“צריך לייצר תקווה במקום ייאוש. תפסיקו להגיד שאין ולא תהיה פה תיירות-הענפים יתאוששו”

אופרן גם ב...
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
כך אומר ח"כ עודד פורר בדיוני ועדת הכנסת. מנכ"ל משרד התיירות: "זקוקים לחצי מיליארד שקל לתוכנית שתשמר את תחום התיירות בחיים". ח"כ פורר: "חלק מהתכנית שאתם צריכים לבנות עכשיו היא תכנית יציאה, אחרת לא יהיה לכם למי להראות אותה"
צילום: 123rf
צילום: 123rf

 

ועדת הכספים הזמנית בראשות ח”כ עודד פורר, בדיון לעניין סקירת מנכ”ל משרד התיירות, אמיר לוי – בהתייחס להתמודדות עם משבר הקורונה.

לוי ציין בפתח דבריו כי “אחרי שיאי תיירות ב-2019, היינו השנה בינואר – פברואר בקצב של 5 מיליון תיירים ל-2020, ואז הגענו לשעה מאוד מאתגרת, בתעשייה שמחזיקה מאות אלפי עובדים במישרין ובעקיפין. הבלון התנפח מהר מאוד, לכן אנחנו מוטרדים מהשבר, המטרה המרכזית שלנו – היא איך אנחנו מצליחים לשמר את התשתית – המלונות, מורי התיירות, מורי הדרך, אטרקציות, אמצעי הלינה שהתווספו, אין עוד תעשייה שהכפילה את עצמה כך במספר מצומצם של שנים, וצריך לראות איך משמרים זאת. אני מקווה שנראה איך עושים זאת, ולא כמאמר אגף תקציבים שאמר שלא תהייה כאן תיירות בשנה הקרובה, אלא איך משמרים. נצטרך להגדיל את המענקים, לסייע בשיווק, אנחנו עובדים על תקציב 0 בשיווק כרגע, אם מארגני התיירות יעבדו עכשיו, אז קבוצות שהיו אמורות להגיע, יזוזו בחצי שנה או שנה ולא יבטלו. 21 משרדים בחו”ל עובדים על שימור, כדי שכולם בכל העולם ידעו שאנחנו בעסקים ומחכים לחזרה.”

הלוי הוסיף: “לא תהייה תיירות נכנסת בלי חברות תעופה, הסיפור הוא כבר עכשיו למצוא את המתווה והתקציבים לזה. כל זה דורש פעולה מקדימה וממוקדת, נצטרך לעשות הסכמים עם החברות הללו, לזה נצטרך תקציב נזיל. בצוק איתן למדנו שקמפיין לשיווק תיירות פנים הוא מפתח להוצאת המשק מהשבר. אנשים שמצור נחפה עליהם יחפשו מוצא בתיירות פנים, זה נדבך מאוד חשוב לתעשייה המקומית, זה יהיה הבסיס. לכאן אנחנו נערכים בשלב ראשון, במקביל כדי להחזיר את תיירות חו”ל צריך להיערך מהיום בשיווק, ולזה צריך תקציבים.”

בנוגע לעיר אילת ציין הלוי: “אם לא נדע לטפל נכון באילת, נהפוך אותה לעיר ביטוח לאומי, אם לא יהיה בה טיפול ממוקד, עם 80 – 90 אחוז מהעסקים שחיים מהתיירות, אילת בלי תיירות תמחק.”

יו”ר הוועדה, ח”כ עודד פורר: “כמה כסף אתם צריכים מאגף תקציבים כדי שלא נראה את הענף קורס, אלא נשאר כדי להתאושש כפי שציינת?”

לוי: “אנחנו עם תקציב 0 בשיווק, כדי לעודד תמיכה, להראות שלא סגרנו, אנחנו צריכים סיוע במרכז ההשקעות, אנחנו צריכים להכפיל אותו תקציבו עומד על 200 מיליון, נצטרך עוד 200 מיליון, תקציב השיווק שלנו צריך להיות בהתאם, סה”כ אנחנו צריכים תקציב של חצי מיליארד שקל לכל התוכנית הזו.

אנחנו בדיאלוג עם אגף תקציבים, אך אנחנו שומעים מהם שלא תהייה פה תיירות בשנה הקרובה. התיירות היא שתעורר את המשק ותחזיר את הקניונים לעבודה, שעם ישראל יצא החוצה זה יהיה האות לסיום המשבר, ואין כמו ענף התיירות לעשות זאת.”

 

|
אמיר הלוי. צילום התאחדות סוכני הנסיעות

 

רעיה עדני, רכזת תקשורת ותיירות, אגף תקציבים: “כרגע אנחנו בונים תכנית כלכלית ב-3 שלבים שונים: השלב הראשון, הוא הטיפול המידי במשבר, זו התוכנית שפורסמה ע”י שר האוצר. תהייה תוכנית לעתיד, ברגע שנוציא את הענפים מהסגר, יש תוכנית לשלבים האלה, כרגע אנו חושבים על הפעילות השוטפת של העסקים בכלל בישראל, מי שנפגע באופן רוחבי מקבל את הסיוע המידי. ברמה של תכנית יציאה מהמשבר-היא נבנית בימים אלה, ונראה איך התיירות משתלבת שם. מכיוון שכרגע אין בכלל תיירות, לא פנים ולא חוץ, הרבה מהדברים שמוצגים פה אינם רלוונטיים.”

ח”כ פורר: “אתם מנותקים, שבוע אנחנו מדברים על כך שיציאה מהמשבר היא דרך יצירת דרכים איך יוצאים מהמשבר, שאת אומרת לעסק בעוד איקס זמן תהיה לו תוכנית והיא כזו וכזו, זה משנה את המצב. חלק מהתכנית שאתם צריכים לבנות עכשיו היא תכנית יציאה, אחרת לא יהיה לכם למי להראות אותה.”

עדני: “אנחנו כבר תומכים בכל העסקים במשק שנפגעו, הפחתה בארנונה למלונות של 25% ברמה השנתית, בעצם 3 חודשים מלונות לא ישלמו ארנונה בכלל. כידוע זו הוצאה מאוד מכבידה. מענק של יהיה מענק לעסקים בתיירות בגובה של 5 מיליארד שקל לענף, עוד עובדים על הפרטים, מקווים שיצא בימים הקרובים האופן בו יחלוק לענף. יש את קרן ערבות המדינה. יש את כל נושא דחיית התשלומים, חשמל ומים, אגרות ממשלתיות.

נעשתה פה חשיבה ארוכה, התכנית פורסמה רק אתמול בערב. יש פה ניסיון לסייע לעסקים מהמשבר. עם היציאה מהמשבר יהיה מענק ממשרד הכלכלה למצב החדש. כל זאת על מנת שיוכלו להפעיל את העסק הזה תחת הגבלותיו של משרד הבריאות.”

ח”כ פורר: “אני לא מסכים עם הנחות היסוד של אגף תקציבים. אפשר להעריך היום מה יקרה בהמשך. תהיה פה תיירות פנים, ברגע שישחררו לאנשים את החבל מהצוואר. הרי ברור שברגע שיתחילו להוריד את הסגר, צריך לייצר פה תקווה במקום ייאוש. תפסיקו להגיד שאין ולא תהיה פה תיירות-הענפים יתאוששו.”

טלי לאופר, מנכ”לית התאחדות סוכני הנסיעות ומשרדי התיירות: “בהמשך לדיון הסוער שנערך בוועדת הכספים בנושא סיוע לענף התיירות, נשמע שוב וביתר שאת המסר בו דבק משרד התיירות למן תחילת המשבר כי המשרד לא טיפל ולא אחראי לסוכני הנסיעות אלא רק לתיירות הנכנסת. מצער שדווקא בשעה קשה זו מתנער משרד התיירות מהסוכנים ובוחר להתנהג כאילו מדובר בבן חורג לענף. כפי שידוע היטב למשרד התיירות, סוכני הנסיעות מוגדרים בחוק שירותי תיירות והניסיון להתנער מאיתנו כעת הוא לא פחות מהזוי. כפי שאמרתי בדיון, ללא תיירות יוצאת לא יהיו חברות תעופה ולא תהייה גם תיירות נכנסת. נראה כי במשרד התיירות בחרו להפקיר את סוכני הנסיעות לגורלם דווקא בעיצומו של המשבר בגדול ביותר שידע הענף מאז ומעולם. אם זה אכן המצב, אנו מבקשים להחריג אותנו לאלתר גם מהחובות הרגולטוריות הקשורות למשרד התיירות. לא ייתכן כי נהייה שותפים רק לחובות.”

 

טלי לאופר, מנכ”לית התאחדות סוכני הנסיעות. צילום: יח”צ

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר וגם, באפליקציה

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

  • flying sport 2020

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.