התקבלה עתירת התאחדות מלונות טבריה ורשת פתאל נגד עיריית טבריה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
בית המשפט המחוזי בנצרת, קבע כי עיריית טבריה פעלה בחוסר סמכות בחיוב המלונות והעסקים בעיר בהיטל אשפה שלא כדין."חובתה של העירייה לפנות את האשפה שבתחומה הינה חובה שבדין. הדין אינו מבחין בין הפסולת הבסיסית לבין הפסולת העודפת"

 

בית המשפט קיבל את עתירת התאחדות המלונות טבריה ורשת פתאל כנגד הרשות המקומית והטיל על העירייה הוצאות משפט ע”ס 20,000 ₪

לדברי התאחדות המלונות, עיריית טבריה ביקשה לחייב את בעלי העסקים בעיר לשאת בעצמם בעלות פינוי פסולת עודפת ואף הודיעה כי בכוונתה לדרוש מהם פינוי עצמי של כלל הפסולת (בסיסית ועודפת) ובתמורה לקבל זיכוי על חשבון הארנונה, עבור הפסולת הבסיסית.

לאחר פניות חוזרות ונשנות של התאחדות המלונות טבריה, ורשת מלונות פתאל לעיריית טבריה בבקשה לבטל את ההחלטה שהתקבלה שלא כדין, עתרו השתיים לבית המשפט המחוזי בנצרת בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, בבקשה שיורה על ביטול החלטת העירייה כיון שניתנה בחוסר סמכות.

בעתירתן, טענו התאחדות המלונות בטבריה ורשת מלונות פתאל, באמצעות עוה”ד יצחק לזר וטל סלע ממשרד גורניצקי ושות’, כי פינוי האשפה הנו אחד השירותים החיוניים והבסיסיים שרשות מקומית מחויבת לספק לתושביה ולעסקים אשר בתחומה, וזאת בתמורה לתשלומי הארנונה המשולמים על ידה. העירייה, לטענתם, חייבת לספק את שירות פינוי האשפה, כאשר שירות זה כבר נכלל במחיר הארנונה שבית עסק, ובכלל זה המלונות ברחבי העיר, משלמים.

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, יונתן אברהם מציין בפסק הדין כי: “לעניות דעתי שגגה נפלה בהבנה העירייה את פסק הדין בפרשת חולון”, ומוסיף: “כפי שכבר ציינתי לעיל, חובתה של העירייה לפנות את האשפה שבתחומה הינה חובה שבדין. הדין אינו מבחין בין הפסולת הבסיסית לבין הפסולת העודפת”, לדבריו, אפילו בפסיקה קודמת בעניין עיריית חולון חובה כוללת זו של העירייה אינה משתנה אלא עוסקת בשאלה האם הרשות רשאית לגבות היטל על פינוי האשפה בנוסף להיטל הארנונה. שם נקבע כי חלק מהאשפה (אשפה חריגה) אותה מחויבת הרשות לפנות, אינה נכלל בתשלומי הארנונה ויש לרשות סמכות לגבות אגרה נוספת בגינה. יחד עם זאת, בעניין עיריית טבריה הרי שגם האגרה הנוספת אותה גבתה מהעסקים במהלך השנה האחרונה, נעשתה בחוסר סמכות ולא לפי חוק.

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל, כאמור, את עתירת התאחדות המלונות טבריה ורשת מלונות פתאל וקבע כי עיריית טבריה תשלם 20,000 שקל הוצאות משפט.

מהתאחדות המלונות נמסר: “מדובר בפסק דין חשוב ומשמעותי, המונע מהרשות המקומית לפעול בחוסר סמכות בכל הקשור לגביית מיסים. “אנו עדים חדשות לבקרים למצב שבו רשות מקומית מחליטה לקצר תהליכים ולפעול להעמקת הגבייה מבעלי העסקים כדי לכסות גירעונות, מבלי שניתנה לכך סמכות בחוק כלשהוא. אנו רואים הישג בהחלטת בית המשפט המחוזי בנצרת, אשר התערב בשיקול הדעת המנהלי של הרשות המקומית וקבע כי התקבלה בחוסר סמכות”.

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.