ץ, נטען כי הקמת השדה תחייב פינוי בתי תושבים. דובר המטה: "בטוחים כי בג"ץ יבחן את הנושא, ויקבל את ההחלטה הנכונה וזאת בניגוד לכל גורמי התכנון במדינת ישראל שהיו שותפים לתהליך קלוקל זה עד כה"

צילום: 123rf

הבוקר ( יום ג') הגיש מטה המאבק נגד הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל עתירה לבג"ץ נגד מוסדות התכנון והבנייה ומשרדי הביטחון, התחבורה והאוצר.

מטה המאבק בפנייתו לבג"ץ דורש לעצור ולבטל את קידום התכנית להקמת שדה תעופה בינלאומי משלים נתב"ג ברמת דוד שבעמק יזרעאל.

במסגרת העתירה טוענים במטה כי בהתאם לדין הבינלאומי מספר בלתי מבוטל של תושבים ביישובים הקיימים בעמק יזרעאל נמצאים בתוך הטווח האסור לאכלוס והקמת שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד תחייב את פינויים. בנוסף חלופות אלו יאפשרו בעתיד הרחבה של שדה התעופה, ככל שיהיה בכך צורך ואילו באם יוקם שדה תעופה בעמק יזרעאל לא ניתן יהיה בעתיד להרחיב את השדה.

 כאמור, במסגרת העתירה דורשים תושבי עמק יזרעאל לעצור את תהליך התכנון להקמת שדה תעופה בינלאומי משלים, הנמצא בעיצומו, לבטל את מסקנות הדו"ח (סקר האתרים לאיתור שדה תעופה בינלאומי משלים)  ולערוך דו"ח חדש שיסקור בצורה מקצועית וממצה את כלל החלופות המתאימות, תוך התחשבות בכלל השיקולים הרלוונטיים, לרבות התכנון של חלקו הצבאי של שדה התעופה המשלים בחלופת רמת דוד".

עוד טוענים במטה המאבק, כי, מאחר ששדה התעופה המשלים אמור לשמש כחלופה לנתב"ג במקרה של השבתה זמנית – הפגיעה בחברות הישראליות מתעצמת; שכן בהיעדר חלופה מספקת, החברות הישראליות לא תוכלנה כלל להפעיל מחצית ממטוסיהן בישראל. פגיעה זו מחייבת לפסול את חלופת רמת דוד.

גיל דייגי, דובר מטה המאבק נגד הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל: "התנהלות מדינת ישראל בכל הקשור להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג הינה התנהלות חובבנית ולא מקצועית שתהיה בכייה לדורות. הקמת שדה תעופה בעמק יזרעאל תוביל לעקירת תושבים מבתיהם ולבזבוז מיליארדי שקלים שעלולים לרדת לטמיון, וכל זאת בעת שקיימת חלופה ראויה הרבה יותר המוסכמת על ידי כל הגורמים והמומחים והיא חלופת נבטים שבנגב. אנו בטוחים כי בג"ץ יכנס לעובי הקורה, יבחן את הנושא, ויקבל את ההחלטה הנכונה וזאת בניגוד לכל גורמי התכנון במדינת ישראל שהיו שותפים לתהליך קלוקל זה עד כה".